Blog
Zastosowanie spoiw
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie spoiw
Mieszanina spoiwa z wodą nazywa się zaczynem, np. zaczyn cementowy lub wapienny (uprawnienia budowlane). Zaczyny o dużej ilości wody nazywane są często w praktyce mlekiem, np. mleko wapienne. Mieszanina spoiwa z piaskiem lub innym drobnym kruszywem zarobiona wodą nazywa się zaprawą, np. zaprawa wapienna, cementowa, gliniano-cementowa itp.
Zaprawa lub samo spoiwo zmieszane z grubszym kruszywem (powyżej 2 mm) tworzą masę betonową, która po związaniu i stwardnieniu tworzy beton, np. beton żwirowy, gruzowy, żużlowy i inne (program na telefon). Spoiwa stanowią więc podstawowy składnik zapraw budowlanych, które służą do łączenia mniejszych elementów budowlanych, np. cegieł lub bloków, i zapewnienia równomiernego rozkładu obciążeń w murach jak również do wykonywania warstw o specjalnym przeznaczeniu (wyprawy, izolacje) oraz formowania niektórych części budowli (gzymsy, ozdoby, bloki ścienne itp.).
Ponadto spoiwa stosuje się do wyrobu betonów, gdzie zlepiają i otulają ziarna kruszywa i wypełniają istniejące między nimi pustki (program na komputer). Zależnie od przeznaczenia spoiwa miesza się z innymi składnikami lub też pomiędzy sobą, np. wapno z cementem. Rozwój spoiw następował równolegle z rozwojem budownictwa z kamienia, cegły i wreszcie w najnowszych czasach z betonu, gdyż w budowlach z drewna spoiwa nie mają zastosowania. Najdawniejsze budownictwo z kamienia obywało się bez spoiw; pierwszym etapem tego budownictwa była budowa z kamieni nieobrobionych, szpary zaś między nimi zapełniano mchem lub gliną.
Następnym stopniem rozwoju była budowa z kamienia obrabianego (ciosanego), przy której również początkowo nie stosowano spoiw (program egzamin ustny).
Ślady użycia
Jako pierwsze spoiwa zostały zastosowane lepiszcza naturalne, jak glina i substancje bitumiczne. Glinę stosowano głównie w krajach południowych o małej ilości opadów, gdyż w klimacie wilgotnym szybko ulegała wymyciu (opinie o programie). W Arabii i innych krajaćh pustynnych, gdzie deszcz jest rzadkością, ten sposób budowania utrzymał się do dziś, przy czym z niewypalonej cegły łączonej zaprawą glinianą wznoszone są budynki o wysokości nawet paru pięter.
Asfalt jako lepiszcze zaczęto najwcześniej stosować w Mezopotamii, gdzie obficie występuje w stanie naturalnym w wierzchnich warstwach gruntów (segregator aktów prawnych). Bloki kamienne powlekano gorącym asfaltem, który po ostygnięciu krzepł i służył jako lepiszcze. Pierwsze ślady użycia właściwych spoiw budowlanych spotykamy w budownictwie starożytnego Egiptu. Najwcześniej stosowanym spoiwem był zapewne gips, gdyż wypalanie jego przebiega w stosunkowo niskiej temperaturze (ok. 170°C), tak że nawet przypadek mógł doprowadzić do odkrycia jego własności.
Gdy nauczono się wypalać gips, próbowano zapewne wypału innych surowców i w ten sposób wynaleziono wapno budowlane. Zaprawy gipsowe i gipsowo-wapienne były używane już przy budowie piramid (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32