Blog

Płyty stolarskie zdjęcie nr 2
18.03.2020

Zaopatrzenie w energię elektryczną

W artykule znajdziesz:

Zaopatrzenie w energię elektryczną

Płyty stolarskie zdjęcie nr 3
Zaopatrzenie w energię elektryczną

Energia elektryczna na budowie potrzebna jest:
- do oświetlenia placu budowy, miejsc roboczych, budynków administracyjnych i socjalnych, wytwórni produkcyjnych, składów i dróg dojazdowych,
- do celów technicznych - uruchamianie silników, spawarek, ogrzewania itp.
Źródłem energii elektrycznej może być istniejąca w rejonie budowy sieć elektryczna niskiego napięcia, podstacja transformatorowa albo własne zespoły prądotwórcze (program uprawnienia budowlane na komputer).
Małe budowy o zapotrzebowaniu mocy 25 kW zasila się z najbliższej sieci niskiego napięcia.

Średnie place budów o zapotrzebowaniu mocy 25-100 kW zasila się z linii wysokiego napięcia po niezbędnym zmniejszeniu napięcia za pomocą stacji transformatorowej. Duże place budów o zapotrzebowaniu mocy 100-500 kW zasila się przez transformatory z doprowadzonej na teren budowy linii wysokiego napięcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Podłączenia do sieci oraz sposób rozprowadzenia energii na plac budowy wykonuje się na podstawie specjalnego projektu zaopatrzenia placu budowy w energię elektryczną.
Przepisy bhp dotyczące zagospodarowania placu budowy.

Podstawowe przepisy bhp dotyczące zagospodarowania placu budowy odnoszą się do sposobu magazynowania poszczególnych materiałów, oznaczeń stref niebezpiecznych, prowadzenia kabli elektrycznych zasilających urządzenia. Określają one warunki, jakim powinny odpowiadać ogrodzenie i oświetlenie placu budowy.
Warunki magazynowania zgodne z warunkami bhp podano uprzednio. Przez strefę niebezpieczną należy rozumieć obszar znajdujący się np. pod zasięgiem żurawia powiększony o 10 m. W strefie tej nie mogą być budowane żadne obiekty tymczasowe ani instalowane maszyny, które wymagają obsługi w czasie pracy żurawia (uprawnienia budowlane).

Kable elektryczne powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniem, a wszystkie urządzenia elektryczne uziemione. Miejsca pracy, dojścia i drogi komunikacyjne na placu budowy powinny być oświetlone w zależności od potrzeb od 5 do 10 luksów. Jeżeli światło dzienne jest niewystarczające, należy zapewnić oświetlenie sztuczne.

Materiał pomocniczy

Materiał pomocniczy do danych wyjściowych stanowić mogą np. koncepcje zagospodarowania przestrzennego lub własny podkład urbanistyczny (program egzamin ustny). Metodyka rozwiązania programu.
- Wykonanie orientacyjnego harmonogramu budowy na podstawie normatywnych cykli budowy.
- Ustalenie ilości podstawowych materiałów budowlanych.
- Zaplanowanie średniego zużycia materiałów w okresie budowy.
- Określenie zasad realizacji podstawowych robót (np. montaż prefabrykatów za pomocą żurawia samochodowego; betonowanie z zastosowaniem masy z wytwórni przyobiektowej).
- Określenie średniego zatrudnienia na budowie.
- Obliczenie powierzchni składowych i zaplecza socjalnego dla zatrudnionych na budowie.
- Zaplanowanie rozmieszczenia podstawowych środków produkcji (żurawi, wytwórni betonu itp.).
- Zaplanowanie dróg wewnętrznych.
- Rozmieszczenie oświetlenia terenu budowy, linii wodociągowych itp.
- Wykonanie planu zagospodarowania terenu budowy zgodnie z normą.

Przyjmowanie dokumentacji technicznej przez wykonawcą (opinie o programie). Po wykonaniu i uzgodnieniu przez inwestora założeń techniczno-ekonomicznych z wykonawcą zawiera się porozumienie wstępne podpisane przez obie strony. Powinno ono zawierać wstępny harmonogram realizacji inwestycji i określić termin dostarczenia dokumentacji i zawarcia umowy.

Jeżeli umowa zostanie już zawarta, przedsiębiorstwo wykonawcze, które podejmuje się zrealizować inwestycje, przyjmuje od inwestora projekt techniczny inwestycji. Powinien on być kompletny, ale w pewnych wypadkach za zezwoleniem władz budowlanych dokumentację można dostarczać sukcesywnie na poszczególne okresy w umówionych terminach.
Ostateczny termin dostarczenia przez inwestora kompleksowej dokumentacji wynosi 120 dni przed terminem rozpoczęcia budowy (segregator aktów prawnych).

Wykonawca jest obowiązany sprawdzić, czy dostarczone przez inwestora projekty wykonano i zatwierdzono w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami i czy są kompletne. Projekty i kosztorysy uważa się za kompletne, jeżeli zawierają wszystkie dane potrzebne do wykonania obiektu.

Ponadto wykonawca ma obowiązek starannie sprawdzić kosztorysy robót, za które wynagrodzenie ma być płatne ryczałtem (promocja 3 w 1).
Sprawdzenie powinno być zakończone przez wykonawcę na 60 dni przed umówionym terminem rozpoczęcia robót.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Płyty stolarskie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Płyty stolarskie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Płyty stolarskie zdjęcie nr 8 Płyty stolarskie zdjęcie nr 9 Płyty stolarskie zdjęcie nr 10
Płyty stolarskie zdjęcie nr 11
Płyty stolarskie zdjęcie nr 12 Płyty stolarskie zdjęcie nr 13 Płyty stolarskie zdjęcie nr 14
Płyty stolarskie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Płyty stolarskie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Płyty stolarskie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami