Blog

05.02.2022

Zastrzyki iłowe

W artykule znajdziesz:

Zastrzyki iłowe

Przy wprowadzaniu zastrzyków trzebo posługiwać się dodatkowo stabilizatorami, gdy wody gruntowe zawierają sole lub kwasy, i koagulatorami (sole, eter), które dodaje się do emulsji, w celu regulacji tężenia zastrzyków w czasie od kilku minut do paru dni. Metoda Shell- perm nie nadaje się do stosowania w spękanych skałach, ale raczej do piasków i pyłów mających bardzo mały współczynnik filtracji, np. k = 1 • 10-4 cm/sek. Interesujący przykład zastosowania metody Shell- perm do uszczelnienia gruntu ogrodzonego ściankami szczelnymi przy fundamentowaniu w Gouda (Holandia) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zastrzyki te polegają na wprowadzeniu do gruntu iłów o własnościach tiksotropijnych, a więc przede wszystkim bentonitów. Wprowadza się iły w rozcieńczeniu 6%-8% do gruntów zawilgoconych, gdzie nie będą ulegać wysychaniu i kurczeniu się. Ewentualny dodatek szkła wodnego i domieszki ,,K“ (domieszkę „K“ stosuje inż. Keil nie podając jej składu) może przyczynić się do wzmocnienia mechanicznego gruntów spoistych. Do zastrzyków iłowych nie można używać iłów - kaolinitów. Zastrzyki cementowe są tańsze od chemicznych i dają z zasady dobre wzmocnienie wytrzymałości mechanicznej gruntu, lecz nie tworzą nieraz wystarczającego uszczelnienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Poza tym na stwardnienie cementu trzeba nieraz czekać nazbyt długo przy znaczniejszym ruchu wody filtracyjnej.

Wobec tego powstały liczne pomysły, żeby zastrzyki cementowe wiązać z innymi. Były robione próby wprowadzania takich zastrzyków jedną rurą, jako mieszanki, a również próbowano tłoczyć je podwójnymi rurami koncentrycznymi (uprawnienia budowlane). W opracowaniu Keila można znaleźć opisy stosowania mieszanych zastrzyków: cementowych z bezpośrednim uzupełnieniem ich chemicznymi dwupłynowymi, cementowych łącznie z asfaltowymi typu Shellpem, cementowych w połączeniu z iłem. Wszystkie te typy zastrzyków nie zostały jeszcze dokładnie opracowane z wyjątkiem może cementowoiłowych. Toteż należy je raczej rozpatrywać jako próbne przedsięwzięcia (program egzamin ustny).

Odwrotna kolejność

Zastrzyki cementowoiłowe używane były w stosunku 50% cementu i 50% iłu zawierającego co najmniej 15% AI2O3 i 40% SiC>2. Zastrzyki ostatniego typu dają wytrzymałość mechaniczną gruntu o połowę mniejszą, jak w przypadkach zastrzyków wyłącznie cementowych. Pierwsze dwa typy mieszanych zastrzyków przeznaczano dla tych przypadków, gdzie trzeba było zwalczyć znaczne przesączanie się wody gruntowej, trzeci typ zastrzyków - mieszanki cementowoiłowe - miały na celu zmniejszenie kosztów zastrzyków tam, gdzie nie zależało na osiągnięciu specjalnie dużej wytrzymałości mechanicznej gruntu (opinie o programie).

Jeżeli chodzi o wybór rodzaju zastrzyków w celu zastosowania w jakimkolwiek rzeczywistym przypadku, trzeba przede wszystkim mieć na uwadze, że do prowadzenia robót zastrzykowych należy z zasady mieć wystarczająco duże zaopatrzenie w sprzęt specjalny. Co się tyczy pomp, to mogą być niekiedy potrzebne pompy o sile tłoczenia do 150 at n. Jeżeli zastrzyki cementowe pozostawić na uboczu, to pod względem wytrzymałości mechanicznej wzmacnianego gruntu można pozostałe zastrzyki zaszeregować w następującej kolejności: Joosten I, II, III, inne chemiczne, bitumiczne i iłowe. Pod względem stopnia uszczelniania kolejność będzie odwrotna (segregator aktów prawnych).

Jeżeli brać pod uwagę rodzaj uziarnienia gruntu i jego współczynnik filtracji, to dane potrzebne do wyboru odpowiedniego zastrzyku podane są przy opisach różnych ich typów; można jeszcze wspomnieć, że po zastosowaniu zastrzyku cementowego nieraz zachodzi potrzeba wprowadzenia w tym samym miejscu dodatkowych zastrzyków o większej zdolności uszczelniającej, np. chemicznych (promocja 3 w 1).

Jeżeli pod fundamentami powstają większe próżnie, jak to może się zdarzyć pod fundamentami maszyn wskutek utrząsania gruntu, lub w innych przypadkach wskutek miejscowego wymycia gruntu spod fundamentów, to wówczas dążenie do wytworzenia osadu żelowego w takiej próżni chybiałoby celu. W takim przypadku raczej należy wprowadzić zaprawę cementowopiaskową lub płynny beton, a niekiedy mógłby się nadać zarób z mieszaniny piasku, żwiru i ilu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami