Blog

Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 2
09.11.2021

Zastosowanie izolacji

W artykule znajdziesz:

Zastosowanie izolacji

Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 3
Zastosowanie izolacji

Zastosowanie izolacji typu średniego:

a) izolacja dachów przed wodą spływającą na zewnątrz budynku,

b) izolacja dachów przed wodą spływającą, odprowadzaną przez wnętrze budynku,

c) izolacja pionowa ściany zewnętrznej budynku przed wodą przesączającą się,

d) izolacja tarasów, przepustów, zbiorników podziemnych itp.

Trwalsze izolacje otrzyma się stosując papy asfaltowe na osnowie z włókien szklanych, które ostatnio coraz szerzej są stosowane za granicą, również w Polsce (program uprawnienia budowlane na komputer). W szczególnych przypadkach do krycia tarasów, gdzie chodzi o trwałość i dobrą szczelność, stosuje się zamiast papy folie z tworzyw sztucznych (np. z polichlorku winylu lub poliizobutylenu). W zależności od wielu okoliczności oraz wpływów (wpływy termiczne, obciążenia stałe i użytkowe itp.) stosuje się dwie lub trzy warstwy papy. Izolacji tego typu nie należy stosować w celu zabezpieczenia budowli przed wodą pod ciśnieniem. Wyjątek mogą stanowić przypadki, kiedy parcie wody jest chwilowe lub gdy absolutna wodoszczelność nie jest wymagana (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W tym ostatnim przypadku (zbiorniki na wodę, osadniki ścieków, baseny kąpielowe w gruntach nieprzepuszczalnych itp.) stosuje się wyprawy i betony wodoszczelne.

Izolacje typu ciężkiego stosuje się wówczas, gdy chodzi o zabezpieczenie budowli przed wodą naporową pod ciśnieniem. Są to przeważnie izolacje bitumiczne z wkładkami. Jako materiał do tych izolacji używane są lepiki bitumiczne, papy, juty i inne tkaniny asfaltowane, folie lub laminaty z mas plastycznych, cienkie blachy metalowe itp. Niekiedy mogą wchodzić tu w rachubę betony wodoszczelne i wyprawy wodoszczelne (zbiorniki na wodę). Izolacje typu ciężkiego mogą być też stosowane zamiast izolacji typu średniego, jeśli ważność obiektu tego wymaga (uprawnienia budowlane).
Zastosowanie izolacji typu ciężkiego:

a) izolacja zewnętrzna budowli przed gruntową wodą naporową,

b) izolacja zewnętrzna budowli przed wodą zaskórną naporową,

b) izolacja wewnętrzna budowli przed wodą gruntową lub zaskórną naporową,

d) izolacja wewnętrzna typu zbiornikowego (program egzamin ustny).

Budowle masywne

Jeżeli grunt jest suchy i nie zawiera szkodliwych związków, to fundamenty nie wymagają izolacji. Wystarczy, gdy otaczające je powierzchnie są gładkie, dzięki czemu przesączająca się woda z opadów atmosferycznych nie będzie w nie wsiąkała. Również fundamenty w wodzie stojącej, bieżącej lub gruntowej bez szkodliwych związków zasadniczo nie wymagają specjalnej izolacji (opinie o programie). Powinien być tylko spełniony warunek, że do gruntu w okresie istnienia budowli nie będą wprowadzane żadne szkodliwe związki.
Należy stosować środki ochronne w przypadku, gdy na obiekty może działać woda zawierająca związki szkodliwe dla betonu.

Budowle masywne, narażone na działanie wpływów atmosferycznych (wilgoci z powietrza, deszczu, śniegu, wiatru, mrozu i nasłonecznienia), zasadniczo nie wymagają specjalnej ochrony.
Powierzchnie budowli narażonych na bezpośrednie działanie gazów wymagają specjalnych środków ochronnych.
Przystępując do projektu jakiejkolwiek budowli należy zastosować przede wszystkim takie rozwiązania, przy których można uniknąć zagłębienia pomieszczeń użytkowych poniżej poziomu wody gruntowej. Zalecenie powyższe dotyczy również wody zaskórnej, jeśli nie uda się jej trwałe odprowadzenie za pomocą drenażu. Należy bowiem wziąć pod uwagę, że wzrost kosztów wykonania części obiektu zanurzonego w wodzie, na które składa się koszt obniżenia poziomu wody gruntowej na czas budowy, wykonania odpowiedniej izolacji przed wodą naporową lub wykonania stałego drenażu jest z reguły bardzo wysoki (segregator aktów prawnych).

Gdy do tego doda się ryzyko, że przy niesolidnym wykonaniu lub przy nieodpowiednich materiałach izolacja nie zawsze spełnia zadanie i pomieszczenia podziemne stają się nieprzydatne do użytkowania, to zagłębienie budowli poniżej poziomu wody naporowej powinno mieć miejsce tylko wtedy, gdy tego wymagają względy funkcjonalne, dające wyraźne korzyści w ostatecznym bilansie kosztów budowy i eksploatacji obiektu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 8 Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 9 Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 10
Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 11
Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 12 Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 13 Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 14
Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zdalne sterowanie mechanizmami zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami