Blog
Wilgotność bielu i twardzieli
W artykule znajdziesz:
Wilgotność bielu i twardzieli
Wilgotność bielu i twardzieli badana bezpośrednio po ścięciu drzew wykazuje duże wahania, zależne przede wszystkim od gatunku drzewa i od pory roku (program uprawnienia budowlane na komputer). Pewien pogląd na to zagadnienie daje przytoczone poniżej zestawienie porównawcze.
Fałszywa twardziel. Niektóre gatunki beztwardzielowe wytwarzają w pewnych warunkach tzw. fałszywą twardziel. Literatura fachowa rozpatruje fałszywą twardziel niemal wyłącznie na przykładzie buka, u którego zjawisko to jest najbardziej rozpowszechnione i najlepiej znane (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Według dotychczasowych poglądów fałszywa twardziel tym się różni od właściwej twardzieli, że twardziel normalna powstaje z wiekiem drzewa samorzutnie, fałszywa twardziel natomiast pojawia się w wyniku samoobrony drzewa przed działaniem zewnętrznych czynników destrukcyjnych (grzyby) albo wskutek działania zewnętrznych bodźców (przede wszystkim mrozu lub wniknięcia powierza do wnętrza tkanek). W ten sposób pojawienie się fałszywej twardzieli jest uwarunkowane zaistnieniem powodujących jej rozwój czynników zewnętrznych, a nie wynikiem związanej z gatunkiem i z wiekiem drzewa konieczności życiowej (właściwości dziedziczne drzewa).
Minch rozpatruje problem fałszywej twardzieli wyłącznie z patologicznego punktu widzenia (uprawnienia budowlane). Pojawienie się i rozwój fałszywej twardzieli uważa on za następstwo działalności grzybów. Wskutek działania bodźców w postaci wdzierania się powietrza, wydzielin grzybów itp. komórki miękiszowe dają początek wcistkom (thyllae), które wnikają przez jamki do wnętrza naczyń i zamykają je. Powstawanie i rozwój wcistek mogą następować tylko w obecności żywych komórek miękiszowych, wobec czego wcistki mogą się pojawiać tylko w żywym drewnie.
W tych warunkach zachodzą dwie ewentualności:
- Wcistki powstają w żywym drzewie w powiązaniu z procesem tworzenia się fałszywej twardzieli (program egzamin ustny).
- Wcistki powstają w drewnie świeżo ściętego drzewa. Komórki miękiszowe utrzymują się przy życiu przez długi czas po ścięciu drzewa. Stanowią one podłoże dla pośmiertnego (w odniesieniu do drzewa) wytwarzania wcistek, które w ściętym drewnie powstają w znacznie mniejszej ilości niż w drzewach żywych.
Fałszywa twardziel
Dalszym w kolejności zjawiskiem w procesie tworzenia się fałszywej twardzieli jest powstawanie substancji twardzielowych. Substancje te powstają w wyniku rozkładu treści obumierających i obumarłych już komórek miękiszowych, skąd przenikają do naczyń i sąsiednich tkanek,
nasycają błony komórkowe i wypełniają wolne przestrzenie, nadając drewnu brunatne zabarwienie (opinie o programie). Wszystkie brunatno zabarwione tkanki należy uważać za drewno obumarłe.
W tych warunkach proces tworzenia się fałszywej twardzieli obejmuje dwie fazy:
- tworzenie wcistek przez żywe komórki miękiszowe;
- tworzenie się substancji twardzielowych, stanowiących produkt rozkładu treści obumierających i obumarłych komórek miękiszowych, a więc zjawisko oparte przeważnie na zmianach pośmiertnych.
Wcistki grupują się najliczniej w powtarzających się kolejno strefach granicznych między fałszywą twardzielą a zdrowym bielem (segregator aktów prawnych).
Fałszywa twardziel wykazuje szeroką skalę odcieni barw, od jasno- pcpielatej przez jasnoróżową do ciemnobrunatnej. Barwa fałszywej twardzieli zmienia się w zależności od wielu czynników, między innymi od stopnia zaatakowania przez grzyby i związanych z tym procesów rozkładowych oraz w zależności od procesów ochronnych żywego organizmu (gromadzenie gum drzewnych, żywic i garbników w strefie graniczącej ze strefą zakażoną). Poza tym barwa fałszywej twardzieli zależy od stopnia przeschnięcia drewna; na drewnie suchym fałszywa twardziel niejednokrotnie zanika i uwydatnia się ponownie dopiero po zwilżeniu drewna (promocja 3 w 1).
Wielkość, wygląd i zarys fałszywej twardzieli mogą być różnorodne przebiega ona linią falistą, ma zarys gwiaździsty lub składać się może z kilku współśrodkowo ułożonych stref.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32