Blog
Zastosowanie gładzi
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie gładzi
W celu zapobieżenia powstawaniu rys dzieli się polepy na mniejsze pola szczelinami dylatacyjnymi. Zastosowanie gładzi lub betonu na izolacji termicznej stwarza korzystniejsze warunki termiczne pracy pokrycia dachowego ,część bowiem ciepła pochodzącą z nasłonecznienia pochłania beton lub gładź (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeśli pokrycie dachowe ułożone jest bezpośrednio na izolacji ciepłochronnej, to temperatura, do jakiej nagrzewa się pokrycie, jest wyższa niż gdyby spoczywało ono na gładzi cementowej lub betonie wyrównującym, a tym bardziej bezpośrednio na konstrukcji.
Wysoka temperatura działa szkodliwie na pokrycie, które może ulec sfałdowaniu itp., szczególnie jeśli zostały dobrane lepiki o nieodpowiedniej spływności i temperaturze mięknienia. Zresztą to samo dotyczy izolacji termicznej ułożonej na lepiku, która może ulec przesunięciu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli w pomieszczeniu odbywają się procesy mokre z wydzielaniem znacznej ilości pary (np. w halach do przepłukiwania kotłów parowozowych, farbiarniach itp.), to para ta podobnie jak w stropodachach może przenikać do izolacji ciepłochronnej, gdzie w zimnych okresach ulega skraplaniu i powoduje zawilgocenie izolacji ciepłochronnej (uprawnienia budowlane).
Pociąga to za sobą takie same skutki jak w przypadku przedostawania się wilgoci do izolacji ciepłochronnej od zewnątrz z góry. Aby temu zapobiec, można pod izolacją ciepłochronną ułożyć warstwę parochronną z jednej warstwy papy asfaltowej, naklejonej na lepiku na gorąco. Oprócz papy można zastosować nakładki z folii metalowych (np. aluminiowych). Zabieg ten okaże się skuteczny jedynie wówczas, gdy warstwa izolacji ciepłochronnej będzie mogła być przewietrzana (np. wzdłuż okapu). Dzńęki przewietrzaniu wilgoć będzie mogła uchodzić na zewnątrz, a prężność powietrza i pary przy wyższych temperaturach w okresie letnim będzie redukowana i nie będzie wywierać szkodliwego parcia na pokrycie dachowe.
Parcie to, jak już wspomniano, prowadzi do powstawania pęcherzy, sfałdowań itp. w pokryciu dachowym (program egzamin ustny).
Wartość użytkowa budynku
Jeżeli warstwę parochronną, izolację ciepłochronną i pokrycie dachowe wykonuje się w perze deszczowej (w jesieni), to izolację parochronną można potraktować jako pokrycie prowizoryczne dachu, a z wykonaniem izolacji ciepłochronnej i właściwego pokrycia dachowego można zaczekać aż do suchej pogody. Przed podjęciem dalszych robót należy zbadać, czy izolacja parochronną nie uległa uszkodzeniu i przeprowadzić konieczne poprawki.
Z tego co zostało wyżej powiedziane wynika, że trwałość pokrycia papowego dachu zależy nie tylko od jakości materiałów i wykonania, lecz również od innych czynników, jak wpływ temperatury, stopień zawilgocenia pomieszczeń przykrytych dachem itp. Należy to mieć na uwadze przy projektowaniu dachu (opinie o programie).
Nie należy zapominać, że dach budynku jest najistotniejszym elementem, który zapewnia trwałość i wartość użytkową budynku. Toteż wydaje się niesłuszne szukanie tu właśnie dużych oszczędności przez wyeliminowanie warstw izolacji ciepłochronnej itp. elementów składowych, jeśli ich zastosowanie jest ze względów technicznych wskazane. Zastosowanie nieodpowiedniego pokrycia z tanich materiałów o wątpliwej jakości i trwałości jest również niesłuszne. Często, jeśli warunki atmosferyczne nie gwarantują dobrego wykonania pokrycia, opłaci się wykonać je prowizorycznie, a z wykonaniem właściwego pokrycia zaczekać, aż zmienią się warunki (segregator aktów prawnych).
Przed nałożeniem nowej warstwy papy na starym pokryciu papowym należy stare pokrycie oczyścić z zakrzepłych zacieków lepiku, nierówności, kurzu lub resztek posypki żwirowej. Pęcherze i sfałdowania należy poprzecinać i miejsca te naprawić, odlepione brzegi arkuszy starej papy ponownie przylepić lub przybić gwoździami. Wystające ze starego pokrycia gwoździe należy usunąć (promocja 3 w 1). Następnie układa się nową warstwę papy przestrzegając wszelkich zasad obowiązujących przy wykonywaniu nowego pokrycia i traktując nową warstwę papy jako kolejną następną warstwę oraz zachowując porządek przestawienia styków itd.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32