Blog

Armatura zdjęcie nr 2
02.06.2022

Zasada purynowa

W artykule znajdziesz:

Armatura zdjęcie nr 3
Zasada purynowa

ADENINA, zasada purynowa; jeden z podstawowych składników kwasów nukleinowych i nukleotydów adeninowych, np. ATP, a także składnik wielu układów enzymatycznych; a. i jej pochodne są stosowane w lecznictwie. ADENOTOMIA, operacyjne usunięcie chorobowo zmienionego migdatka gardłowego (tzw. trzeciego) (program uprawnienia budowlane na komputer).

ADENOZYNA, nukleozyd będący połączeniem adeniny z cukrem rybozą; składnik kwasów nukleinowych i nu- kleotydów, a także wielu koenzymów. Adenozynodifosforowy kwas (adp), nukleotyd biorący udział w przemianach energet. każdego żywego ustroju, ma zdolność przechodzenia w kwas adenozynotrifosforowy - ATP (z pobraniem energii), z którego z kolei może się odtworzyć ADP (z wydzieleniem energii) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Adenozynomonofosforowy KWAS (AMP, kwas adenylowy), nukleotyd zbudowany z adenozyny i jednej reszty kwasu fosforowego; składnik kwasów adenozynodifosforowego (ADP) i adenozynotrifosforowego (ATP) oraz kwasów rybonukleinowych i wielu koenzymów. ADENOZYNOTRIFOSFATAZY, enzymy z klasy hydrolaz katalizujące hydrolitycz- ny rozkład ATP z uwolnieniem energii wiązania wysokoenerget.; zlokalizowane gl. w mitochondriach, aktomiozy- nie, mikrosomach. Adenozynotrifosforowy kwas (atp), nukleotyd, związek makroergiczny, magazynujący i przenoszący energię powstającą w procesach metabolicznych; stosowany w lecznictwie. ADEŃSKA, ZATOKA, zat. M. Arabskiego, między Płw. Arabskim a Somalijskim; glęb. do 5390 m; port Aden (uprawnienia budowlane).

ADER Clement, 1841-1925, fr. pionier lotnictwa; 1882-90 zbudował pierwszy latający samolot „£ole” z silnikiem parowym. „ADEVARUL”, dziennik rum., wyd. w Bukareszcie od XII 1989 w miejsce „Scintei”. ADHARA, e CMa, druga pod względem jasności gwiazda w gwiazdozbiorze Psa Wielkiego, o jasności wizualnej + 1T49. ADHEZJA (przyczepność, przyleganie), łączenie się powierzchniowych warstw dwóch różnych ciał zetkniętych ze sobą, wywołane działaniem sił między- cząsteczkowych (program egzamin ustny).

Woda podziemna

ADHEZYJNA UMOWA, umowa dochodząca do skutku przez przystąpienie do warunków przedstawionych przez jedną ze stron, np. umowa o dostawę energii elektrycznej. ADHERENCJA, popieranie kogoś, solidaryzowanie się z kimś. ADHEZYJNA WODA, woda podziemna zatrzymana w porach i szczelinach skalnych (tzw. wilgoć skalna) wskutek zjawiska adhezji (opinie o programie).

ADHORTACJA, rodzaj dokumentu papieskiego o charakterze duszpasterskim. ADI GRANTH (Guru Granth, Granth Sahib), księga uznawana za świętą przez sikhów; zawiera pisma i poezje rei. głównych guru i mistyków sikhijskich; oryginał przechowywany w Złotej Świątyni w Amritsarze. ADIABATA, linia przedstawiająca na wykresie termodynamicznym proces adiabatyczny (odwracalny). ADIABATYCZNY PROCES, przemiana termodynamiczna, podczas której nie zachodzi wymiana ciepła między układem a otoczeniem; graf. przedstawieniem jest adiabata (segregator aktów prawnych).

ADIECTIVUM [łac.], gram. przymiotnik. ADIEKTYWIZACJA, gram. przekształcenie się innych części mowy w przymiotniki. ADINOL, skala metamorficzna składająca się gł. z albitu i kwarcu; w Polsce spotykany w Sudetach, G. Świętokrzyskich i Karpatach. ADIRONDACK [adyrondak], obszar wy- żynno-górski w pn.-wsch. części USA, między rz. Hudson, Mohawk i Rz. Św. Wawrzyńca; mylnie zaliczany do Appa- lachów; wys. do 1629 m (Marcy). AdITI, mit. ind. nieskończoność, substancja ziemska, bogini-matka bogów Aditjów.

ADITJOWIE, bóstwa wedyjskie, o nieokreślonych bliżej funkcjach etycznych, synowie Aditi, pocz. w liczbie 6, później 12, m.in. Waruna, Mitra, Arjaman, Bhaga, Anśa, Daksza, Indra, Sawitar, Agni. ADIUNKT: l) stanowisko w nauce i szkolnictwie wyższym, na które powołuje się osoby ze stopniem nauk. doktora do czasu uzyskania przez nie stopnia nauk. doktora habilitowanego; 2) tytuł zaw. dyplomowanego pracownika dokumentacji i informacji nauk. oraz bibliotekarstwa (promocja 3 w 1).

ADIUNKTURA, stanowisko, funkcja, tytuł adiunkta. ADIUSTACJA, jedna z czynności procesu redagowania tekstu autorskiego; przygotowanie tekstu do składu (oprą cowanie stylistyczne, ortograficzne, techn.-typograf.). ADIUTANT, oficer przydzielony do dyspozycji wyższych dowódców lub dowództw; dawniej oficer będący pomocnikiem dowódcy w regulowaniu wewn. służby oddziału.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Armatura zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Armatura zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Armatura zdjęcie nr 8 Armatura zdjęcie nr 9 Armatura zdjęcie nr 10
Armatura zdjęcie nr 11
Armatura zdjęcie nr 12 Armatura zdjęcie nr 13 Armatura zdjęcie nr 14
Armatura zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Armatura zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Armatura zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami