Blog

Ściany monolityczne zdjęcie nr 2
02.06.2022

Zasada purynowa

W artykule znajdziesz:

Ściany monolityczne zdjęcie nr 3
Zasada purynowa

ADENINA, zasada purynowa; jeden z podstawowych składników kwasów nukleinowych i nukleotydów adeninowych, np. ATP, a także składnik wielu układów enzymatycznych; a. i jej pochodne są stosowane w lecznictwie. ADENOTOMIA, operacyjne usunięcie chorobowo zmienionego migdatka gardłowego (tzw. trzeciego) (program uprawnienia budowlane na komputer).

ADENOZYNA, nukleozyd będący połączeniem adeniny z cukrem rybozą; składnik kwasów nukleinowych i nu- kleotydów, a także wielu koenzymów. Adenozynodifosforowy kwas (adp), nukleotyd biorący udział w przemianach energet. każdego żywego ustroju, ma zdolność przechodzenia w kwas adenozynotrifosforowy - ATP (z pobraniem energii), z którego z kolei może się odtworzyć ADP (z wydzieleniem energii) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Adenozynomonofosforowy KWAS (AMP, kwas adenylowy), nukleotyd zbudowany z adenozyny i jednej reszty kwasu fosforowego; składnik kwasów adenozynodifosforowego (ADP) i adenozynotrifosforowego (ATP) oraz kwasów rybonukleinowych i wielu koenzymów. ADENOZYNOTRIFOSFATAZY, enzymy z klasy hydrolaz katalizujące hydrolitycz- ny rozkład ATP z uwolnieniem energii wiązania wysokoenerget.; zlokalizowane gl. w mitochondriach, aktomiozy- nie, mikrosomach. Adenozynotrifosforowy kwas (atp), nukleotyd, związek makroergiczny, magazynujący i przenoszący energię powstającą w procesach metabolicznych; stosowany w lecznictwie. ADEŃSKA, ZATOKA, zat. M. Arabskiego, między Płw. Arabskim a Somalijskim; glęb. do 5390 m; port Aden (uprawnienia budowlane).

ADER Clement, 1841-1925, fr. pionier lotnictwa; 1882-90 zbudował pierwszy latający samolot „£ole” z silnikiem parowym. „ADEVARUL”, dziennik rum., wyd. w Bukareszcie od XII 1989 w miejsce „Scintei”. ADHARA, e CMa, druga pod względem jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Psa Wielkiego, o jasności wizualnej + 1T49. ADHEZJA (przyczepność, przyleganie), łączenie się powierzchniowych warstw dwóch różnych ciał zetkniętych ze sobą, wywołane działaniem sił między- cząsteczkowych (program egzamin ustny).

Woda podziemna

ADHEZYJNA UMOWA, umowa dochodząca do skutku przez przystąpienie do warunków przedstawionych przez jedną ze stron, np. umowa o dostawę energii elektrycznej. ADHERENCJA, popieranie kogoś, solidaryzowanie się z kimś. ADHEZYJNA WODA, woda podziemna zatrzymana w porach i szczelinach skalnych (tzw. wilgoć skalna) wskutek zjawiska adhezji (opinie o programie).

ADHORTACJA, rodzaj dokumentu papieskiego o charakterze duszpasterskim. ADI GRANTH (Guru Granth, Granth Sahib), księga uznawana za świętą przez sikhów; zawiera pisma i poezje rei. głównych guru i mistyków sikhijskich; oryginał przechowywany w Złotej Świątyni w Amritsarze. ADIABATA, linia przedstawiająca na wykresie termodynamicznym proces adiabatyczny (odwracalny). ADIABATYCZNY PROCES, przemiana termodynamiczna, podczas której nie zachodzi wymiana ciepła między układem a otoczeniem; graf. przedstawieniem jest adiabata (segregator aktów prawnych).

ADIECTIVUM [łac.], gram. przymiotnik. ADIEKTYWIZACJA, gram. przekształcenie się innych części mowy w przymiotniki. ADINOL, skala metamorficzna składająca się gł. z albitu i kwarcu; w Polsce spotykany w Sudetach, G. Świętokrzyskich i Karpatach. ADIRONDACK [adyrondak], obszar wy- żynno-górski w pn.-wsch. części USA, między rz. Hudson, Mohawk i Rz. Św. Wawrzyńca; mylnie zaliczany do Appa- lachów; wys. do 1629 m (Marcy). AdITI, mit. ind. nieskończoność, substancja ziemska, bogini-matka bogów Aditjów.

ADITJOWIE, bóstwa wedyjskie, o nieokreślonych bliżej funkcjach etycznych, synowie Aditi, pocz. w liczbie 6, później 12, m.in. Waruna, Mitra, Arjaman, Bhaga, Anśa, Daksza, Indra, Sawitar, Agni. ADIUNKT: l) stanowisko w nauce i szkolnictwie wyższym, na które powołuje się osoby ze stopniem nauk. doktora do czasu uzyskania przez nie stopnia nauk. doktora habilitowanego; 2) tytuł zaw. dyplomowanego pracownika dokumentacji i informacji nauk. oraz bibliotekarstwa (promocja 3 w 1).

ADIUNKTURA, stanowisko, funkcja, tytuł adiunkta. ADIUSTACJA, jedna z czynności procesu redagowania tekstu autorskiego; przygotowanie tekstu do składu (oprą cowanie stylistyczne, ortograficzne, techn.-typograf.). ADIUTANT, oficer przydzielony do dyspozycji wyższych dowódców lub dowództw; dawniej oficer będący pomocnikiem dowódcy w regulowaniu wewn. służby oddziału.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Ściany monolityczne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Ściany monolityczne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Ściany monolityczne zdjęcie nr 8 Ściany monolityczne zdjęcie nr 9 Ściany monolityczne zdjęcie nr 10
Ściany monolityczne zdjęcie nr 11
Ściany monolityczne zdjęcie nr 12 Ściany monolityczne zdjęcie nr 13 Ściany monolityczne zdjęcie nr 14
Ściany monolityczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściany monolityczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściany monolityczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami