Blog

Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 2
09.01.2021

Zastosowanie nowoczesnych metod

W artykule znajdziesz:

Zastosowanie nowoczesnych metod

Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 3
Zastosowanie nowoczesnych metod

Niezależnie od powyższego, możliwości zastosowania elementów prefabrykowanych były ograniczone z tej racji, że nadawały się one do niektórych tylko budynków, a do większości były nieprzydatne. Oczywiście w tych warunkach nie było możliwe zastosowanie nowoczesnych metod uprzemysłowionych budownictwa wielkotowarowego w skali powszechnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dodatkową przeszkodą w rozwoju prefabrykacji poza brakiem odpowiedniego zaplecza technicznego był brak sprecyzowania bazy materiałowej, co spowodowało różnorodność rozwiązań i doprowadziło do zbyt dużego ilościowo asortymentu elementów prefabrykowanych. W tych warunkach prefabrykacja, w swej istocie opierająca się na zasadach produkcji przemysłowej, a więc wymagająca stosunkowo niewielkiego asortymentu typów elementów przy możliwie długich ich seriach nadających się do masowej produkcji, nie mogła się rozwinąć w pełni, ponieważ była nieekonomiczna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wykorzystując dotychczasowe doświadczenia z zakresu nowych metod realizacji budynków w gospodarstwach wielkotowarowych, w latach 1960-65 przeprowadzono szereg usprawnień technicznych i organizacyjnych, polegających głównie na:
a) typizacji i unifikacji rozwiązań projektowych oraz materiałowo-konstrukcyjnych,
b) zorganizowaniu zaplecza technicznego w postaci uruchomienia zakładów prefabrykacji i wyposażenia przedsiębiorstw budowlanych w odpowiedni sprzęt montażowy oraz transportowo-przeładunkowy,
c) oparciu się na nowych postępowych rozwiązaniach materiałowo- konstrukcyjnych.

Również w latach 1960-65 zapoczątkowano zupełnie nową metodę realizacji budownictwa wiejskiego, polegającą na kompleksowym zaprojektowaniu elementów strunobetonowych umożliwiających realizację niemal wszystkich programów funkcjonalnych budownictwa na wsi. Metoda ta, oparta na podstawach naukowych, będzie omówiona w rozdziałach następnych.
Sektor indywidualny. Do indywidualnego sektora gospodarki rolnej zalicza się wszystkie drobnotowarowe gospodarstwa rolne, będące własnością poszczególnych chłopów. Ogólny areał gospodarstw drobnotowarowych stanowi około 85% całego obszaru upraw rolnych w kraju (uprawnienia budowlane).

Upadek siły ekonomicznej

Po II wojnie światowej wysiłek narodu skupił się na odbudowie miast i przemysłu. W następnych latach potrzeby budowlane rosły nadal w wyniku konsekwentnego przekształcania naszego kraju z rolniczego w kraj przemysłowo-rolny, co wymagało olbrzymich nakładów inwestycyjnych i materiałowych (program egzamin ustny). Równocześnie położono główny nacisk na odbudowę i przebudowę budynków w gospodarstwach wielkotowarowych, tzn. w państwowych gospodarstwach rolnych i spółdzielniach produkcyjnych, z pominięciem budownictwa indywidualnego. Rok 1956 przyniósł ogólną zmianę sytuacji, gospodarczej, w wyniku której wytworzył się m. in. nowy układ stosunków w budownictwie wiejskim (opinie o programie).

Zmiany gospodarcze wpłynęły na aktywizację rolnictwa, a w szczególności indywidualnych gospodarstw, które zaczęły pośpiesznie odrabiać zaniedbania w zakresie budownictwa. W tym to momencie zarysował się ostro brak materiałów budowlanych. Upadek siły ekonomicznej gospodarstw indywidualnych wyniszczonych w czasie wojny spowodował ograniczenie zakresu potrzeb budowlanych prawie wyłącznie do utylitarnych, co spotęgowało te potrzeby w okresie późniejszym. Zaznaczyły się wówczas dwa zasadnicze, przeciwstawne sobie kierunki samowolnej twórczości pod wpływem nowej, bardziej niż dotąd dostępnej techniki budowlanej (segregator aktów prawnych).

Jeden stanowił daleko idące uproszczenia form i metod budownictwa tradycyjnego zgodnie z zasadami ekonomii nowoczesnego budownictwa - drugi natomiast przejawił się w postaci przesadnej dekoracyjności niezgodnej z technologią użytego materiału.

Zmiana stosunków społeczno-gospodarczych spowodowała również nowe wymagania zmierzające w kierunku podniesienia ogólnego standardu socjalnego, higienicznego i kulturalnego w indywidualnych gospodarstwach. Industrializacja kraju, elektryfikacja, motoryzacja, mechanizacja podwyższyły te wymagania i wpłynęły na zmianę programu rozwiązań funkcjonalnych i użytkowych zarówno budownictwa mieszkaniowego jak też i inwentarsko-gospodarczego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 8 Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 9 Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 10
Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 11
Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 12 Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 13 Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 14
Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wytwórnie pomocnicze zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami