Blog

Wytyczne techniczne zdjęcie nr 2
07.09.2019

Zapobieganie zanieczyszczeniu

W artykule znajdziesz:

Zapobieganie zanieczyszczeniu wód podziemnych gruntowych oraz powierzchniowych


Obszary nisko zurbanizowane objęte zabudową jednorodzinną muszą się zmierzyć z problemem braku kanalizacji ściekowej (program na komputer). Każda instalacja wodna potrzebuje ujścia, które w przypadku braku kanalizacji, zapewniają zbiorniki bezodpływowe zwane szambami. W związku z budową dużej ilości zbiorników na ścieki zlokalizowanych na stosunkowo niedużych obszarach, pojawił się się problem lokalnego skażenia wód powierzchniowych oraz głębiej położonych warstw wodonośnych (program na telefon).

Pestycydy oraz nawozy są jednym z najczęstszym powodem skażenia wód gruntowych

Wytyczne techniczne zdjęcie nr 3
Zapobieganie zanieczyszczeniu

Po za ściekami i mieszczącymi je nieszczelnymi zbiornikami (szamba), największym trucicielem są pestycydy. Środki ochrony rośliny, czyli pestycydy stosowane głównie w rolnictwie oraz nawozy stosowane przy uprawie roślin, zatruwają glebę (program egzamin ustny). Środki te poprzez zjawisko przesączania przedostają się do wód gruntowych, zwiększając żyzność gleby ale i jednocześnie powodując skażenie podziemnych oraz okolicznych powierzchniowych ujęć wody takich jak rzeki i jeziora. W takim przypadku, ze skażonych ujęć wody, dostarcza się ją do instalacji zasilających układy wody pitnej, na przykład przydomowe studnie (opinie o programie).

Pogorszenie jakości wody na terenach skażonych


Przenikanie substancji szkodliwych do warstw wodonośnych powoduje pogorszenie jakości wody zarówno pitnej jak i użytkowej (segregator aktów prawnych). Badanie jakości wód z obszaru o zwiększonym ryzyku skażenia częsty wykrywa związki chemiczne stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt hodowlanych. Związki wykrywane w skażonych ujęciach wody to przede wszystkim azotany, chlorki wraz z siarczanami oraz fosforany (promocja 3  w 1). Po za związkami chemicznymi wykrywa się ołów, rtęć czy kadm należące do grupy metali ciężkich a także drobnoustroje oraz pasożyty. Skażenie wody przyczynia się do zwiększenia ryzyka epidemii zbierających w przeszłości śmiertelne żniwo czyli cholery i tyfusu. Związki te mają także fatalne w skutkach efekty długofalowe takie jak działanie rakotwórcze, uszkodzenie płodu lub problem bezpłodności.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wytyczne techniczne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wytyczne techniczne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wytyczne techniczne zdjęcie nr 8 Wytyczne techniczne zdjęcie nr 9 Wytyczne techniczne zdjęcie nr 10
Wytyczne techniczne zdjęcie nr 11
Wytyczne techniczne zdjęcie nr 12 Wytyczne techniczne zdjęcie nr 13 Wytyczne techniczne zdjęcie nr 14
Wytyczne techniczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wytyczne techniczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wytyczne techniczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami