Blog

25.05.2021

Wilgotność bielu i twardzieli

W artykule znajdziesz:

Wilgotność bielu i twardzieli

Wilgotność bielu i twardzieli

Wilgotność bielu i twardzieli badana bezpośrednio po ścięciu drzew wykazuje duże wahania, zależne przede wszystkim od gatunku drzewa i od pory roku (program uprawnienia budowlane na komputer). Pewien pogląd na to zagadnienie daje przytoczone poniżej zestawienie porównawcze.
Fałszywa twardziel. Niektóre gatunki beztwardzielowe wytwarzają w pewnych warunkach tzw. fałszywą twardziel. Literatura fachowa rozpatruje fałszywą twardziel niemal wyłącznie na przykładzie buka, u którego zjawisko to jest najbardziej rozpowszechnione i najlepiej znane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Według dotychczasowych poglądów fałszywa twardziel tym się różni od właściwej twardzieli, że twardziel normalna powstaje z wiekiem drzewa samorzutnie, fałszywa twardziel natomiast pojawia się w wyniku samoobrony drzewa przed działaniem zewnętrznych czynników destrukcyjnych (grzyby) albo wskutek działania zewnętrznych bodźców (przede wszystkim mrozu lub wniknięcia powierza do wnętrza tkanek). W ten sposób pojawienie się fałszywej twardzieli jest uwarunkowane zaistnieniem powodujących jej rozwój czynników zewnętrznych, a nie wynikiem związanej z gatunkiem i z wiekiem drzewa konieczności życiowej (właściwości dziedziczne drzewa).

Minch rozpatruje problem fałszywej twardzieli wyłącznie z patologicznego punktu widzenia (uprawnienia budowlane). Pojawienie się i rozwój fałszywej twardzieli uważa on za następstwo działalności grzybów. Wskutek działania bodźców w postaci wdzierania się powietrza, wydzielin grzybów itp. komórki miękiszowe dają początek wcistkom (thyllae), które wnikają przez jamki do wnętrza naczyń i zamykają je. Powstawanie i rozwój wcistek mogą następować tylko w obecności żywych komórek miękiszowych, wobec czego wcistki mogą się pojawiać tylko w żywym drewnie.

W tych warunkach zachodzą dwie ewentualności:
- Wcistki powstają w żywym drzewie w powiązaniu z procesem tworzenia się fałszywej twardzieli (program egzamin ustny).
- Wcistki powstają w drewnie świeżo ściętego drzewa. Komórki miękiszowe utrzymują się przy życiu przez długi czas po ścięciu drzewa. Stanowią one podłoże dla pośmiertnego (w odniesieniu do drzewa) wytwarzania wcistek, które w ściętym drewnie powstają w znacznie mniejszej ilości niż w drzewach żywych.

Fałszywa twardziel

Dalszym w kolejności zjawiskiem w procesie tworzenia się fałszywej twardzieli jest powstawanie substancji twardzielowych. Substancje te powstają w wyniku rozkładu treści obumierających i obumarłych już komórek miękiszowych, skąd przenikają do naczyń i sąsiednich tkanek,
nasycają błony komórkowe i wypełniają wolne przestrzenie, nadając drewnu brunatne zabarwienie (opinie o programie). Wszystkie brunatno zabarwione tkanki należy uważać za drewno obumarłe.

W tych warunkach proces tworzenia się fałszywej twardzieli obejmuje dwie fazy:
- tworzenie wcistek przez żywe komórki miękiszowe;
- tworzenie się substancji twardzielowych, stanowiących produkt rozkładu treści obumierających i obumarłych komórek miękiszowych, a więc zjawisko oparte przeważnie na zmianach pośmiertnych.
Wcistki grupują się najliczniej w powtarzających się kolejno strefach granicznych między fałszywą twardzielą a zdrowym bielem (segregator aktów prawnych).

Fałszywa twardziel wykazuje szeroką skalę odcieni barw, od jasno- pcpielatej przez jasnoróżową do ciemnobrunatnej. Barwa fałszywej twardzieli zmienia się w zależności od wielu czynników, między innymi od stopnia zaatakowania przez grzyby i związanych z tym procesów rozkładowych oraz w zależności od procesów ochronnych żywego organizmu (gromadzenie gum drzewnych, żywic i garbników w strefie graniczącej ze strefą zakażoną). Poza tym barwa fałszywej twardzieli zależy od stopnia przeschnięcia drewna; na drewnie suchym fałszywa twardziel niejednokrotnie zanika i uwydatnia się ponownie dopiero po zwilżeniu drewna (promocja 3 w 1).

Wielkość, wygląd i zarys fałszywej twardzieli mogą być różnorodne przebiega ona linią falistą, ma zarys gwiaździsty lub składać się może z kilku współśrodkowo ułożonych stref.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami