Blog

Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
17.02.2023

Dobre zabezpieczenie obiektów budowlanych

W artykule znajdziesz:

Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Dobre zabezpieczenie obiektów budowlanych

Dobre zabezpieczenie obiektów budowlanych przed działaniem wód gruntowych i opadów atmosferycznych stanowi podstawowy warunek prawidłowej ich eksploatacji. Wadliwe zabezpieczenie obiektu przed wodą i wilgocią znacznie obniża jego trwałość i powoduje zwiększenie częstotliwości remontów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Brak lub złe wykonanie tego rodzaju zabezpieczeń powoduje konieczność wykonywania napraw i dodatkowych robót izolacyjnych, znacznie uciążliwszych i kosztowniejszych niż dobre zaizolowanie obiektu w fazie jego realizacji. Koszt wykonywania tych dodatkowych robót izolacyjnych to nie tylko koszt robocizny i materiałów. Potrzeba wykonania takich robót pociąga zwykle za sobą opóźnienie terminu oddania obiektu do eksploatacji lub konieczność wyłączenia go z eksploatacji, co również kosztuje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Znane są przypadki zniszczenia izolacji wewnętrznych chemoodpornych, np. w zbiornikach, jeszcze przed oddaniem ich do eksploatacji, ponieważ izolacja zewnętrzna nie stanowiła dostatecznego zabezpieczenia przed działaniem wód gruntowych. Często występuje niszczenie i odspajanie się tynków od nadmiernie zawilgoconych ścian budynków, a także zalewanie wodą pomieszczeń usytuowanych poniżej poziomu terenu. W budynkach z elementów prefabrykowanych znane są przypadki przeciekania i zawilgocenia spowodowane nieszczelnością złączy (uprawnienia budowlane).

Wielu tych usterek, bardzo uciążliwych zarówno ze względów technicznych i ekonomicznych, jak i społecznych, można uniknąć wykonując prawidłowo zabezpieczenia wodochronne, co wymaga dobrej znajomości właściwości materiałów izolacyjnych i zasad ich stosowania. Zawilgocenie obiektów budowlanych i ich elementów może być spowodowane wodami pochodzącymi z różnych źródeł (program egzamin ustny).

Mogą to być:

  1. wody atmosferyczne,
  2. wody znajdujące się w gruncie,
  3. wody powierzchniowe (otwarte zbiorniki wodne),
  4. wody użytkowe,
  5. woda budowlana (zarobowa),
  6. wody powstające z wykroplenia się pary wodnej.

Wody atmosferyczne pochodzą z opadów deszczu i topnienia śniegu. Wody te działają na budowle podziemne i podziemne części budynków. Występują one w postaci:

  • wody błonkowej (adsorbowane),
  • wody kapilarnej (podciągane),
  • wody gruntowej (wolne) (opinie o programie).

Wody błonkowe

Stanowią one otoczkę poszczególnych ziarn gruntu. Wody te nie mają większego znaczenia w gruntach sypkich (piaski, żwiry). Wilgotność gruntu w warstwie wody błonkowej wynosi około 60%.

Wody kapilarne. Wody kapilarne w wyniku działania napięcia powierzchniowego wypełniają pory między cząsteczkami (ziarnami) gruntu. Całkowite wypełnienie porów występuje w pobliżu poziomu wody gruntowej. Wilgotność gruntu wynosi tam 100%. Wysokość podciągania wody kapilarnej zależy od rodzaju gruntu. Orientacyjną wysokość podciągania kapilarnego w zależności od rodzaju gruntu, wg K. Piątkowskiego. Woda gruntowa w postaci wody błonkowej i kapilarnej nie wywiera parcia hydrostatycznego na części podziemne budowli (segregator aktów prawnych).

Zjawisko kapilarnego podciągania występuje również w materiałach, takich jak betony, mury ceglane itp. Powoduje to konieczność zabezpieczania części budowli przed wnikaniem w nie wody kapilarnej nawet wtedy, gdy poziom wody gruntowej jest stosunkowo głęboko. Wody gruntowe (wolne). Powstają one z opadów atmosferycznych przenikających przez górne warstwy gruntu lub z infiltracji wody ze zbiorników wodnych. Woda gruntowa ma zdolność przemieszczania się - może być w ruchu lub w spoczynku. Zależnie od warunków poziom występowania wody gruntowej może ulegać znacznym wahaniom.

W zależności od układu warstw gruntu wody gruntowe (wolne) dzielimy na: za- skórne, zawieszone, wody gruntowe właściwe, naporowe (międzywarstwo- we) i artezyjskie. Schemat ogólny występowania wód gruntowych (promocja 3 w 1). Wody zaskórne są to wody pochodzące z opadów atmosferycznych, przesączających się przez grunty przepuszczalne i zbierające się zwykle w nieckowatych zagłębieniach warstwy gruntu o mniejszej przepuszczalności, np. gliny, iły itp.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odcedzacz uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami