Blog

Grubość okładziny zdjęcie nr 2
20.11.2021

Zawartość rubinów

W artykule znajdziesz:

Zawartość rubinów

Grubość okładziny zdjęcie nr 3
Zawartość rubinów

Korund i jego odmiany występują w różnych skałach magmowych bogatych w glinkę A1203, a nie zawierających zbyt wielkiej ilości krzemionki, np. w sjenitach, zwanych nieraz sjenitami korundowymi, w perydotytach, a także w związanych z nimi pegmatytach. Nierzadko występują także w różnych skałach metamorficznych. Jako minerał o dużej twardości, bardzo trwały pod względem chemicznym, korund, podobnie jak diament, znajduje się często we wtórnych złożach okruchowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najważniejsze kopalnie rubinów znajdują się w Birmie w okręgach Mogok, Mandalaj i Mjitczina, gdzie wydobywano je już od XV w. Najwięcej wysoko cenionych rubinów pochodzi z okręgu Mogok, który jest również ośrodkiem birmańskiego handlu kamieniami szlachetnymi. Skałą macierzystą zawierającą rubiny jest biały marmur, który utworzył się przy zetknięciu pierwotnych wapieni dolomitycznych z magmą granitową. Zawartość rubinów w zwięzłej skale jest niesmaczna, większe ich nagromadzenia występują w strefach wietrzenia oraz wśród okolicznych piasków i żwirów. Rubinom towarzyszy duża ilość minerałów. Z kamieni szlachetnych występują różnobarwne szafiry (oprócz niebieskich zielone, żółte i bezbarwne), spinele, turmaliny, beryle, topazy, chryzoberyle, granaty i inne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ilościowy stosunek rubinów do szafirów jest bardzo różny. Niekiedy złoże rabinów przechodzi w złoże szafirów, w którym rubiny występują tylko w nieznacznych ilościach. Chociaż wydobywane są bardzo duże ilości rubinów, tylko niewielka ich część ma większe rozmiary lub najbardziej poszukiwane odcienie. Przeciętna wielkość rnajdowanych kamieni wynosi Vs karata; kamienie kilkukaratowe rzadko spotykane.

W podobny sposób występują rubiny w południowej części (Mandalaj) oraz na polach rubinowych Naya Zeik (Mjitczina) (uprawnienia budowlane).
Ważne złoża rubinów występują w Syjamie (kraj Tai) niedaleko Bangkoku (Tszantabun, Krat), gdzie rubinom towarzyszą czerwone spinele. I tu macierzystymi skałami rubinów są metamorficzne marmury; rubiny jednak i szafiry wydobywa się wyłącznie z wtórnych złóż okruchowych. Rubiny pochodzące z tych kopalń mają niższą jakość w porównaniu z birmańskimi, występują tu natomiast bardzo piękne szafiry. Przez długi okres piękne szafiry wydobywano również w Kaszmirze (Padam) (program egzamin ustny).

Szafiry

Szafiry wydobywane są w znacznych ilościach z wtórnych złóż w żwirach na zachodnim i południowym wybrzeżu Cejlonu, skąd pochodzi tylko niewiele rubinów (Ratnapura, Rakwana). W Australii występują szlachetne odmiany korundu rubiny i szafiry (opinie o programie). Wydobywa się je w Nowej Południowej Walii, szafiry są spotykane ponadto w Queensiandzie i na Tasmanii. W Ameryce Północnej rubiny występują w Północnej Karolinie, a szafiry w Montanie (Yogo). Rubiny eksploatuje się również w Afganistanie na wschód od Kabulu (Dszagdalek), gdzie występują w wapieniach krystalicznych. Słynne w ubiegłych stuleciach kopalnie rubinów w Badachaszanie są już wyczerpane.

Metody eksploatowania rubinów i szafirów są do dziś bardzo prymitywne (segregator aktów prawnych). Kamienie te wydobywa się najczęściej z wtórnych złóż, a mianowcie z piasków i żwirów, które są przemywane podobnie jak piaski diamentonośne. Eksploatacja odbywa się za pomocą rowów szurfowych i niezbyt głębokich szybów, najczęściej położonych w dolinach rzek.
Zastosowanie. Rubiny i szafiry są bardzo cenionymi kamieniami, używanymi z dawien dawna do zdobienia pierścieni, brosz, wisiorków i innych ozdób. Szczególnie rubiny były ulubionym kamieniem Wschodu, gdzie duże, piękne ich okazy ceniono wyżej od diamentów (promocja 3 w 1).

Znacznie tańsze są szafiry, których ceny ulegają bardzo dużym zmianom i wynoszą 10-300 dolarów za 1 karat. Bardzo duże szafiry o pięknej barwie osiągają cenę jeszcze wyższą. Różnica cen szafirów i rubinów wynika z większego wydobycia szafirów. Cena kamienia (za 1 karat) zależy nie tylko od jego jakości, lecz i od wielkości.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Grubość okładziny zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Grubość okładziny zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Grubość okładziny zdjęcie nr 8 Grubość okładziny zdjęcie nr 9 Grubość okładziny zdjęcie nr 10
Grubość okładziny zdjęcie nr 11
Grubość okładziny zdjęcie nr 12 Grubość okładziny zdjęcie nr 13 Grubość okładziny zdjęcie nr 14
Grubość okładziny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grubość okładziny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grubość okładziny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami