Blog
Zbiornik filtrów powolnych
W artykule znajdziesz:
Zbiornik filtrów powolnych
Zbiornik filtrów powolnych o wymiarach 25 x 30 m, a stąd o powierzchni złoża 750 m2 ma wydajność ok. 750:2 = 375 m3 wody na dobę. Filtry powolne dla ochrony przed zamarzaniem buduje się w Polsce jako zbiorniki podziemne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dezynfekcję wody przeprowadza się przeważnie za pomocą chlorowania wody. Dezynfekcję wody stosuje się dla zniszczenia nadmiaru bakterii w wodzie, który to nadmiar występuje przy oczyszczaniu wody za pomocą filtrów pośpiesznych. W wodzie oczyszczonej nie mogą w ogóle występować bakterie chorobotwórcze, ilość bakterii obojętnych nie może przekraczać 100 szt. na 1 cm3 wody, zaś bakterii okrężnicy (Coli) nie może być więcej niż 1 sztuka na 50 cm3 wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Chlorowanie polega na doprowadzaniu czystego chloru gazowego bądź też chloru gazowego zmieszanego z wodą, bezpośrednio do przewodów wodociągowych. Dodawanie chloru wynosi zwykle ok. 0,3 mg chloru na 1l wody. Chlor działa na bakterie i związki organiczne utleniająco wg reakcji chemicznej.
Urządzenie do chlorowania musi znajdować się w zimie w pomieszczeniu ogrzewanym, tak aby temperatura pomieszczenia nie była niższa od - 15 do +20°C.
Przy czerpaniu wód gruntowych (ze studni lub ze źródeł) dla otrzymania wody o właściwej jakości musimy występujące w Polsce wody gruntowe przeważnie zmiękczać oraz odżelaziać. Zmiękczanie wody zostało opisane poprzednio (uprawnienia budowlane).
Odżelazianie wody przeprowadza się zwykle przez jej napowietrzanie, a stąd przez jej utlenianie. Obecność żelaza w wodzie zabarwia wodę (a także i produkty przy jej użyciu wytwarzane w przemyśle) na żółto lub brunatno. Poza tym związki żelaza z wody osadzają się na przewodach i uzbrojeniu urządzeń wodociągowych zmniejszając ich wolny przekrój (program egzamin ustny).
Specjalnie niekorzystnie wy stępuje to zjawisko przy dyszach wodnych używanych do rozpylania wody. Odżelazianie wody ma specjalne znaczenie w przemyśle pralniczym, farbiarskim i włókienniczym oraz w przemysłach: spożywczym, papierniczym i ceramicznym.
Reakcja chemiczna
Reakcja chemiczna, jaka ma miejsce przy napowietrzaniu (utlenianiu) wody żelazistej w odżelaziaczu, przedstawia się następująco: kwaśny węglan żelazowy rozpuszczony w wodzie [4 Fe(HC03)2] - tlen z powietrza (02) + woda (2 H20) = nierozpuszczalny w wodzie wodorotlenek żelazowy zatrzymywany na filtrze [4 Fe (Oli) 3] + wydzielający się przy odżelazianiu dwutlenek węgla (C02) (opinie o programie). Odżelazianie wody należy prowadzić w ten sposób, by po odżelazianiu zawartość żelaza w wodzie nie przekraczała 0,3 mg/1 wody. Odżelaziacze stosuje się przeważnie w postaci zbiorników zamkniętych pracujących pod ciśnieniem (segregator aktów prawnych). Wydajność odżelaziaczy zamkniętych wynosi ok. 240 do 360 m wody na dobę zim przekroju filtru, co daje prędkość przepływu wody przez filtr od 10 do 15 m/godz.
Przykładowo - Przy zbiorniku o średnicy D = = 1,5 m, o powierzchni przekroju - n D2 = 1,7 m2 wydajność tego odżelaziacza wyniesie ok. 20 m3 wody na godzinę, to jest około 480 m3 na dobę.
Woda zawiera w sobie zawsze rozpuszczone gazy, a przede wszystkim powietrze i jego składniki, tj. azot, tlen i dwutlenek węgla. Azot w przewodach i urządzeniach wodociągowych jest nieaktywny, natomiast większe ilości tlenu i dwutlenku węgla w wodzie mogą powodować korozję żelaza.
Stąd też wodę doprowadzoną do niektórych urządzeń przemysłowych, a specjalnie wodę uzupełniającą do kotłów i skropliny. wracające do kotłów wysokoprężnych (w elektrowniach, elektrociepłowniach i innych), należy pozbawiać nadmiaru tlenu do normy poniżej 0,1 mg/1 oraz dwutlenku węgla do normy poniżej 10 mg/1 - przez odgazowanie.
Najczęściej stosowaną metodą odgazowania wody jest odgazowanie termiczne polegające na podgrzaniu wody wracającej do kotła do temperatury wrzenia za pomocą pary uzyskanej z kotła (promocja 3 w 1).
Zbiorniki rezerwowe projektuje się o objętości zabezpieczającej maksymalny wydatek pary z kotłów w czasie 20 do 30 minut.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32