Blog
Zawartość obcych zanieczyszczeń
W artykule znajdziesz:
Zawartość ziarn wydłużonych i płaskich. Oznaczanie zawartości ziam wydłużonych i płaskich dotyczy tylko kruszywa grubego. Ze względu na urabialność betonu nie jest wskazana nadmierna liczba ziarn wydłużonych i płaskich, gdyż ziarna te powodują powstanie większego tarcia w mieszance betonowej. Ponadto ziarna płaskie mogą obniżyć przyczepność do zaczynu cementowego przez możliwość wydzielania się wody zarobowej z mieszanki betonowej pod powierzchnią tych ziarn (program uprawnienia budowlane na komputer). Woda wyparowuje i pozostaje wolna przestrzeń między zaczynem a ziarnem płaskim. Najbardziej odpowiednie są ziarna zwarte, tj. charakteryzujące się małym stosunkiem zewnętrznej powierzchni do objętości ziarna. Takimi ziarnami są w pierwszym rzędzie ziarna kuliste, a następnie sześcienne i graniastosłupowe.
Obce zanieczyszczenia zawarte w kruszywie są to wszystkie widoczne nie uzbrojonym okiem ciała obce, jak drewno, gruz ceglany, żużel, węgiel, muszle i inne. Drewno może pęcznieć wewnątrz betonu, co doprowadza do zniszczenia struktury betonu. Zawartość pozostałych zanieczyszczeń w dużych ilościach może stworzyć wewnątrz betonu gniazda o słabej wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oznaczanie zawartości obcych zanieczyszczeń wykonuje się w podobny sposób jak oznaczanie zawartości ziarn wydłużonych i płaskich. Do oznaczania przygotowuje się próbki w stanie powietrznosuchym, z których wybiera się obce zanieczyszczenia, a następnie oblicza się procentową ich zawartość w stosunku do masy próbki (uprawnienia budowlane).
Obecność zanieczyszczeń organicznych. Zanieczyszczenia organiczne powodują najczęściej szkodliwe reakcje chemiczne w wiążącym betonie. Głównie są to związki humusowe (kwasy humusowe), które występują szczególnie w kruszywie drobnym (program egzamin ustny).
Uziarnienie
Oznaczanie zawartości zanieczyszczeń organicznych ma tylko charakter ostrzegawczy, a nie ilościowy. Do oznaczania używa się metody kolorymetrycznej, a mianowicie porównuje się barwę cieczy wzorcowej z barwą cieczy znajdującej się nad próbką kruszywa drobnego lub grubego. Gdy barwa roztworu nad warstwą kruszywa jest ciemniejsza niż barwa wzorcowa, świadczy to o nadmiernym zanieczyszczeniu kruszywa i o jego przydatności do betonu może zadecydować wykonanie próbek betonu z danego kruszywa oraz badanie ich po okresie twardnienia wynoszącym co najmniej 28 dni (opinie o programie).
Oznaczanie uziarnienia t danego kruszywa wykonuje się metodą £ analizy sitowej przez ustalenie ilości kruszywa pozostającego na poszczególnych sitach. Wielkość otworów kwadratowych lub okrągłych w komplecie sit. Do 2 mm używa się zwykle sit tkanych z drutu (o otworach kwadratowych), a od 5 mm sit z otworami okrągłymi.
Oznaczenie handlowe poszczególnych frakcji podano również w tej tablicy jako wielkość ziarn. Dla celów laboratoryjnych poszczególne frakcje opisuje się używając bezpośrednich wymiarów otworów sit, a nie wielkości ziarn. Różnica w wymiarach między sitami o otworach kwadratowych a okrągłych wynosi 25% wg następującej zależności: średnica otworu okrągłego = 1,25 razy bok otworu kwadratowego. Warunek ten ustalono na podstawie dłuższego wymiaru ziarn przechodzących przez sito kwadratowe i okrągłe, o jednakowym wymiarze (segregator aktów prawnych).
Do oznaczania uziarnienia kruszywa należy przygotować metodą kwartowa- nia ze średniej próbki laboratoryjnej następujące ilości kruszywa wysuszonego w temepraturze + 105°C:
- kruszywo drobne - 1000 g,
- kruszywo grube i mieszanki - 3000 g.
Oznaczanie uziarnienia wykonuje się na 3 próbkach, każda o podanej powyżej wielkości. Wyniki oznaczania składu granulometrycznego kruszywa przedstawia się zwykle na krzywej przesiewu. Właściwe uziarnienie kruszywa może zapewnić dobrą urabialność mieszanki betonowej przy ekonomicznym zużyciu cementu. Z kruszywa o każdym uziarnieniu można wykonać beton, lecz beton ten może być:
- nieekonomiczny ze względu na konieczność użycia znacznej ilości cementu,
- o zaniżonej wytrzymałości, gdy ilość cementu nie zapewni wypełnienia nadmiernej ilości jam między ziarnami kruszywa,
- o małej trwałości ze względu na możliwość dużej porowatości,
- słabo urabialny (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32