Blog
Zasadniczy montaż konstrukcji
W artykule znajdziesz:
W pierwszym przypadku elementy przywożone są na miejsce montażu wprost z wytwórni środkami transportu zewnętrznego, tzn. koleją normalnotorową, samochodami, ciągnikami (na przyczepach), barkami itp. Wyładowanie tych elementów najlepiej jest wykonać za pomocą żurawi przeznaczonych do montażu danej konstrukcji, wykorzystując je w przerwach w montażu lub (co jest najbardziej korzystne) planując dostawę na okres drugiej lub trzeciej zmiany, tzn. wtedy, gdy przerwany jest zasadniczy montaż konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer). W przypadku wcześniejszego dostarczenia elementów magazynowanych cd razu na miejsce montażu, tzn. jeszcze przed rozpoczęciem robót montażowych, a przy braku żurawia przeznaczonego do montażu, wyładunek elementów może być prowadzony za pomocą żurawia kolejowego, kołowego lub gąsienicowego (zależnie cd sposobu dostawy elementów) przeznaczonego do obsługi placu budowy i placów składowych elementów konstrukcji. Przy innych warunkach prace wyładunkowe można zorganizować w sposób bardziej prymitywny, stosując maszty pomocnicze, wciągniki, wciągarki i pochylnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elementy dostarczone na plac składowy muszą być podawane na miejsce montażu w sposób zorganizowany, zapewniający dostawę poszczególnych elementów konstrukcyjnych do żurawia w chwili przystępowania do ich montażu (zgodnie ze szczegółowym harmonogramem montażu i w odpowiedniej kolejności) (uprawnienia budowlane).
Elementy przeznaczone do transportu w określonym dniu z placu składowego na miejsce montażu powinny być zamówione zawczasu (nie później niż w dniu poprzedzającym ich montaż) na oddzielnym zestawieniu szczegółowym. Zestawienie to powinno być sporządzone przez kierownictwo montażu i skierowane za pośrednictwem dyspozytora budowy do kierownictwa składu lub scalania elementów (program egzamin ustny).
W zamówieniu na dostawę dzienną elementów do montażu podaje się kolejność i czas, w jakiej powinny być dostarczane poszczególne elementy w ciągu dnia na miejsce montażu oraz sposób i kolejność ustawiania tych elementów na środkach transportowych, zgodnie z ustaloną technologią montażu.
Żurawie gąsienicowe
Podstawową zasadą jest, że sposób dostawy elementów konstrukcyjnych z miejsca składowania do miejsca montażu powinien odpowiadać warunkom tego montażu i rodzajowi zastosowanego transportu zewnętrznego. Sposób dostawy elementów do montażu zależny jest poza tym od wielkości i rozmiarów tych elementów oraz odległości ich przemieszczania, przy czym powinien on być jak najprostszy (a więc najtańszy) oparty na dostępnych i najbardziej odpowiednich w danych warunkach środkach transportowych (opinie o programie). Na przykład przy transporcie zewnętrznym koleją normalnotorową i montażu za pomocą żurawi kolejowych, wieżowych lub bramowych, podawanie elementów do montażu powinno odbywać się również transportem szynowym, tj. wagonami kolei normalnotorowej lub wózkami kolejki roboczej wąskotorowej (600 mm - 100 mm) z zastosowaniem trakcji mechanicznej, ręcznej lub przez podciąganie za pomocą wciągarek (zależnie od odległości i ciężaru dostarczanych elementów).
Natomiast przy stosowaniu zewnętrznego transportu kołowego i montażu za pomocą żurawi gąsienicowych lub kołowych, elementy do montażu powinny być dowożone samochodami względnie na przyczepnych platformach kołowych (ciągnikami). W tym przypadku należy tak zorganizować pracę, aby można było prowadzić montaż bez wyładowania elementu na miejscu montażu, czyli stosować tzw. „montaż z kół”, przy którym żuraw podnosi montowane elementy wprost ze środka transportowego (segregator aktów prawnych).
W tym celu dostarczany element już na placu składowym konstrukcji powinien być całkowicie przygotowany do podniesienia i podwieszenia go do haka żurawia (promocja 3 w 1).
W przypadku niewielkiego zakresu robót i niewielkich odległości składowiska od montowanej konstrukcji można stosować bardziej prymitywne sposoby dostawy elementów, jak przeciąganie na rolkach, płozach itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32