Blog

27.03.2020

Sieci prowizoryczne

W artykule znajdziesz:

Sieci prowizoryczne

Sieci prowizoryczne

Jeżeli na terenie budowy przewidziane są stale drogi, należy wykonać je w pierwszej kolejności w celu wykorzystania ich w okresie budowy. Dla uniknięcia niszczenia ich nawierzchni w czasie budowy zaleca się wykonywać je dopiero po ukończeniu robót budowlano-montażowych.
Drogi tymczasowe wykonuje się tylko na trasach, na których nie przewidziane są drogi stale (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sieci prowizoryczne wykonuje się ze stalowych lub żeliwnych rur układanych w ziem na głębokości 0.3-0.5 m. jeżeli roboty będą prowadzone wyłącznie w okresie letnim Jeżeli natomiast przewiduje się prowadzenie robót również w okresie zimowym, siec wodociągowa powinna być ułożona na głębokości 1,0-1.2 m. W przypadku konieczności przeprowadzenia sieci na mniejszej głębokości należy rury ocieplić dla zabezpieczenia przed zamarzaniem (również wszystkie zewnętrzne odcinki rur).

Poza prze wodami wykonywane są na sieciach wodociągowych: zasuwy, odpowietrzniki, osad niki. studzienki kontrolne, hydranty przeciwpożarowe, wodomierze i inne urządzenia Sieci i instalacje elektryczne na placu budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Większość materiałów i wyrobów przechowywana jest na budowie na otwartych placach (składowiskach) lub pod zadaszeniami (wiatami). Dla zabezpieczenia materiałów przechowywanych na placach lub pod wiatami od rozsypywania się i niszczenia zaleca się wykonywać zasieki i oznaczać ilość materiału, którą można umieścić w danym zasieku.

Tylko niektóre materiały, a zwłaszcza wyroby, wymagają przechowywania w zamkniętych magazynach. Ponadto do przechowywania niektórych materiałów sypkich stosowane są specjalne silosy. Wszystkie magazyny tymczasowe wykonuje się w zasadzie wg projektów typowych jako przenośne, składane z elementów prefabrykowanych oraz przewoźne - kontenerowe i na stałym podwoziu (tzw. barakowozy).
Ze względów organizacyjnych magazyny i składowiska dzieli się na wielobranżowe (uniwersalne), jednobranżowe, podręczne (uprawnienia budowlane).

Rodzaje magazynów

Pod względem przeznaczenia rozróżnia się następujące rodzaje magazynów:
- cementu w workach,
- cementu luzem - silosy,
- wapna palonego, połączone zazwyczaj z dolami do gaszenia wapna,
- różnych materiałów budowlanych - zamknięte, wielobranżowe,
- narzędzi i odzieży ochronnej oraz materiałów elektrotechnicznych - zamknięte. ogrzewane (program egzamin ustny).
- maszyn i urządzeń wyposażenia technicznego - zamknięte, oddzielone od magazynów materiałów i wyrobów budowlanych.
- materiałów łatwo palnych - oddzielone od innych obiektów.
Na budowach małych i średnich zaleca się grupowanie magazynów w jednym budynku z zachowaniem przepisów przeciwpożarowych.
Rozmieszczenie składowisk i magazynów na placu budowy powinno odpowiadać następującym warunkom:
wszystkie składowiska i magazyny powinny być położone przy drogach kołowych i kolejowych.
- odległości miejsca składowania od wznoszonego obiektu powinny być możliwie najkrótsze (opinie o programie).
- należy dążyć do dowożenia możliwie największej ilości materiałów masowych bezpośrednio do wznoszonych budynków, unikając po drodze przeładunków.
- materiały przeznaczone do wbudowania powinny być rozmieszczone przy obiekcie w takiej kolejności, w jakiej będą zużywane, zawsze możliwie najbliżej miejsca zużycia.
- materiały do konstrukcji podziemnych (fundamenty, mury i stropy piwnic itp.) powinny być rozmieszczone wzdłuż obwodu obiektu możliwie w niewielkiej odległości od miejsca wbudowania.
Budynki magazynowe zamknięte zalicza się do tymczasowych obiektów zagospodarowania placu budowy (segregator aktów prawnych). Powinny one odpowiadać warunkom bhp i sanitarnym ustalonym przez organa państwowego nadzoru budowlanego w porozumieniu z organami ochrony przeciwpożarowej i inspekcji sanitarnej.
Przykład wykorzystania domku przewoźnego typu BWU-03-N, zaprojektowanego
przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemyślu Stolarki Budowlanej, na mały magazyn podręczny.
Domki te można dowolnie zestawiać do wymaganej wielkości w zależności od potrzeb.
Specjalne warunki muszą być zachowane przy budowie magazynów materiałów łatwo palnych, które mogą być naziemne, zagłębione i częściowo przykryte ziemią oraz podziemne.
Odległości między stałymi obiektami budowlanymi a składami i budynkami magazynowymi nie mogą być mniejsze (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami