Blog

Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 2
16.07.2021

Zasypanie budowli ziemią

W artykule znajdziesz:

h1>Zasypanie budowli ziemią

Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 3
Zasypanie budowli ziemią

Jeśli słupki podczas betonowania nie zostaną osadzone, to należy je głęboko wpuścić w przygotowane gniazda w płycie parapetowej i połączyć ze stalą zbrojeniową (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po ustawieniu słupka gniazdo do pewnej wysokości zalewa się zaprawą cementową, a następnie do wierzchu płyty masą zalewową asfaltową na głębokość ok. 2 cm, która powinna otaczać na pewną wysokość powierzchnię słupka. Przed zalaniem powierzchnie gniazda należy zagruntować.

Zakończenie izolacji pionowej ciężkiej z wkładkami od dołu, jeśli dolna część budowli (np. przyczółka mostowego) ma izolację lekką z roztworu gruntującego lub masy powłokowej różnego typu, wykonuje się w ten sposób, że po nałożeniu izolacji ciężkiej układa się warstwę ochronną z muru, klinkieru lub dobrze wypalonej cegły (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szczelinę pionową pomiędzy pierwszą dolną warstwą klinkieru i izolacją wypełnia się masą zalewową bitumiczną, przy czym pierwszą spoinę poziomą pod klinkierem wykonuje się z zaprawy asfaltowej, a następną drugą i ewentualnie trzecią spoinę od dołu - bez zaprawy (warstwę klinkieru układa się na sucho). Przez pustą spoinę będzie mogła odpływać woda gromadząca się w warstwie zaprawy pomiędzy izolacją a ścianą ochronną (uprawnienia budowlane). Dolną część budowli po nałożeniu warstwy gruntującej i izolacji lekkiej obkłada się warstwą ochronną, np. z płyt betonowych.

Zasypanie budowli ziemią powinno się odbywać, sukcesywnie w miarę wznoszenia ścianki ochronnej, zanim zaprawa nie stwardnieje. W ten sposób bowiem dzięki parciu gruntu najłatwiej można uzyskać docisk na izolację (program egzamin ustny).
Jeżeli warstwę ochronną wykonuje się w postaci płyty betonowej, to wówczas należy pamiętać, aby oba brzegi izolacji ciężkiej były szczelnie otoczone masą zalewową, a przesączająca się woda pomiędzy izolacją i warstwą ochronną miała zapewniony odpływ.
Inne rozwiązanie zakończenia izolacji ciężkiej od dołu.

Izolacja pionowa ciężka

Zakończenie izolacji pionowej ciężkiej od góry należy wykonać w ten sposób, aby przesiąkająca woda opadowa lub spiętrzona woda zaskórna nie mogła dostać się pomiędzy izolację i izolowaną powierzchnię (opinie o programie).
Jeżeli grunt jest bardzo przepuszczalny i jeśli nie należy spodziewać się spiętrzenia wody zaskórnej, to izolację ciężką można zakończyć poniżej poziomu terenu, lecz powyżej najwyższego poziomu wody gruntowej. Przy takim rozwiązaniu ciężką izolację należy połączyć z izolacją lekką na pozostałej części ściany poniżej poziomu terenu.

Rozwiązanie może okazać się wadliwe w przypadku, gdy na skutek nierównomiernego osiadania budowli w stosunku do ścianki ochronnej płyta betonowa przykrywająca wywiniętą na górną powierzchnię ścianki ochronnej izolację odspoi się od ściany i powstanie szczelina w miejscu A-B, przez którą przedostawać się będzie woda pomiędzy izolację i warstwę ochronną (segregator aktów prawnych).
Rozwiązanie, w przypadku nierównomiernego osiadania, może spowodować wyboczenie obciążonej pionowo ścianki ochronnej, co pociągnie za sobą uszkodzenie izolacji. Aby temu zapobiec, nie należy spoiny A-B wypełniać zaprawą, a grubość jej powinna wynosić kilka centymetrów.

Rozwiązanie nie ma wad obu wyżej podanych rozwiązań. Nawet w przypadku powstania rysy A-B górny brzeg izolacji pozostaje zabezpieczony przed przenikaniem wody poza izolację, ściance zaś ochronnej nie grozi wyboczenie, ponieważ będzie ona miała swobodę ruchów pionowych.
Najlepsze rozwiązanie zakończenia izolacji, w szczególności w przypadku gdy izolację ciężką kończymy ponad terenem, np. ze względu na wysoki poziom wody gruntowej lub możliwość piętrzenia się wody za- skórnej.

Rozwiązanie to posiada te same zalety co i rozwiązanie (promocja 3 w 1).
Izolację ponad terenem można zabezpieczyć ścianką ochronną wykonaną z klinkieru lub płyt kamiennych, które w tym przypadku stanowią oblicowanie cokołu budowli.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 8 Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 9 Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 10
Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 11
Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 12 Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 13 Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 14
Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zanieczyszczenia kruszywa zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami