Blog
Zawór czerpalny
W artykule znajdziesz:
W pomieszczeniu ustępów należy przewidzieć zawór czerpalny ze złączką do węża. Urządzanie ustępów nie spłukiwanych wodą wodociągową oraz nie skanalizowanych jest niedopuszczalne (z wyjątkiem zakładów pracujących w warunkach polowych, jeśli roboty w jednym miejscu mają trwać nie dłużej niż miesiąc, a liczba pracujących nie przekracza 10 osób) (program uprawnienia budowlane na komputer). W pomieszczeniach ustępów należy zapewnić wymianę powietrza w ilości nie mniejszej niż 50 m3 na godzinę na 1 miskę ustępową oraz 25 m3 na godzinę na 1 pisuar.
Pomieszczenia higieny osobistej kobiet powinny być urządzane według następujących zasad:
- W zakładach zatrudniających na jedną zmianę 5-P200 kobiet w jednym budynku należy w pomieszczeniu umywalni dla kobiet przewidzieć oddzielną kabinę wyposażoną w bidet lub inne odpowiednie urządzenie, z doprowadzeniem ciepłej wody bieżącej. Dla każdych następnych 200 kobiet należy urządzać dodatkowe kabiny bidetowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
- W zakładach zatrudniających na jedną zmianę powyżej 1000 kobiet, niezależnie od kabin bidetowych w umywalniach należy urządzić punkt higieny osobistej kobiet. Punkt taki powinien składać się z poczekalni o powierzchni co najmniej 8,0 m2 oraz pomieszczenia zabiegowego z dwoma kabinami (a na każde następne 1000 kobiet dodatkowo jednej kabiny) o powierzchni co najmniej 1,5 m2 każda. W punkcie higieny osobistej kobiet należy przewidzieć umywalkę i ustęp z miską ustępową typu angielskiego oraz zapewnić przynajmniej 2-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny (uprawnienia budowlane).
Temperatura pomieszczeń
W miarę możliwości punkty higieny osobistej należy lokalizować w rejonie przyzakładowej placówki służby zdrowia. Punkty karmienia niemowląt należy urządzać w zakładach zatrudniających na jednej zmianie ponad 100 kobiet, przy założeniu, że z usług punktu korzystać będzie 2,5% kobiet zatrudnionych na najliczniejszej zmianie. Punkty takie należy urządzać przy portierni lub w innym budynku mającym dostęp z zewnątrz zakładu (program egzamin ustny).
Punkt karmienia niemowląt powinien składać się z dwóch pomieszczeń: izby do karmienia oraz poczekalni dla osób przynoszących niemowlęta. Powierzchnię izby należy ustalać przyjmując 1,5 m2 (a poczekalni — 0,70 m2) na każdą z kobiet korzystających jednocześnie z punktu karmienia niemowląt (przy czym powierzchnia punktu nie może być mniejsza od 15 m2). Przy poczekalni należy przewidzieć ustęp. Temperatura pomieszczeń do karmienia niemowląt powinna wynosić co najmniej 20°C przy jednoczesnym zapewnieniu 3-M-krotnej wymiany powietrza na godzinę (opinie o programie).
Oddzielną grupę ścieków powstających na terenie zakładów przemysłowych stanowią ścieki bytowo-gospodarcze związane z przebywaniem pracowników i zużyciem wody na cele gospodarcze i bytowe. Ścieki te w zasadzie nie odbiegają swym składem od przeciętnych ścieków miejskich (segregator aktów prawnych). Ilość ich ustala się na podstawie wielkości zapotrzebowania wody na cele gospodarcze zakładu, biorąc pod uwagę wyposażenie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, liczbę pracowników oraz potrzeby wynikające z utrzymania porządku i czystości pomieszczeń. Nierównomierność odpływu tych ścieków związana jest ze zmianowością pracy charakteryzującą zakład przemysłowy. Ścieki bytowo-gospodarcze powinny być odprowadzane poza zakład do miejskiej sieci kanalizacyjnej lub odbiornika ścieków. Warunki, jakim powinny odpowiadać ścieki od
prowadzane do kanalizacji miejskiej oraz do wody i do ziemi, regulują odpowiednie przepisy.
Budynki i obiekty w zakładach przemysłowych powinny być projektowane zgodnie z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, ustalonymi zarządzeniami Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 29 czerwca 1966 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budownictwa powszechnego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32