Blog
Zastosowanie tworzyw sztucznych
W artykule znajdziesz:
Zastosowanie tworzyw sztucznych do rynien i rur spustowych nie zostało jeszcze dotychczas wystarczająco zbadane. Należałoby przeprowadzić badania nad rurami wykonanymi z laminatu z nośnikiem papierowym nasyconym żywicą, które zapewne wymagałyby zewnętrznego pomalowania, podobnie jak rury zwykłe, częściowo dla ochrony, jak również ze względu na dostosowanie ich do otoczenia budynku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Łączenie byłoby podobne jak łączenie rur metalowych, tzn. że u dołu wykonuje się zwężenie w celu ułatwienia wsunięcia jednego odcinka w drugi, co daje wystarczający zakład przy połączeniach. Trudności, jakie się obecnie nasuwają przy realizowaniu zagadnienia odprowadzania wód deszczowych rurami z tworzyw sztucznych, są zrozumiałe, jeśli się weźmie pod uwagę ich wyższy koszt (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Niemniej jednak możliwość realizacji tego zagadnienia jest niewątpliwa.
Podczas ostatniej wojny wykonywano duże elementy przy budowie samolotów, a uzyskiwanie materiałów warstwowych przy zastosowaniu metody niskiego ciśnienia (opisanej poprzednio) stwarza duże możliwości w technice prefabrykacji elementów budowlanych. Na tym odcinku istnieje możliwość stosowania impregnowanej tektury do wykonywania klatek schodowych, wzorowanych na prefabrykowanych betonowych klatkach schodowych. Jak z powyższego wynika, można by produkować klatki schodowe wprowadzając je do produkcji na szerszą skalę i stosując niekosztowne formy do ich kształtowania (uprawnienia budowlane).
Z materiału tego można również wykonywać ramiaki do wewnętrznych drzwi i ścianek działowych, o wymiarach znormalizowanych. Wymienione przykłady przedstawiają nieograniczone możliwości stosowania tworzyw sztucznych do dużych elementów budowlanych. W ciągu 5 lat dzielących ukazanie się oryginału niniejszej książki od polskiego wydania sprawa stosowania tworzyw sztucznych w budownictwie zarówno mieszkaniowym, jak i przemysłowym poczyniła dalsze postępy (program egzamin ustny).
Żebrowanie
Jednym z najbardziej interesujących, lecz zarazem najtrudniejszych zagadnień jest nadal możność produkcji konstrukcyjnych elementów budowlanych z tworzyw sztucznych. Zagadnienie to zostało częściowo rozwiązane dopiero w ostatnich latach. Jak to często bywa przy zmianie surowców, trzeba było zmienić również kształt elementu konstrukcyjnego oraz technikę budowy. Pierwsze rozwiązanie, które można uznać za technicznie udane i ekonomicznie zadowalające, polega na zastosowaniu trójkątnych lub rombowych płyt, łączonych w kopulaste konstrukcje. Taki typ budowli oczywiście ogranicza jej rozpowszechnienie w architekturze tradycyjnej, ale obserwuje się pewne próby zerwania z kształtami dotychczas przyjętymi (opinie o programie). Tak np. w USA, ojczyźnie opisywanego pomysłu, wybudowano tytułem próby garaż kopulasty z płyt rombowych.
Płyty te wyrabia się ze szklanych laminatów poliestrowych, tzn. z mat lub kilku warstw tkaniny szklanej zatopionej w żywicy poliestrowej typu zwanego często kontaktowym. Wzdłuż krawędzi płyty biegnie żebrowanie wzmacniające z pasków tkaniny. Żebrowanie to, prawie prostopadłe do płaszczyzny płyty, jest obciągnięte taśmą neoprenową, stanowiącą uszczelnienie złącza powstałego po złączeniu płyt śrubami, nitami czy w inny sposób. Nity i śruby mogą również być wykonane z tworzyw sztucznych, np. z poliamidów. Konstrukcja ich jest odmienna niż nitów metalowych (segregator aktów prawnych).
Mają one postać kołnierzowej kształtki (zewnętrznie są więc podobne do surowych nitów metalowych, ale krótsze) z podłużnym kanałem; w kanał ten po przeprowadzeniu nitu przez otwory w łączonych płytach wbija się również poliamidowy kołek. Rozepchnięty nit osadza się (rys. III) z tak wielką siłą, że przy wykonywaniu główki nie potrzeba go podpierać z drugiej strony. 6-milimetrowy nit wytrzymuje obciążenie rozrywające 90 kG, a ścinające - 180 kG (promocja 3 w 1). Konstrukcji tego typu, nie zawierających żadnych składników metalowych, używa się także do wyrabiania osłony do aparatury radarowej. Wznosi się je szybko i względnie łatwo zarówno w warunkach polowych, jak i na szczytach budynków miejskich.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32