Blog

Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 2
05.05.2021

Zasada identyczności modułów

W artykule znajdziesz:

Zasada identyczności modułów

Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 3
Zasada identyczności modułów

Zasada identyczności modułów klinkieru i mieszanki jest więc w pełni zachowana tylko w przypadku stosowania paliwa ciekłego lub gazowego, choć duża ilość siarki w niektórych paliwach ciekłych, np. w mazucie, także modyfikuje skład klinkieru, w którym wzrasta zawartość siarczanów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Stosowanie paliwa stałego zawsze prowadzi do przyłączenia części popiołu do wypalanego materiału, co powoduje istotne różnice składu chemicznego i modułów klinkieru w stosunku do mieszanki surowcowej. W praktyce przemysłowej okoliczność ta zawsze jest uwzględniana.

Rachunek modułowy oparty jest na arytmetycznych operacjach dokonywanych na wyrażonej w procentach sumarycznej zawartości tlenków w mieszance surowcowej lub w klinkierze. Rachunek ten nie uwzględnia więc stechiometrii związków (minerałów) stanowiących elementy budowy klinkieru (faz klinkieru).
Powyższy brak funkcjonalnego związku między wartościami liczbowymi modułów a stechiometrią minerałów klinkierowych niewątpliwie obniża znaczenie rachunku modułowego dla nowoczesnej technologii ce mentu. Rachunek ten oparty Jest głównie na doświadczeniu i nie ma wystarczającego uzasadnienia naukowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Trzeba jednak podkreślić, że moduły hydrauliczny, krzemianowy i glinowy stanowią dla doświadczonego technologa poręczne narzędzie do bieżącego kontrolowania procesu produkcji i pod tym względem nie utraciły one do dziś swego znaczenia w codziennej praktyce przemysłowej. Przyczynia się do tego na pewno możliwość szybkiego ich obliczenia.

Fizykochemia krzemianów rozporządza obecnie praktycznie pełnym rozeznaniem zjawisk związanych z ogrzewaniem i studzeniem mieszanek tlenków wchodzących w skład klinkieru portlandzkiego (uprawnienia budowlane).
Znane z chemii krzemianów graficzne odwzorowania układu trójskładnikowego CaO - Si02 - AljO i czteroskładnikowego CaO - Si02 - A1203 - Fe20, przynoszą zbiór informacji, które w znacznej mierze pozwalają określić, jakie związki chemiczne i w jakiej kolejności wykrystalizują w czasie studzenia stopionych mieszanek tych tlenków.
Wyjaśnienie tego drugiego zagadnienia ma dla praktyki przemysłowej podstawowe znaczenie, ponieważ syntezę klinkieru prowadzi się przez ogrzewania mieszanki surowcowej do coraz wyższych temperatur, przerywając obróbkę termiczną przy temperaturze znacznie niższej od temperatury, w której mieszanka ulega całkowitemu stopieniu (program egzamin ustny).

Klinkier portlandzki

Nie wolno także zapominać o tym, że studzenie klinkieru w warunkach przemysłowych prowadzi się szybko i w sposób wymuszony, co uniemożliwia zachowanie warunków równowagi układu i powoduje, że przebieg krystalizacji klinkieru znacznie odbiega od krystalizacji przedstawionej na wspomnianych wyżej układach fazowych, które konstruowano na podstawie obserwacji zjawisk kontrolowanych i prowadzonych przy stałym zachowaniu warunków równowagi.

Zachowując w pamięci wyżej omówione zastrzeżenia można posługiwać się układami fazowymi, których analiza dostarcza informacji, jakie związki (fazy) występować mogą w klinkierze (opinie o programie).
W układzie trójskładnikowym CaO — Si02 — Al2Os obszar KP (klinkieru portlandzkiego) obowiązujący mieszanki o takich proporcjach trzech tlenków, które odpowiadają klinkierowi, ulokowany jest w trójkącie współistnienia trzech związków: 3Ca0-Si02, 2CaO-Si02 i 3CaO-Al2Os. Z powyższego wynika, że z mieszanek przedstawionych obszarem KP można przez odpowiednią obróbkę termiczną (studzenie stopu lub ogrzewanie mieszanki tlenków) uzyskać produkt, tj. klinkier, stanowiący konglomerat trzech faz: C,S, C2S, C3A (segregator aktów prawnych).

Uzupełnienie rozważanego wyżej układu trójskładnikowego czwartym tlenkiem - Fe203 prowadzi do skonstruowania przestrzennego układu czteroskładnikowego C - S - A - F [531, [89], [149], którego projekcja na płaszczyźnie rysunku jest utrudniona, a analizowanie jego elementów złożone.

Wskazując na szczegółowe opracowania specjalne [53], [89], [149] można stwierdzić, że w wyniku spiekania mieszanki C, S, A i F, ustawionej w proporcjach odpowiadających omówionym poprzednio modułom, można oczekiwać uzyskania produktu zbudowanego z faz: 3Ca0-Si02 skrót C3S (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 8 Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 9 Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 10
Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 11
Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 12 Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 13 Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 14
Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szkliwione wyroby fajansowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami