Blog

Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 2
23.01.2020

Zasadnicze elementy hydrowęzła

W artykule znajdziesz:

Zasadnicze elementy hydrowęzła

Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 3
Zasadnicze elementy hydrowęzła

Zasadniczymi elementami hydrowęzła są:
a) cztery zawory odcinające, umożliwiające odłączenie domowej instalacji centralnego ogrzewania od sieci miejskiej lub całkowite odłączenie od sieci domowej i miejskiej urządzeń hydrowęzła;
b) odmulniki służące do zatrzymywania osadów i zanieczyszczeń znajdujących się w przewodach zasilających i powrotnych (program uprawnienia budowlane na komputer);
c) termometry wskazujące temperaturę wody w przewodzie zasilającym i powrotnym;
d) hydrometry wskazujące ciśnienie w sieci zasilającej i powrotnej;
e) wodomierz wskazujący ilość przepływającej wody;
f) zawór bezpieczeństwa zabezpieczający przed przekroczeniem przyjętego dla danej instalacji ciśnienia;
g) hydroelewator, zwany również pompą wodną, służący do mieszania wody zasilającej z wodą powrotną (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Należy zaznaczyć, iż hydroelewator jest najważniejszym elementem hydrowęzła. Woda dopływająca do budynku przewodem zasilającym a ma temperaturę od 130 do 150°C. Temperatura taka do ogrzewania budynku mieszkalnego byłaby zbyt wysoka, nieprzyjemna, a nawet szkodliwa dla zdrowia mieszkańców (przypiekanie kurzu na grzejnikach, nadmierne wysuszanie powietrza). Dlatego to dzięki specjalnej konstrukcji hydroelewatora woda o wysokiej temperaturze (130-150°C) dopływająca z dużą szybkością z sieci miejskiej porywa przez przewód 10 część wody o niskiej temperaturze ( + 70°C) powracającej z instalacji centralnego ogrzewania. Zmieszana w hydroelewatorze woda o temperaturze wysokiej (+130 - +150°C) z wodą o temperaturze niskiej ( + 70°C) zasila wewnętrzną instalację centralnego ogrzewania w budynku. Temperatura wody zmieszanej wynosi około +95°C przez co zachowane zostają normalne warunki pracy centralnego ogrzewania wewnątrz budynku.

Sieć przewodów i elementy grzejne centralnego ogrzewania budynku, połączone za pomocą hydroelewatora z miejską siecią cieplną, nie różnią się niczym od sieci i grzejników, jaka jest zastosowana przy zwykłym ogrzewaniu wodnym pompowym. Ze względu na wysokie ciśnienie (3-5 at(n)) w instalacji zamiast otwartego naczynia wzbiorczego stosuje się naczynie odpowietrzające zamknięte pracujące pod ciśnieniem (uprawnienia budowlane).
Domowe instalacje centralnego ogrzewania, które nie mogą pracować pod ciśnieniem sieci miejskiej (osiedlowej) łączy się z siecią miejską za pomocą wymiennika ciepła.

Przewód zasilający a miejskiej sieci cieplnej (osiedlowej) po wejściu do budynku łączy się z wężownicą umieszczoną wewnątrz wymiennika ciepła. Po oddaniu swego ciepła (przez ścianki rur wężownicy) wodzie, którą napełniony jest wymiennik ciepła, ochłodzona już woda z wężownicy wraca przewodem b z powrotem do miejskiej sieci cieplnej.

Wymiennik ciepła

Woda z miejskiej sieci cieplnej przechodzi tylko przez wężownicę, woda zaś wypełniająca wymiennik ciepła krąży w wewnętrznej instalacji domowej centralnego ogrzewania (program egzamin ustny).
Układ sieci, grzejniki i system (grawitacyjny lub pompowy) ogrzewania w budynkach podłączanych do sieci cieplnej miejskiej (osiedlowej) za pomocą wymiennika ciepła pozostają bez zmian. W tym przypadku jedynie zamiast kotła montowany jest wymiennik ciepła.
Ogrzewanie parowodne. W budownictwie mieszkaniowym stosowany jest również system ogrzewania parowodnego. Zasada działania tego sposobu ogrzewania jest podobna do zasady ogrzewania wodo- wodnego, z tą tylko różnicą, że przy ogrzewaniu parowodnym do wężownicy wymiennika ciepła doprowadza się parę a nie wodę gorącą (opinie o programie). Para przez ścianki wężownicy ogrzewa znajdującą się w wymienniku wodę, a po ochłodzeniu jako skropliny powraca z powrotem do kotła. Woda gorąca nagrzana w wymienniku krąży w instalacji centralnego ogrzewania
budynku w sposób identyczny jak przy ogrzewaniu wodnym grawitacyjnym czy pompowym.

Ogrzewanie parowodne jest więc ogrzewaniem dwustopniowym i stosuje się je najczęściej w budynkach z własną kotłownią wyposażoną w kotły parowe (segregator aktów prawnych).
Ogrzewanie parowe niskiego i wysokiego ciśnienia. Jak już wspominano wyżej, pary niskiego, a tym bardziej wysokiego ciśnienia, nie należy stosować bezpośrednio do ogrzewania budynków mieszkalnych ze względów zdrowotnych. Przypiekanie kurzu na grzejnikach i nadmierne wysuszanie powietrza przez grzejniki parowe (temperatura pary wynosi z reguły więcej niż 100°C), są to przyczyny całkowitego wyeliminowania już dziś tego systemu ogrzewania w budownictwie mieszkaniowym. Ponieważ pracownicy administracji przy pełnieniu swych obowiązków mogą się spotkać z ogrzewaniem parowym w magazynach, warsztatach lub w starych budynkach mieszkalnych, podamy ogólne zasady tego systemu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 8 Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 9 Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 10
Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 11
Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 12 Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 13 Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 14
Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Układ całego cyklu roboczego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami