Blog
Zasadnicze szlaki komunikacyjne
W artykule znajdziesz:
Zasadnicze szlaki komunikacyjne na wyspach stanowią drogi kołowe o łącznej dł. ok. 1500 km, z których połowa przejezdna jest tylko w porze suchej. Na Antigui znajduje się międzynarodowy port lotniczy (Coolidge) łączący wyspy z kilkoma miastami Stanów Zjednoczonych i Kanady (Miami, Nowy Jork, Toronto) oraz Europy (Londyn, Frankfurt, Zurych). Stolica Saint John’s jest największym portem morskim kraju, tak handlowym jak i pasażerskim (program uprawnienia budowlane na komputer).
W ostatnich latach gł. źródłem dochodu stała się turystyka, czemu sprzyjają dogodne warunki przyrodnicze: ciepły klimat i piaszczyste plaże. Baza recepcyjna obejmuje ok. 7,5 tys. łóżek. W 1995 wyspy odwiedziło 211 tys. turystów - gł. ze Stanów Zjednoczonych (32%), Wielkiej Brytanii (24%), Kanady (6%) i Niemiec (5%). Wpływy z turystyki zagranicznej wyniosły 329 min USD (70% PNB) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do wyspy Antigua Krzysztof Kolumb dotarł w 1493, jednak próby jej kolonizacji podjęli Hiszpanie dopiero w 1620. Od 1667 stała się kolonią angielską. W I860 podporządkowano jej administracyjnie Barbudę. W okresie 1871- -1958 Antigua wchodziła w skład Federacji Wysp Podwietrznych, a następnie Federacji Indii Zachodnich (1958-1962). Od I962 otrzymała ponownie osobny zarząd. W latach 1967-1981 posiadała status terytorium stowarzyszonego z Wielką Brytanią (uprawnienia budowlane).
Od 1981 Antigua i Barbuda jest niepodległą monarchią parlamentarną wchodzącą w skład Wspólnoty Narodów. Głową państwa jest królowa brytyjska, reprezentowana na wyspach przez generalnego gubernatora. Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu, a władzę wykonawczą sprawuje rząd, na którego czele stoi premier, będący zarazem doradcą gubernatora (program egzamin ustny).
Państwo Bahamy obejmuje archipelag o tej samej nazwie na Oceanie Atlantyckim, złożony z ok. 700 wysp i wysepek oraz ponad 2 tys. wznoszących się ponad poziom morza raf koralowych (tzw. c,iyos). Najważniejsze z nich to: New Providence, San Salvador, Wielka Bahama, Wielka Inagua, Eleuthera (opinie o programie).
Osadnictwo
Z punktu widzenia tektoniki archipelag należy do płyty północ noamerykańskiej. Wyspy powstały w okresie kenozoiku. Zbudowane są ze skał wapiennych i raf koralowych. Zachodzą tu zjawiska krasowe. Wyspy mają charakter nizinny, wysokość niektórych z nich nie przekracza kilku metrów n.p.m.
Panuje klimat podrównikowy silnie wilgotny oraz (w pn. części archipelagu) zwrotnikowy wilgotny. Średnia temp. waha się od 21°C w styczniu do 27° w lipcu. Średnie opady roczne wynoszą ok. 1120 mm. Występują tu dwie pory roku: letnia wilgotna (od maja do listopada) i zimowa bezdeszczowa (od grudnia do kwietnia). Wyspy znajdują się w strefie huraganów (segregator aktów prawnych).
Bahamy nie posiadają stałej sieci rzecznej. Na niektóryc h wyspach (m.in. New Providence, Fauna Bahamów należy do Regionu Antylskiego Krainy Neotropikalnej. Żyją tu 2 gatunki ssaków: hutia i szop. Ciekawymi przedstawicielami świata zwierząt są: legwan, batagur, żółw szylkretowy, 10 gatunków węży. Ok. 120 gatunków ptaków żyje tu stale lub zatrzymuje się w trakcie wędrówek. Na Bahamach ustanowiono I 2 parków narodowych, w tym: Exuma, Inagua, Lucayan, Abaco.
Zdecydowana większość ludności jest pochodzenia afrykańskiego. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 19 osób/km’, rozmieszczenie ludności jest jednak nierównomierne. Osadnictwo skupia się gł. na wyspie New Providence, gdzie mieszka ponad połowa obywateli. Tutaj też znajduje się stolica Bahamów - Nassau (173 tys.). 85% ludności mieszka w miastach. Przeważają wyznawcy różnych odłamów protestantyzmu. Przyrost naturalny wynosi 1,3%. Osoby poniżej 15 lat stanowią 29% społeczeństwa. Przeciętna dł. życia wynosi 73 lata. Na 1 lekarza przypada 875 osób. 2% dorosłych to analfabeci (promocja 3 w 1).
Podstawą gospodarki Bahamów jest turystyka. Drugim jej filarem są usługi bankowe San Salvador i Wielka Inagua) znajdują się jeziora. Gleby to gł. czerwonoziemy i gleby c zerwonobrunatne (liksisole i nitisole). Roślinność’ naturalną stanowią suche lasy równikowe tracące częściowo liście w porze suchej. Ponadto występują tu sawanny, a na wybrzeżach zarośla mańgrowe (namorzyny).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32