Blog
Drobna skala
W artykule znajdziesz:
Drobna skala dawnych polskich założeń architektonicznych wynikała istotnie z ówczesnej rzeczywistości polskiej, źródłem jej nie był jednak rzekomy demokratyzm, lecz reakcyjność ustroju, w którym wszechstronnie panowało możnowładztwo - klasa rozkładająca się, pozbawiona jedności, zwartości i perspektyw ogólnopaństwowych. Stwarzało to z jednej strony rozdrobnienie zamierzeń budowlanych, a z drugiej - swoisty partykularyzm prowincjonalny. Oto materialne i ideologiczne przesłanki drobnej skali budownictwa warszawskiego i innych miast XVJI i XVIII wieku, wówczas, gdy na Zachodzie i na Wschodzie na bazie sojuszu scentralizowanej władzy państwowej z bogatym, rosnącym w siłę mieszczaństwem powstawały pełne rozmachu stołeczne założenia reprezentacyjne baroku i klasycyzmu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nawiązując do świetnych tradycji architektury polskiej XVI- XVIII wieku oddzielamy więc od nich tradycje drobnoskalowości, w której przejawiły się bezpośrednio rysy ograniczoności klasowej i historycznej epoki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podobne przebrzmiałe już od dawna czynniki tłumaczą inne jeszcze efemeryczne tradycje. Mowa o nieregularności, również traktowanej nieraz jako trwała, czołowa tradycja narodowa. Istotnie, wiele rozwiązań sytuacyjnych polskich miast średniowiecznych i nowożytnych cechuje nieregularna kompozycja krajobrazowa (uprawnienia budowlane). Przyczyną tego zjawiska była żywiołowość rozwoju miast, która dłużej i mocniej utrwaliła się w urbanistyce polskiej niż w wielu innych krajach europejskich na skutek zacofania gospodarczego i państwowego oraz wczesnego rozkładu państwowości polskiej. Dlatego też bezkrytyczna idealizacja urbanistyki nieregularnej w warunkach współczesnych, w warunkach całkowitej planowości i spoistości organizacyjnej zabudowy miast nie ma nic wspólnego z pietyzmem dla prawdziwych tradycji (program egzamin ustny).
Regularna kompozycja
Znacznie bliższe są nam świetne tradycje polskiej urbanistyki XVIII i początku XIX wieku lub zasady urbanistyki Zamościa - ukształtowanej wedle jednorodnego planu kompozycji renesansowej. Większość polskich miast średniowiecznych reprezentuje wysoki poziom regularności i zorganizowania przestrzennego. Ma więc urbanistyka polska piękne tradycje wielkich, uporządkowanych założeń regularnych, tradycje, które nie rozwinęły się w pełni tylko z przyczyn zewnętrznych (opinie o programie).
Jednakże w malowniczych układach nieregularnych widzimy dokumenty świetnego mistrzostwa budowniczych i architektów polskich, którzy w trudnych warunkach zabudowy żywiołowej stworzyli całą gamę rozwiązań krajobrazowych. Dorobek ten zasługuje na wnikliwe studia i wyzyskanie praktyczne wszędzie tam, gdzie warunki terenowe łub istniejąca zabudowa przesądzają o celowości takich rozwiązań. Nie fetyszyzując tradycji nieregularności i nic odrzucając jej w czambuł najwłaściwiej byłoby zestawić ją z wielkim dorobkiem polskich założeń regularnych, aby operując jedną i drugą zasadą usunąć ich braki i jednostronności,’ wynikające z ich odrębnego istnienia (segregator aktów prawnych).
Regularna urbanistyka polska i światowa wykazuje zresztą tkwiące w niej możliwości syntezy z wartościami krajobrazowymi, wykazuje giętkość pozwalającą na wszechstronne uwzględnienie warunków życia i przyrody. Właśnie centrum starego Petersburga może być najlepszym przykładem takiej kompozycji regularnej, która nie ma nic wspólnego z suchym akademizmem, a odzwierciedla konkretne i żywe warunki terenowe. Nie negacja elementów krajobrazowych, nie mechanistyczne, oderwane kompozycje przestrzenne, lecz twórcze uzupełnienie i przetworzenie pejzażu zespołami regularnej architektury - oto przesłanki regularności Petersburga. Poszczególne założenia centrum petersburskiego są regularne, lecz nakierowanie i sprzężenie osi, rozmieszczenie czołowych budowli, a nawet charakter sylwetowy i plastyczny, wynikają organicznie z ustosunkowania całości do ogniska architektonicznego miasta, zwierciadła Newy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32