Blog
Zastosowanie betonu wibrowanego
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie betonu wibrowanego
Przewidziano zastosowanie betonu wibrowanego marki 500 i stal strunową I gat. o R,r = 16 500 kG/cm2. Powłoka składa się z prefabrykowanych odcinków o długości 3 m i średnicy równej 2 m w górnej części dalby, a 3 m w dolnej. Odcinki sprężone są wzajemnie kablami umieszczonymi w kanałach na obwodzie. Na górny koniec dalby nasadza się tzw. zamek prowadzący stanowiący oparcie dla burty doku (program uprawnienia budowlane na komputer). Zamek styka się z powierzchnią dalby poprzez gumowe amortyzatory cumownicze, rozłożone promieniście wokół rury. Mogą to być poziome wałki lub bloki gumowe. Zamek zawiesza się na górnym końcu rury, przykrytym pokrywą żelbetową za pomocą liny stalowej.
Dalby odbojowe wykonywane są jako drewniane lub stalowe bądź ostatnio z betonu sprężonego.
Gdy dalby odbojowe drewniane mają stać pojedynczo i chronić przed najechaniem przez statek naroża i inne wystające części budowli stałych, wykonuje się je z pęków pali wbitych w postaci kolistej palisady, pionowo lub ukośnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Nie łączy się ich u góry w kozły, lecz jedynie wiąże łańcuchami, które przenoszą nacisk równomiernie na wszystkie pale, nie pozbawiając dalby sprężystości.
W portach rzeczno-morskich często spotykane są dalby cumowniczo-odbojowe, stawiane rzędem po kilka wzdłuż linii cumowniczej. Cztery pale wzdłuż linii cumowniczej są pionowe, podobnie pal środkowy przedłużony o pachoł i 5 pali go otaczających. Pozostałych 7 pali jest ukośnych, zdolne są one przenosić napór poziomy statku - osiowo na grunt. Od strony linii cumowniczej dalba obłożona jest nad wodą systemem belek odbojowych i zaopatrzona w pierścienie cumownicze. Wzdłuż nabrzeży, z uwagi na konieczność umożliwienia statkom największego zbliżenia się do nich, dalby bije się zwykle z pali pionowych (uprawnienia budowlane). Pionowy kierunek pali daje poza tym dalbom większą sprężystość niż kierunek ukośny.
Lekka stalowa dalba
Drewnianą dalbę odbojową czteropalową, na części nadwodnej obudowaną belkami odbojowymi i połączoną z nabrzeżem łańcuchami, zapobiegającymi nadmiernemu ugięciu się dalby na boki (program egzamin ustny). Gdy w danym miejscu występują znaczniejsze wahania poziomów wody, dalby takie można wykonywać wyższe i obudowywać belkami odbojowymi na całej ich wysokości nadwodnej.
Mimo że zaopatrzona jest w pachołki, ma ona znaczenie przede wszystkim jako dalba odbojowa.
Dalbę cumowniczo-odbojową z 7 dwuteowych pali długości 26 m z profilów stalowych Peine o wysokości 80 mm. Dalba zdolna jest przenieść ciągnienie w cumach równe 100 t, zaczepiające na wysokości 4 m nad WW lub energię uderzenia ok. 26 tm (opinie o programie).
Z kolei przedstawia dalbę cumowniczo-odbojową z pojedynczej rury stalowej mannesmannowskiej (spawanej), o średnicy 1000 mm i grubości ścianki zmiennej (wyszczególnionej na rysunku) zależnie od przewidywanych wartości momentów zginających. Głowica rury przedłużona w pachoł obudowana jest drewnianymi belkami odbojowymi z twardego drewna (azobe), osadzonymi na 2 stalowych platformach o kształcie zbliżonym do trójkąta, przyspawanych do rury. W dolnym końcu rury przyspawano 2 skrzydełka mające zapobiegać obrotowi rury w czasie jej zagłębiania (segregator aktów prawnych).
Jest to dalba cumowniczo-od- bojowa z pachołem i hakiem ślizgowym, złożona z 6 pali rurowych o średnicy 915 mm, związanych w głowicę dwiema platformami (przeponami) na rzędnych +0,95 i +5,00 m. Na niższej platformie zawieszona jest za pomocą wsporników tarcza odbojowa złożona z konstrukcji blaszanej obitej twardym drewnem (azobe), zawieszona na zawiasie o osi pionowej, umożliwiającym dostosowanie się położenia tarczy do burty statku, i podparta dwoma wałkami gumowymi (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32