Blog
Zapasy materiałów
W artykule znajdziesz:
Zapasy materiałów
Z punktu widzenia potrzeb przedsiębiorstwa zapasy powinny być jak największe. Im więcej bowiem ich posiada, tym w mniejszym stopniu produkcja narażona jest na przerwy, na przestoje (program uprawnienia budowlane na komputer). Jednak z punktu widzenia całej gospodarki narodowej jest rzeczą bardzo pożądaną, aby zapasy w przedsiębiorstwach były jak najmniejsze. Jeżeli bowiem w jednych przedsiębiorstwach duże zapasy materiałów i gotówki będą leżały bezużytecznie, to w innych może ich zabraknąć i będą one zmuszone wstrzymać produkcję. Duże zapasy odbijają się więc ujemnie na zdolności produkcyjnej całej gospodarki narodowej.
Z powyższego wynika, że wielkość zapasów środków obrotowych powinna uwzględniać zarówno interesy jednej, jak i drugiej strony. Mówimy, że ich wielkość powinna być optymalna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Optymalnej wielkości zapasów nie można ustalić w oderwaniu od konkretnych warunków pracy przedsiębiorstwa. Zależy ona przede wszystkim od następujących czynników:
Organizacja pracy. Jeżeli produkcja przebiega równomiernie, to ilość potrzebnych zapasów jest niewielka. Jeżeli natomiast praca wykonywana jest zrywami, w zmiennym tempie, to na placu budowy znajdować się musi znacznie większa ilość materiałów (uprawnienia budowlane).
Warunki zaopatrzenia. Jeżeli dostawy materiałów odbywać się będą systematycznie i punktualnie, bez żadnych zahamowań, to kierownictwo budowy może racjonalnie zaplanować je w czasie i ograniczyć zapasy. Gdy natomiast następują nieprzewidziane przerwy i opóźnienia w dostawach - każdy kierownik budowy stara się nagromadzić największą ilość materiałów w obawie, że zamówione transporty mogą się opóźnić, co zahamuje pracę na budowie.
Lokalizacja budów. Jeżeli wszystkie budowy, jakie prowadzi przedsiębiorstwo, zgrupowane są blisko, to obok niewielkich zapasów na poszczególnych placach budów, przedsiębiorstwo tworzy tylko jeden centralny magazyn rezerwowy. Jeżeli budowy znajdują się w dużej wzajemnej odległości, magazynów rezerwowych trzeba tworzyć więcej, aby zmniejszyć kosztowne przerzuty materiałów na duże odległości (program egzamin ustny).
Pytania testowe na uprawnienia budowlane
Podobnie ma się sprawa ze środkami pieniężnymi. Jeżeli przedsiębiorstwo swoją gospodarkę finansową prowadzi planowo, jeżeli ściśle określa swoje przyszłe wpływy i wydatki oraz ściśle przestrzega terminów płatności, to wystarczy mu stosunkowo niewielka rezerwa gotówki w kasie. Jeżeli natomiast gospodarka finansowa nie jest ujęta w żelazne karby planu i konieczność wydatkowania zjawiać się będzie w terminach nieprzewidzianych, to przedsiębiorstwo musi zamrozić w rezerwie stosunkowo dużo gotówki (opinie o programie).
Tym samym prawom podlega gospodarka finansowa każdej osoby fizycznej. Rozsądni ludzie, otrzymując wynagrodzenie miesięczne, składają je na książeczkę PKO, pozostawiając sobie tylko taką ilość gotówki, jaka wystarcza na wydatki pierwszego tygodnia, następnie co tydzień podejmują odpowiednie kwoty. Starają się przy tym, aby z każdego miesiąca pozostała pewna suma na książeczce. Taka gospodarka zapewnia im dodatkowy dochód w formie procentu od przechowywanej gotówki oraz pozwala osiągnąć po pewnym czasie znaczniejszą kwotę, która w różnych sytuacjach życiowych może okazać się bardzo potrzebna.
Gospodarka taka jest jednak możliwa tylko wówczas, gdy wydatki dokonywane są planowo (segregator aktów prawnych).
Wielkość rezerw gotówki oraz zapasów materiałowych ustalana jest w przedsiębiorstwach odpowiednimi instrukcjami i normatywami.
Pojęcie gospodarki materiałowej obejmuje szereg czynności, jak zakup materiałów, przewiezienie na plac budowy w odpowiednim czasie, właściwe ich składowanie, konserwacja i przetransportowanie na stanowiska robocze. Część materiałów, nim znajdzie się na stanowisku roboczym, musi ulec odpowiedniej przeróbce na zapleczu (wyrób prefabrykatów), część zaś podlega przeróbce lub uszlachetnieniu na samym placu budowy (wyrób zaprawy, przesiewanie piasku) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32