Blog

Hydrauliczne metody zdjęcie nr 2
05.04.2023

Zawilgocenie wykładziny

W artykule znajdziesz:

Hydrauliczne metody zdjęcie nr 3
Zawilgocenie wykładziny

W parkietach układanych na cienkiej warstwie kleju (lepiku) lub na izolacji należy przewidzieć dylatacje nad dylatacjami podłoża i przy połączeniach z sąsiednimi elementami, np. ścianami, a także w dostatecznych odległościach w polach ich powierzchni. Odległość między dylatacjami nie powinna na ogół przekraczać 6 m, a przy ogrzewaniu podłogowym 5 m. Szerokość dylatacji powinna wynosić co najmniej 1,5 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po związaniu kleju lub wyschnięciu lepiku parkiet należy wyszlifować, a jego powierzchnię wykończyć w sposób dostosowany do przewidywanego rodzaju użytkowania w celu otrzymania powierzchni jednorodnej i wystarczająco odpornej na zużycie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Staranne zaprojektowanie i wykonanie takich detali, jak spoiny, dylatacje, krawędzie i przejścia, ma duże znaczenie przede wszystkim w przypadku jastrychów pływających lub układanych na warstwach izolacyjnych oraz ich wykładzin, ponieważ od tego właśnie w wielkiej mierze zależy, czy konstrukcja podłogi nie ulegnie uszkodzeniu i czy będzie spełniała swe funkcje (uprawnienia budowlane).

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że w miejscach tych konieczne jest zapewnienie izolacji akustycznej i cieplnej, niekiedy także wodoszczelności, a jednocześnie umożliwienie swobodnych ruchów jastrychu i wykładziny. Na problemy te zwraca się często zbyt mało uwagi, tak że konstrukcje takich detali stanowią wyraźnie wyróżniające się słabe miejsca podłóg. Wynikiem wadliwej konstrukcji może być np. mostek akustyczny w kosztownej konstrukcji pływającego jastrychu, mającej zapewnić szczególnie skuteczną izolację przeciw dźwiękom uderzeniowym (krokom), albo zawilgocenie wykładziny i jastrychu na skutek braku dokładnego uszczelnienia brzegu płyty stykającej się z gruntem (program egzamin ustny).

Brak dylatacji

Brak dylatacji lub ich zbyt oszczędne zwymiarowanie może powodować pękanie i wybrzuszanie się wykładziny podłogowej i jastrychu, zwłaszcza przy nieregularnym kształcie powierzchni podłogi lub przy ogrzewaniu podłogowym. Poniżej opisano i zanalizowano te właśnie i inne, często występujące szkody. Na zakończenie na podstawie analizy podano zalecenia, których stosowanie pozwala na uniknięcie szkód.

W jastrychach pływających lub układanych na warstwie oddzielającej je od podłoża należy co 6 m wykonywać dylatacje skurczowe. Gdy jastrychy są narażone na duże zmiany temperatury, to dylatacje powinny być wykonywane co 5 m. Dylatacje konstrukcji nośnej stropu muszą przechodzić przez wszystkie warstwy podłogi, zachowując przy tym stałą szerokość. Dylatacje skurczowe można wykonywać w postaci wąskich „dylatacji pozornych" (opinie o programie).

W jastrychach związanych z podłożem, a także w jastrychach oddzielonych od niego tylko jedną cienką warstwą izolacji, układanych na stropach z elementów prefabrykowanych, należy wykonać „dylatacje pozorne" nad stykami montażowymi elementów stropowych.

Dylatacje umożliwiające liniowe odkształcenia podłogi muszą przechodzić przez jastrych (podkład) i wykładzinę. Nie wolno ich wypełniać twardymi materiałami. Ich szerokość należy ustalać stosownie do przewidywanych zmian długości, nie powinna ona jednak być mniejsza niż 1 cm (segregator aktów prawnych).

Pod dylatacjami jastrychów pływających (nie- związanych z podłożem) można układać pas materiału izolacyjnego, np. o szerokości co najmniej 20 cm, w celu rozłożenia obciążeń. Można także zastosować krótkie pręty stalowe, leżące w jastrychu w poprzek dylatacji, których jedna połówka umieszczona jest w tulei lub jest natłuszczona (promocja 3 w 1).

Dylatacje powinny być zakryte. Nadają się do tego celu np. specjalne listwy elastyczne (o przekroju grzybkowym lub rurowym) albo też sztywne listwy z metalu lub tworzywa sztucznego o kształcie umożliwiającym ruch dylatacji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Hydrauliczne metody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Hydrauliczne metody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Hydrauliczne metody zdjęcie nr 8 Hydrauliczne metody zdjęcie nr 9 Hydrauliczne metody zdjęcie nr 10
Hydrauliczne metody zdjęcie nr 11
Hydrauliczne metody zdjęcie nr 12 Hydrauliczne metody zdjęcie nr 13 Hydrauliczne metody zdjęcie nr 14
Hydrauliczne metody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Hydrauliczne metody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Hydrauliczne metody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami