Blog

01.09.2021

Aparatura elektryczna

W artykule znajdziesz:

Aparatura elektryczna

Aparatura elektryczna

Aparatura elektryczna bywa stosowana do pomiaru naprężeń i drgań w elementach konstrukcji, a także do pomiarów wszelkich innych wielkości nieelektrycznych metodami elektrycznymi. Zaliczamy do niej tensometry oporowe, pojemnościowe, indukcyjne i inne, wraz z mostkami tensometrycznymi, oraz wiele aparatów specjalnych dostosowanych do rodzaju mierzonych wielkości.
Aparatura rejestrująca może być mechaniczna (bębny obrotowe i rylce samopiszące itp.), elektryczna (aparaty piszące z galwanometrami) i elektronowa (oscylografy katodowe) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Powyższe zestawienia nie wyczerpują aparatury pomiarowej i rejestrującej stosowanej w laboratoriach.

Badacze często sami projektują i wykonują w warsztatach przyzakładowych aparaturę dostosowaną do specjalnych celów, niejednokrotnie oryginalną i niepowtarzalną.
Do badań związanych z zagadnieniami budownictwa morskiego istnieje szereg aparatów pomiarowych specjalnych.
Istnieją dziś już np. laboratoryjne falomierze cyfrowe, które mogą rejestrować zmienne wysokości fal od grzbietu do grzbietu i równocześnie sumę wysokości danej liczby fal elementarnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do pomiarów ciągłych zmian dna modelu służyć mogą m. in. elektryczne profilomierze. Ich główną część stanowi igła, której ostrze utrzymywane jest za pomocą odpowiedniego serwomechanizmu w stałej odległości 2 mm od dna. Gdy igła porusza się w kierunku poziomym ponad modelem, położenie jej w pionie ściśle dostosowuje się do konfiguracji dna i jest odpowiednio rejestrowane. Potrzebna jest przy tym minimalna głębokość wody ok. 1,5 mm, a sama igła nie powoduje wybojów w dnie.

Zasada polega na wykorzystaniu znanych różnic w przewodności wody i materiału dna (uprawnienia budowlane).
Zastosowanie fotografii i filmu. Coraz większe zastosowanie w technice pomiarów laboratoryjnych znajduje fotografia oraz film. Ten ostatni jest zwłaszcza niezastąpiony, gdy chodzi o zjawiska przebiegające w czasie. Ukształtowała się w tym zakresie osobna technika zwana chronofotografią.

Czas naświetlania fotografii

Istnieje wiele zjawisk, które szczególnie nadają się do rejestracji za pomocą fotografii, na przykład prądy i ewentualnie ruch wody wywołany łącznie prądem i falowaniem. Niżej podano ogólne wytyczne zastosowań fotografii i filmu przyjęte w Laboratorium Hydraulicznym w Delft (program egzamin ustny).

Fotografuje się mianowicie ruch małych pływaczków (traserów) rzuconych na wodę, takich jak papierowe skrawki (confetti) rozsiane na całej szerokości badanego strumienia czy prądu, specjalne pływaki, których zanurzenie odpowiada określonej głębokości wody, pływaki, których główna część unosi się pod powierzchnią wody na określonej głębokości, pływaki zaopatrzone w źródło światła, albo w reflektory, trasery powleczone materiałem fluoryzującym lub promieniotwórczym, trasery z materiału ziarnistego lub proszku (np. aluminiowego) unoszonego przez wodę, kolorowe albo fluoryzujące roztwory wstrzykiwane do strumienia (jak np. nadmanganian potasu lub fluoromina sodowa) itd.

Czas naświetlania fotografii powinien być taki, aby utrwalił się na zdjęciu ślad, czyli odpowiedni odcinek drogi pływaczków lub traserów. Wykonywanie takich zdjęć wymaga prócz zespołu aparatów fotograficznych lub kamer filmowych urządzenia do regularnego „zasilania” modelu w pływaki czy trasery. Ponadto dno basenów, w których przebiega fotografowane zjawisko musi być czyste (opinie o programie). Dno można pomalować na czarno, a gdy chodzi o dno ruchome można użyć do jego budowy jednorodnego w barwie ciemnego bakelitu. Można również barwić wodę.
Ani dno, ani też woda nie powinny odbijać świateł odbitych czy „pasożytniczych” (segregator aktów prawnych).

Należy w czasie zdjęć wyłączać światła górne, posługując się tylko reflektorami i ekranami odpowiednio kierującymi światło.
Aparaturę do zdjęć czy filmu umieszcza się zwykle wysoko nad modelem, na przykład na drabinie, na specjalnej wieży zbudowanej obok modelu, albo na kładce przerzuconej nad nim.
Jeżeli dysponuje się aparaturą automatyczną, lub zdalnie kierowaną, to można ją zawiesić w specjalnym koszu u stropu hali badań modelowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami