Blog

Pale stalowe zdjęcie nr 2
16.06.2021

Zasady projektowania połączeń

W artykule znajdziesz:

Zasady projektowania połączeń

Pale stalowe zdjęcie nr 3
Zasady projektowania połączeń

Przyrosty sił w śrubach zależą nie tylko od grubości blach czołowych i sposobu ich usztywnienia, ale w znacznym stopniu od odchyłek wykonawczych. Wpływ ten ilustrują wyniki badań prostych połączeń teowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Wypukła powierzchnia blach czołowych w połączeniu teowym (bez usztywnień) zwiększa wytrzymałość zmęczeniową śrub w połączeniu, a wklęsła powierzchnia zmniejsza wytrzymałość.

Blachy czołowe z odchyłkami spawalniczymi nie powinny być w takim przypadku prostowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W połączeniach zginanych, w których zastosowano usztywnienie blachy czołowej na zewnątrz pasa rozciąganego, odgięcie blachy czołowej wywołane spawaniem żeber - powoduje zwiększenie przyrostów sił w śrubach szeregu 1. Wobec braku docisku między blachami o znacznej sztywności, śruby w zewnętrznym szeregu przejmują przyrosty sił wewnętrznych, podobnie jak w połączeniu niesprężanym.
Można zatem stwierdzić, że w przypadku obciążeń dynamicznych najkorzystniejsze cechy mają połączenia rozciągane proste, w których rozdział obciążenia na śruby jest jednakowy, oraz połączenia zginane typu B (uprawnienia budowlane).

Zastosowanie połączeń doczołowych pozwala na dość łatwe usuwanie ujemnych odchyłek długości elementów; stosowane są wówczas przekładki wyrównawcze i śruby o zwiększonej długości. Wymagana jest jednak w tych połączeniach dokładność kąta nachylenia oraz płaskość powierzchni styku blach czołowych. Konieczne jest więc zapewnienie odpowiednio dokładnej płaszczyzny cięcia kształtowników, stosowania właściwej technologii spawania, a czasem frezowania powierzchni czołowej po spawaniu. Przy wierceniu otworów na śruby w blachach czołowych zaleca się stosowanie szablonów oraz metodę jednoczesnego wycinania otworów lub wiercenia wielowrzecionowego. Średnica otworów powinna być o 2-3 mm większa od średnicy śruby w celu ułatwienia montażu. Dopuszczalne odchyłki wykonawcze (program egzamin ustny).

Blachy czołowe

Blachy czołowe powinny być wykonywane ze stali uspokojonej St3S lub 18G2A i sprawdzane, czy nie mają rozwarstwień. Połączenia pasa rozciąganego z blachą czołową zaleca się wykonywać na obustronne spoiny pachwinowe grubości do 10 mm. W przypadku gdy spiony te mają zbyt małą nośność, korzystniejsze okazują się spoiny czołowe (opinie o programie). Po spawaniu należy sprawdzić, czy nie wystąpiły pęknięcia przyspoinowe, a w przypadku wykorzystania naprężeń w pasie rozciąganym powyżej 0,8R przeprowadzić kontrolę defektoskopową spoiny czołowej. Spoiny pachwinowe, gdy B > b, należy wykonywać wzdłuż całej krawędzi obwodu pasa. Przy wykonywaniu połączeń spoinami czołowymi, a także spoinami pachwinowymi, gdy B = b, należy stosować płytki wybiegowe. Zabezpieczenia antykorozyjne powinny być wykonywane w wytwórni konstrukcji również na powierzchniach stykowych.

Po zmontowaniu połączeń, przed wykonaniem powłok malarskich należy zapełnić ewentualne szczeliny w stykach kitem szpachlowym. Dokręcanie śrub w celu sprężenia połączenia wykonuje się w kilku etapach, tak aby uzyskać zbliżone wartości sił w śrubach (segregator aktów prawnych). Protokoły kontroli i odbioru technicznego doczołowych połączeń sprężanych są dokumentami warunkującymi przekazanie obiektu do użytku.

Jako podstawowe rodzaje łączników można wymienić:
- wkręty do blach cienkich,
- wkręty samogwintujące lub samowkręcające,
- nity jednostronne otwarte i szczelne,
- gwoździe i kołki (z gwintem) do wstrzeliwania,
- śruby.

W kraju stosowany jest bardzo ograniczony zestaw tych wyrobów (promocja 3 w 1).
W połączeniach blach cienkich między sobą stosowane są blachowkręty lub nity jednostronne, a w połączeniach blach cienkich z blachami grubymi lub z elementami konstrukcji wkręty samogwintujące lub gwoździe wstrzeliwane.
Wkręty stosuje się cynkowane z neoprenowymi podkładkami, pozwalającymi na uzyskanie szczelności połączenia.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Pale stalowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Pale stalowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Pale stalowe zdjęcie nr 8 Pale stalowe zdjęcie nr 9 Pale stalowe zdjęcie nr 10
Pale stalowe zdjęcie nr 11
Pale stalowe zdjęcie nr 12 Pale stalowe zdjęcie nr 13 Pale stalowe zdjęcie nr 14
Pale stalowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pale stalowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pale stalowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami