Blog

23.07.2022

Zapalnik elektryczny

W artykule znajdziesz:

Zapalnik elektryczny

Gdy opóźnienie następuje przy stosowaniu zapalników elektrycznych, to rozróżniać trzeba czy stosowane były zapalniki zwykłe, czy też ze zwłoką (program uprawnienia budowlane na komputer). Gdy zapalnik elektryczny był zwykły, przy którym ogień masy zapalczej bezpośrednio uderza w ładunek wybuchowy względnie w spłonkę, to przyczyną opóźnienia zapalania mogą być następujące okoliczności: przy nabojach zapalających prochowych w łuskach kartonowych, może nastąpić tlenie opakowania, osobliwie jeżeli zapomniano z wierzchu naboju usunąć korkowe przykrycie chroniące od wilgoci podczas magazynowania, co daje opóźniony zapłon naboju (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wypadki takie zachodzą rzadko, gdyż zapalnik powinien być głęboko wsunięty w nabój zapalający, i w tym wypadku, wymagany 15-tO minutowy czas wyczekiwania będzie w zupełności wystarczający.

Gdy zapalnik elektryczny miał wysadzić nabój kruszącego materiału wybuchowego, to przyczyny niewypału mogą być już bardziej skomplikowane. Jeżeli spłonka nie była na stałe zmontowana z zapalnikiem elektrycznym, przyczyną może być zapomnienie założenia spłonki, co pociąga za sobą wysunięcie ładunku bez detonacji, albo mniej lub więcej opóźnioną detonację. Wyrzut ładunku może nastąpić również, gdy została użyta zbyt słaba spłonka, lub gdy omyłkowo założono ją odwrotnie (uprawnienia budowlane).

Przy elektrycznych zapalnikach czasowych, do których używa się kawałków zwykłych lontów, przyczyny opóźnienia wybuchu mogą być podobne, jak przy zapalaniu lontem prochowym w ogóle, jednak z uwagi na bardzo krótkie kawałki lontu stosowane przy tym, wypadki takie zdarzają się rzadko (program egzamin ustny).

Można przy obcinaniu sznurów uszkodzić w końcu duszę prochową. Przy sporządzaniu elektrycznego zapalnika czasowego we własnym zakresie, przyczyną niewypału może być często niedostateczne lub wadliwe umocowanie lontu w łusce zapalnika, który następnie przy ładowaniu do otworu i zakładaniu przybitki może się oddzielić od masy zapalczej (opinie o programie).

Zawiedziony strzał

Przyczyny więc opóźnionych zapaleń przy stosowaniu zapalników elektrycznych, mogę. być również liczono i właściwie zalecenia godnym jest i w tym wypadku nie skracać wymaganego czasu wyczekiwania do 15-tu minut, lecz wyczekiwać również pełne minut 30. Gdy został stwierdzony całkowicie zawiedziony strzał, winien strzałowy sam udać się do niewystrzelonego otworu, oznaczyć go w sposób wpadający w oczy (np. czerwoną chorągiewkę’ i starać się ustalić przyczynę niewypału. Również możliwie szybko winien się postarać o unieszkodliwienie ładunku, który nie wypalił (segregator aktów prawnych).

Jeżeli badanie wykazało, że przyczyną zawiedzionego strzału była niedokładność w zapalarce, w przewodach lub w połączeniach, to można, po usunięciu tych braków zapalanie elektryczne natychmiast powtórzyć z zachowaniem odpowiednich przepisów. Po wyczekaniu przepisowych 15 minut od chwili wyłączenia końców przewodów od źródła prądu, wyjęcia korby itd., należy dokładnie przewody obejrzeć, czy nie ma zwarcia lub przerwania przewodów. Po usunięciu powstałych w razie czego przyczyn w przewodach, można się dodatkowo przekonać o należytym działaniu całości, przez zapalenie próbnej spłonki. Wtedy można strzał powtórzyć z zachowaniem przepisowych ostrożności. Jeżeli i wtedy strzał zawiedzie, to należy w dalszym ciągu postępować w sposób przewidziany dla zawiedzionych strzałów przy użyciu lontu (promocja 3 w 1).

Po oznaczeniu miejsca, gdzie się znajduje ładunek, który zawiódł, winien strzałowy jak najszybciej przystąpić do unieszkodliwienia go. Można to wykonać w różny sposób:

  • przez odstrzelenie sąsiedniego nowo wywierconego otworu w odległości około 20 cm od nieodpalonego;
  • przez wprowadzenie nowego naboju zapalczego;
  • przez stopniowe rozsadzanie skały za pomocą ładunków nakładanych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami