Blog
Zasada montażu wymuszonego uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Zasada montażu wymuszonego uprawnienia budowlane
Przyjęta w systemie zasada montażu wymuszonego na śrubach rektyfikacyjnych umożliwia uzyskanie znacznej dokładności montażu pod warunkiem prawidłowego wykonania prefabrykatów.
System ten niewiele różni się od systemu W-70 (program uprawnienia budowlane na komputer). Zasady kształtowania typoszeregów elementów i złączy, zasady rozwiązań instalacyjnych, transportu i montażu są analogiczne jak w systemie W-70.
występują w rozwiązaniach poszczególnych elementów prefabrykowanych, ich wymiarach, kształcie obrzeży oraz połączeniach prefabrykatów w niektórych węzłach konstrukcyjnych.
stropowe na ścianach są łączone za pomocą spawania prętów stalowych. W podobny sposób są łączone w węzłach ściany zewnętrzne między sobą oraz ze ścianą wewnętrzną. Uszczelnieniem spoiny poziomej jest próg przeciwdeszczowy i wkładka elastyczna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
System oparto na modułach powierzchniowych 5,40 X X2,70 m, 4,80X2,70 m, 2,40X5,40 m oraz powierzchni uzupełniającej 3,00X X2,70 m; rozstawy ścian poprzecznych: 2,40 m, 3,00 m, 4,80 m i 5,40 m. Grubość pełnych płyt stropowych i ścian wewnętrznych wynosi 14 cm.
Płyty ścienne mają na pionowych obrzeżach wystające pręty stalowe i wgłębienia dyblowe służące do połączenia w węzłach oraz dwie śruby rektyfikacyjne na górnym poziomym obrzeżu i dwa wycięcia z tulejami w dolnym, poziomym obrzeżu.
W budynkach 5-kondygnacyjnych prefabrykowane ściany piwniczne mają grubość 14 cm (uprawnienia budowlane).
Ściany wewnętrzne dachu, stanowiące podpory płyt dachowych, zaprojektowano jako belki łącznie ze słupkami o zmiennej wysokości. Elementy ścienne ścian szczytowych - trójwarstwowe, grubości 21 cm. Ściany osłonowe - trójwarstwowe, podparapetowe - grubości 16 cm, a wielkowymiarowe - 19 cm. Płyty podestowe - grubości 16 cm, a biegi z płytą - grubości 8 cm. Dach z płyt panwiowych, ścianki działowe prefabrykowane betonowe. Kabina sanitarna, bloki wentylacyjne i spalinowe oraz blok elektryczny - betonowe, prefabrykowane.
dźwigów - z prefabrykowanych elementów przestrzennych. Połączenie w węźle ścian i płyt stropowych, a pionowy węzeł ścian wewnętrznych (program egzamin ustny). Węzły ścian zewnętrznych - pionowy i poziomy - zapewniają szczelność połączeń elementów ściennych.
Budynki szkieletowe
W budynkach mieszkalnych stosuje się prefabrykowane ramy H, przy czym w pierwszym okresie stosowano poprzeczny układ ram o rozstawie 3,40 m i krzyżowo zbrojone panwiowe płyty stropowe.
Budynki montowano z dwuwspornikowych ram o rozpiętości 5,40 m w osiach słupów o przekroju 40X40 cm, a słupy łączono przez spawanie stalowych głowic. W kierunku poprzecznym sztywność budynku zapewniały prefabrykowane płyty ścienne grubości 14 cm, montowane w płaszczyźnie ram, a w kierunku podłużnym - żelbetowe płyty ścienne grubości 11 cm (opinie o programie).
Ściany zewnętrzne wykonywano z bloczków z betonu komórkowego, a klatki schodowe montowano z elementów cegły żerańskiej.
W późniejszym okresie budownictwa z ram H przyjęto rozstaw poprzeczny ram od 2,40 do 6,0 m oraz stropy kanałowe Żerań. Pozostałe rozwiązania konstrukcyjne nie uległy zmianom, dodano tylko dostawiane loggie oraz bal- kony-loggie, łączone z budynkiem przez spawanie występujących prętów z płytami stropowymi (segregator aktów prawnych).
W ostatnim rozwiązaniu budynków z ram H (typu WZ-75) przyjęto podłużny układ ram, przy rozstawie osiowym słupów w ramach - 4,80 m i maksymalnym wysięgu wsporników - 0,45 m. Z ram tych można montować budynki dwutraktowe, o maksymalnej szerokości traktów do 6,30 m, lub korytarzowe - przy maksymalnej liczbie kondygnacji - do 16.
piwniczne są wykonywane w sposób monolityczny (na budowie), a między nimi są montowane prefabrykaty typu szaf.
Rygle ram zewnętrznych - o odwróconym przekroju teowym z otworami na przewody instalacyjne i rygle ram wewnętrznych - dwugałęziowe, łączone przeponami, mają słupy o przekroju 30X30 cm.
Stropy z płyt kanałowych monolityzowane w wieńcach na mokro.
Usztywnienie poprzeczne budynku prefabrykowanymi płytami ściennymi, montowanymi między słupami sąsiednich ram (promocja 3 w 1).
przestrzenne z jednym słupem - dostawiane do budynku i łączone z wieńcem stropu.
Klatki schodowe, obudowa dźwigów, płyty dachowe itp. z elementów typu Żerań. Ściany osłonowe, prefabrykowane lub z bloczków z betonu komórkowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32