Blog
Zastosowanie papy perforowanej
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie papy perforowanej ma na celu stworzenie pod pokryciem warstewki powietrza, wentylowanej za pomocą odpowiedniej obróbki blacharskiej bądź kominków. Zapobiega to wytwarzaniu się na pokryciu purchli spowodowanych zawilgoceniem podłoża bądź dyfuzją pary wodnej. Bezspoinowe powłoki z asfaltowych emulsji kationowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Powłoki z asfaltowych emulsji kationowych wykonywane są metodą natryskową. W zależności od zastosowania rozróżnia się trzy typy powłoki:
- typu A - przeznaczone do konserwacji istniejących pokryć dachowych,
- typu B - przeznaczone do renowacji starych zniszczonych pokryć dachowych,
- typu C - przeznaczone do wykonywania nowych pokryć dachowych (szczegóły konstrukcji powłok zostały omówione w następnych rozdziałach dotyczących konserwacji i renowacji pokryć dachowych) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu przeciwdziałania zjawiskom odrywania się i spływania papy bezosnowowej przyjęto lepik do jej lepienia wykazujący zwiększoną kohezję w podwyższonych temperaturach. Z obecnie produkowanych lepików warunkom tym odpowiada lepik „Zamek” produkowany w krótkich seriach przez INCO dla potrzeb budowy Zamku Królewskiego w Warszawie (uprawnienia budowlane).
Należy zwrócić uwagę, że najlepsze efekty przy stosowaniu tego zestawu można osiągnąć na dachach wentylowanych. Stosowanie pap bezosnowo- wyeh z folii aluminiowej zwiększa koszty inwestycyjne przy jednoczesnym poważnym obniżeniu kosztów eksploatacji.
- zagruntowanie podłoża betonowego emulsją lub roztworem asfaltowym,
- położenie warstwy Plastpapy PW na lepiku asfaltowym bez wypełniacza na gorąco,
- położenie pokrycia bezspoinowego z kationowej emulsji asfaltowej jako powłoki natryskowej (program egzamin ustny).
Powłoka natryskowa
Powłoka natryskowa powinna składać się z następujących warstw:
- gruntującej, którą otrzymuje się przez natrysk kationowej emulsji asfaltowej bezpośrednio na ułożoną papę. Grubość warstwy gruntującej powinna wynosić nie mniej niż 0,3 mm (opinie o programie);
- uszczelniającej wykonanej przez równoczesny natrysk asfaltowej emulsji kationowej oraz lateksu butadienowo-styrenowego na uprzednio położoną warstwę gruntującą. Grubość tej warstwy powinna wynosić co najmniej 1 mm;
- nośnej wykonanej przez równoczesny natrysk asfaltowej emulsji kationowej i piasku na wykonaną uprzednio warstwę uszczelniającą. Grubość tej warstwy powinna wynosić nie mniej niż 1,5 mm;
- powłokowej wykonanej przez spryskanie warstwy nośnej asfaltową emulsją kationową i naniesieniem posypki chlorytowo-serycytowej.
Wykonanie nowego pokrycia wg zestawu 5 daje w konsekwencji duże obniżenie kosztów inwestycyjnych. Jak dotychczas, brak dłuższych doświadczeń eksploatacyjnych uniemożliwia wyciągnięcie wniosków odnośnie do ekonomiki stosowania tego rozwiązania (segregator aktów prawnych).
Uzupełnienie pokrycia papami o wkładkach tekturowych i z welonu szklanego. W przypadku dodatkowego krycia papami powłokowymi o wkładkach tekturowych lub z welonu szklanego sprawa nie wymaga specjalnego omówienia. Istniejące pokrycie należy bezwzględnie wyreperować. Klejenie nowej warstwy wykonuje się z papy asfaltowej powłokowej, np. Plastpapa PW na lepiku asfaltowym bez wypełniacza na gorąco.
Uzupełnienie warstw pokrycia papą bezosnowową z folii aluminiowej. W przypadku uzupełnienia warstw pokrycia papą bezosnowową z folii aluminiowej należy bezwzględnie sprawdzić stan zawilgocenia podkładu pod warstwami papy. W przypadku stwierdzenia zawilgoceń należy zrezygnować z układania papy bezosnowowej do czasu wyschnięcia istniejącego pokrycia oraz podkładu do wymaganej suchości. W tym celu należy doprowadzić pokrycie do stanu zapobiegającego dalszej penetracji wilgoci opadowej oraz odczekać pewien okres do ustabilizowania się wilgotności podłoża w stopniu umożliwiającym ułożenie warstwy papy bezosnowowej z folii aluminiowej. Zabieg tego typu może zdać egzamin wyłącznie w stropodachach wentylowanych (promocja 3 w 1). W stropodachach pełnych stan wilgotnościowy izolacji termicznej oraz warstwy pod pokryciem przeważnie wyklucza możliwość zastosowania papy z folii aluminiowej jako warstwy uzupełniającej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32