Blog

Oszczędność energii zdjęcie nr 2
18.03.2021

Zasady przeprowadzania badań

W artykule znajdziesz:

Zasady przeprowadzania badań

Oszczędność energii zdjęcie nr 3
Zasady przeprowadzania badań

Zasady przeprowadzania badań sklerometrycznych są następujące. Miejsca do badań należy ustalać możliwie równomiernie na całej powierzchni elementu, jednak nie powinny one znajdować się w odległości mniejszej niż 3-4 cm od krawędzi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przy wyborze miejsc pomiarów należy ponadto: unikać badania powierzchni, które były poziomo usytuowane podczas betonowania (warstwa stwardniałego mleczka cementowego), unikać miejsc o widocznym uszkodzeniu, silnie porowatych, rakowatych, leżących na śladach szczelin w deskowaniu, skorodowanych wpływami atmosferycznymi lub chemicznymi, silnie nawilgoconych lub zmarzniętych oraz takich, gdzie na głębokości do 3 cm przebiega zbrojenie konstrukcyjne, unikać badania mało sztywnych elementów, których elastyczność powoduje fałszowanie odczytów; zjawisko takie występuje przy płytach o grubości mniejszej niż 10 cm oraz przy belkach i słupach, których wymiar w kierunku działania młotka jest mniejszy niż 12 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ustalone miejsca oczyszcza się szczotką drucianą i wygładza za pomocą kamienia ściernego. W zależności od chropowatości powierzchni, grubość zeszlifowanej warstwy betonu wynosi 1-3 mm. W przypadkach specjalnych, np. gdy beton jest stary lub silnie skorodowany, grubość wynosi 3-^5 mm. Minimalna liczba wybranych miejsc na jednym elemencie wynosi 12. Za jeden element konstrukcyjny uważa się belkę, słup, stopę fundamentową itp. W każdym miejscu dokonuje się 5 miarodajnych odczytów danym przyrządem sklerometrycznym (uprawnienia budowlane).

Rzeczywista liczba odczytów zależy od jednorodności lokalnej betonu; pojedynczych odczytów wyjątkowo odbiegających od przeciętnych nie uwzględnia się (np. różniących się o 5 jednostek na skali młotka Schmidta). Odległość punktów pomiarowych w danym miejscu wynosi min. 2 cm. W wyniku pomiarów otrzymuje się więc 12 • 5 = 60 odczytów L;. Wyniki zestawia się na formularzach dziennika pomiarów.

Moduł dynamiczny

Dane z dziennika umożliwiają określenie parametrów rozkładu L, na podstawie których wyznacza się wskaźniki charakteryzujące jakość betonu. Przykładowe obliczenie wskaźników jakości betonu przedstawione jest na formularzu dziennika (program egzamin ustny). Przy ocenie jakości betonu metodami sklerometrycznymi należy pamiętać, że dostarczają one informacji wyłącznie o warstwach powierzchniowych grubości ok. 3 cm, przy czym określona wytrzymałość może być obciążona błędem ± 20-30%.

Badania nad zachowaniem się betonu pod wpływem obciążeń impulsowych o dużych częstościach lecz małych amplitudach wykazały, że beton można uważać w przybliżeniu za ośrodek lepko-sprężysty o uproszczonym trójpara- metrowym modelu reologicznym (opinie o programie). Okazało się, że przy dużych częstościach generowanych impulsów powstające w ośrodku lepko-sprężystym fale rozchodzą się z prędkością, którą można obliczyć ze wzoru analogicznego jak dla ośrodka idealnie sprężystego. Można powiedzieć, że przy odpowiednio dużych częstościach wpływ czynnika lepkiego w przyjętym schemacie ciała tak ogranicza odkształcenia sprężyste uzależnione od modułu E, że prędkość fali zależy tylko od modułu E</.

Wniosek ten jest bardzo istotny w przypadku badania betonu przy zastosowaniu metod impulsowych (segregator aktów prawnych). Wielkość Ed z uwagi na fakt, że występuje w równaniach dynamicznych, nazywa się dynamicznym modułem sprężystości materiału. Jest to inna wielkość niż statyczny moduł sprężystości betonu. Moduł dynamiczny jest stałą adiabatyczną, charakteryzującą odkształcenia szybkie, zachodzące bez wymiany ciepła z otoczeniem. Natomiast moduł otrzymywany metodami statycznymi jest stałą izotermiczną i związany jest z powolnymi odkształceniami, zachodzącymi przy stałej temperaturze ośrodka (promocja 3 w 1).

Dynamiczny moduł sprężystości jest na ogół większy od statycznego; względna różnica tych modułów jest związana z charakterystyką tłumienia materiału. Z podanych uwag wynika, że chociaż wzory na prędkość fal są identyczne dla ośrodka idealnie sprężystego i lepko-sprężystego, to występujące w tych wzorach moduły są różne.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Oszczędność energii zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Oszczędność energii zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Oszczędność energii zdjęcie nr 8 Oszczędność energii zdjęcie nr 9 Oszczędność energii zdjęcie nr 10
Oszczędność energii zdjęcie nr 11
Oszczędność energii zdjęcie nr 12 Oszczędność energii zdjęcie nr 13 Oszczędność energii zdjęcie nr 14
Oszczędność energii zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Oszczędność energii zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Oszczędność energii zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami