Blog

Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 2
21.02.2020

Zawarcie umowy uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Zawarcie umowy uprawnienia budowlane

Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 3
Zawarcie umowy uprawnienia budowlane

Umowa zostaje zawarta z chwilą podpisania jej przez obie strony (program uprawnienia budowlane na komputer). Umowa powinna zawierać wszystkie postanowienia określające obowiązki i uprawnienia stron, zabezpieczające ich interesy, a w szczególności:
a) oznaczenie stron zawierających umowę, ich siedzibę oraz datę i miejsce zawarcia umowy,
b) określenie przedmiotu umowy zgodnie z załączoną dokumentacją projektową,
c) datę przekazania wykonawcy obiektu podlegającego remontowi lub datę umożliwienia mu rozpoczęcie wykonywania robót budowlanych,
d) datę, w której wykonany przedmiot umowy ma być oddany zamawiającemu,
e) orientacyjną wysokość wynagrodzenia wykonawcy z podaniem cen jednostkowych objętych umową robót budowlanych, ze wskazaniem cennika i pozycji oraz wszystkich narzutów i dodatków przysługujących wykonawcy,
f) rodzaj, ilość i terminy powierzenia przez zamawiającego materiałów, konstrukcji, maszyn i urządzeń, potrzebnych do wykonania przedmiotu umowy,
g) rodzaj i ilość materiałów, które ma dostarczyć wykonawca (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
h) sposób zabezpieczenia materiałów, konstrukcji, maszyn i urządzeń powierzonych wykonawcy w związku z umową,
i) sposób rozliczenia z powierzonych wykonawcy materiałów, konstrukcji, maszyn i urządzeń,
j) sposób zapłaty wynagrodzenia wykonawcy,
k) jeżeli umowa jest zawierana ze spółdzielnią rzemieślniczą - wymienienie członków spółdzielni, którzy będą bezpośrednio wykonywać roboty budowlane objęte umową,
l) nazwę, numer i datę dokumentu uprawniającego wykonawcę (wykonawców) do wykonywania robót budowlanych objętych umową oraz oznaczenie organu, który dokument ten wydał,
m) inne uzgodnione postanowienia, jak np. wyznaczenie pełnomocników stron i zakres ich upełnomocnienia itp.

Ramowy wzór umowy o wykonanie remontów budowlanych i instalacyjnych podawany jest zwykle w załącznikach do odnośnych zarządzeń w sprawie ogólnych warunków zawierania umów.
Wykonawca jest obowiązany zawiadomić na piśmie zamawiającego o konieczności wykonania robót budowlanych nie objętych dokumentacją projektową, jak również o wadach i brakach w tej dokumentacji, zauważonych po je; otrzymaniu oraz stwierdzonych w czasie wykonywania robót (uprawnienia budowlane).

Roboty remontowo-budowlane

Roboty remontowo-budowlane nie objęte dokumentacją projektową oraz boty dodatkowe i zamienne mogą być wykonane tylko na podstawie pisemnego zamówienia, przyjętego przez wykonawcę w formie aneksu do umowy, w takim wypadku zamawiający jest obowiązany dostarczyć wykonawcy wraz namówieniem niezbędne projekty (rysunki).
Bez uprzedniej zgody zamawiającego mogą być realizowane tylko roboty, których natychmiastowe wykonanie jest niezbędne ze względu na bezpieczeństwo lub konieczność zapobieżenia awarii. Podstawą podjęcia robót jest sporządzony przez wykonawcę protokół konieczności przesłany zamawiającemu dokonaniu odpowiedniego wpisu do dziennika budowy (program egzamin ustny). Zamawiający pokrywa wartość tych robót, jeżeli konieczność ich wykonania nie powstała i przyczyn, za które odpowiada wykonawca.

Odbiór jakościowy robót remontowych i modernizacyjnych powinien być dokonywany wg tych samych zasad co i robót nowych, z tym że ze względu na bezpieczeństwo szczególną uwagę należy zwrócić na roboty rozbiórkowe, związane z koniecznością usunięcia części starych zużytych elementów budynku . zastąpienia ich nowymi (opinie o programie).
Dlatego też w przypadkach gdy remont obejmuje bardziej odpowiedzialne elementy konstrukcyjne, powinna być uprzednio wykonana ekspertyza techniczna, na podstawie której zostaje opracowana dokumentacja projektowo-kosztorysowa dla robót remontowych danego obiektu.

W dokumentacji tej powinna być wskazana kolejność i sposób prowadzenia robót rozbiórkowych zastępowania starych elementów nowymi (segregator aktów prawnych).

Podstawę odbioru robót remontowych stanowią:
a) dokumentacja projektowo-kosztorysowa,
b) dokumentacja powykonawcza,
c) dziennik budowy i protokoły częściowych odbiorów robót,
d) „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych,
e) normy państwowe i branżowe (PN i BN) oraz świadectwa dopuszczenia do stosowania nowych materiałów i wyrobów,
f) wyniki badań jakości niektórych materiałów.

Odbiory poszczególnych rodzajów robót dzielą się na: odbiory częściowe : odbiór końcowy. Odbiorowi częściowemu podlegają te części robót, do których późniejszy dostęp jest niemożliwy lub utrudniony. Wyniki odbioru częściowego powinny być odnotowane w dzienniku budowy lub w protokole. Odbiór końcowy powinien być przeprowadzony po całkowitym zakończeniu robót (promocja 3 w 1).

W dalszej części rozdziału podano warunki techniczne wykonania i odbioru najważniejszych robót.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 8 Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 9 Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 10
Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 11
Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 12 Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 13 Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 14
Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Instalacyjne gazowe, wentylacyjne, cieplne, wodociągowe i kanalizacyjne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami