Blog

24.02.2022

Zatrucie ołowiowe

W artykule znajdziesz:

Zatrucie ołowiowe

Zatrucie ołowiowe: zatrucie, przeważnie chroniczne, powodowane przez przenikanie do organizmu ludzkiego ołowiu lub związków ołowiu (program uprawnienia budowlane na komputer). Zatrucie ołowiem może wystąpić przy częstym nieostrożnym obchodzeniu się z wyrobami lakierowymi zawierającymi minię lub biel ołowianą wskutek przedostawania się do organów trawienia niewielkich ilości pigmentu. O warunkach bezpieczeństwa pracy przy stosowaniu materiałów zawierających ołów informują przepisy bhp.

Zawór redukcyjny: przyrząd należący do osprzętu każdej butli z gazem w urządzeniach do spawania, odrdzewiania płomieniowego i metalizacji natryskowej. Jego zadaniem jest obniżanie wysokiego ciśnienia gazu w butli do przepisowego ciśnienia roboczego i utrzymywanie ciśnienia na tym poziomie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zdolność odbijania promieni cieplnych: zdolność powierzchni ciał, np. lakierów pigmentowanych brązem aluminiowym, do odbijania promieniowania cieplnego.

Zdolność rozpuszczania: właściwość większości cieczy polegająca na rozpuszczaniu i doprowadzaniu do stanu ciekłego innych ciał stałych i gęstych cieczy. Substancje odznaczające się dużą zdolnością rozpuszczania są używane w charakterze rozpuszczalników przy produkcji wyrobów lakierowych i klejów (uprawnienia budowlane).

Zdolność wypełniania: zdolność wyrobów lakierowych do tworzenia powłoki żądanej grubości i wyrównywania drobnych nierówności podłoża. Zgorzelina: tlenki metali powstające na ich powierzchni w wysokich temperaturach, np. tlenki żelaza powstające na żeliwie i stali przy obróbce ogniowej. Podczas walcowania i kucia część tlenków oddziela się i odpada od metalu w postaci łusek (program egzamin ustny).

Zmiękczacze: substancje organiczne dodawane do określonych tworzyw sztucznych, m.in. do wyrobów lakierowych w celu poprawienia ich właściwości, np. elastyczności, twardości i przyczepności. Nie tworzą one ze spoiwami związków chemicznych.

Zmydlanie: reakcja chemiczna, przy której tłuszcze, oleje i żywice są rozszczepiane przez zasady, np. olej jest rozszczepiany na glicerynę i kwasy tłuszczowe tworzące z zasadami mydło. Również błony malarskie ze zmydlających się tworzyw, np, lakierów olejnych i modyfikowanych olejami żywic ftalowych, reagując z zasadami tworzą mydlą rozpuszczalne w wodzie. Zmywacze: materiały stosowane do usuwania starych pokryć malarskich. Według sposobu działania rozróżnia się zmywacze zmydlające (alkaliczne) i rozpuszczalnikowe (opinie o programie).

Żelaziak brunatny

Żelaziak brunatny: ruda żelaza będąca mieszaniną wodorotlenków żelaza o zawartości żelaza od 30 do 60%.

Żywica mocznikowa: żywica należąca do grupy żywic aminowych. Powstaje z polikondensacji mocznika z formaldehydem. Śluzy jako surowiec do produkcji lakierów utwardzanych na zimno i na gorąco. Lakiery te są bardzo twarde, odporne na działanie światła i rozpuszczalników (segregator aktów prawnych).

Żywice aminowe (aminoplasty): ogólna nazwa żywic polikondensacyjnych. Najważniejsze z nich to żywice: mocznikowa i melaminowa. Powstają one przez polikondensację melaminy lub mocznika z formaldehydem i stosowane są głównie do lakierów utwardzanych na gorąco.

Żywice epoksydowe: żywice sztuczne utwardzane na zimno. W połączeniu z odpowiednim utwardzaczem są stosowane jako kleje, żywice lane, jak również lakiery twardniejące na zimno. W połączeniu z żywicami utwardzanymi na gorąco dają lakiery termoutwardzalne, a z olejami schnącymi przez utlenianie tworzą lakiery schnące na powietrzu.

Żywice fenolowe: żywice sztuczne termoutwardzalne powstające z polikondensacji fenolu z formaldehydem. Stosowane są do produkcji lakierów utwardzanych na gorąco. Żywice fenolowe są zaliczane do duroplastów. Żywice ftalowe modyfikowane olejami: żywice otrzymywane przez polikondensację kwasu ftalowego z gliceryną i kwasem linolowym lub rycynowym. Zawartość kwasu oleinowego w mieszaninie wynosi od 30 do 70%. Żywice ftalowe modyfikowane olejami znajdują szerokie zastosowanie do produkcji wyrobów lakierowych stosowanych do pokryć przeciwkorozyjnych (promocja 3 w 1).

Żywice melaminowe (aminoplasty): żywice należące do duroplastów (żywic twardych). Wytwarzane są przez polikondensację melaminy i formaldehydu. Stosowane są do lakierów utwardzanych na gorąco.

Żywice silikonowe: żywice stanowiące związki wielkocząsteczkowe krze- mowo-organiczne. Stosowane są do lakierów termoutwardzalnych. Wykonane z nich pokrycia są odporne na działanie wysokich temperatur. Żywotność zabezpieczeń przed korozją: okres, w którym zabezpieczenia przeciwkorozyjne przeciwstawiają się wpływom zewnętrznym, np. wietrzeniu, i w którym wypełniają całkowicie funkcje ochronne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami