Blog
Zbiorniki i maszty
W artykule znajdziesz:
Zasady mają zastosowanie w budownictwie powszechnym przy budynkach jedno- i wielokondygnacyjnych, podpiwniczonych i niepodpiwniczonych, nadziemnych oraz podziemnych (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie dotyczą one obiektów specjalnych oraz konstrukcji inżynierskich, jak kominy fabryczne wolno stojące, zbiorniki, maszty, wieże, trybuny wolno stojące itp.
Przy obliczaniu powierzchni rzutu poziomego budynku przyjmuje się wymiary na wysokości 1 m ponad poziomem podłogi odpowiedniej kondygnacji, wg obrysu zewnętrznego powierzchni ścian w stanie surowym, bez uwzględnienia oblicowania (okładziny lub wyprawy) nie stanowiącego części konstrukcyjnej ściany. W odniesieniu do budynków, z elementów prefabrykowanych wymiary przyjmuje się wg obrysu zewnętrznego powierzchni prefabrykatu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W przypadku dokonywania pomiarów z natury budynków oblicowanych odejmuje się grubość oblicowania ścian przy okładzinach równą 5 cm, a przy wyprawach równą 3 cm. Przy obliczaniu powierzchni rzutu poziomego budynku nie potrąca się zawartej w obrysie budynku powierzchni zajmowanej przez otwarte wnęki (loggie) i galerie (krużganki), podcienia podparte oraz prześwity i bramy przejazdowe, niezależnie od ich wymiarów, jak również nie uwzględnia się wnęk i występów o powierzchni rzutu poziomego poniżej 0,1 m2 oraz fragmentów budynku, o których mowa poniżej (uprawnienia budowlane).
Do kubatury ogólnej budynku zalicza się w 50% kubaturę:
- częściowo osłoniętych galerii i loggio-balkonów znajdujących się poza obrysem budynku (dostawionych), licząc powierzchnie w obrysie płyty i wysokość od spodu płyty (terenu) do wierzchu przekrycia,
- ramp, schodów i pochylni podpartych i wspornikowych osłoniętych dachem, licząc powierzchnie w obrysie zewnętrznym oraz wysokość od terenu do wierzchu przekrycia dla elementów podpartych, a od spodu płyty do wierzchu przekrycia (dachu) dla elementów wspornikowych; w przypadku płyt lub przekryć (dachów) pochyłych przyjmuje się wysokość średnią (program egzamin ustny),
- daszków i podcieni wspornikowych o wysięgu większym lub równym 1,0 m i wysokości nie przekraczającej 1 kondygnacji, licząc powierzchnie w obrysie przekrycia oraz wysokość od terenu do wierzchu przekrycia (daszku) (opinie o programie).
Sumaryczna kubatura budynku
Do kubatury budynku zalicza się w 30% kubaturę poddaszy nieużytkowych, tj. stropodachów o średniej wysokości większej lub równej 1,0 m nie przeznaczonych do stałego lub czasowego pobytu ludzi w rozumieniu prawa budowlanego oraz w budynkach gospodarczo-magazynowych nie przeznaczonych do składowania, licząc po wierzchnie przekroju pionowego po obrysie zewnętrznym dachu, ścian zewnętrznych i wierzchu ostatniego ocieplonego stropu (segregator aktów prawnych).
Do kubatury budynków nie zalicza się gzymsów, murów ogniowych i attyk (niezależnie od wymiarów), lukarn i świetlików dachowych o przekroju pionowym mniejszym od 1,0 m2, kominów wbudowanych o powierzchni przekroju mniejszej od 0,5 m2. Nie uwzględnia się także różnicy poziomów wierzchu komina i kalenicy dachu poniżej 1,0 m, balkonów i galerii otwartych o wysięgu mniejszym od 0,5 m, schodów zewnętrznych od 1 do 3 stopni i powierzchni rzutu poziomego mniejszej od 1,0 m2, studzienek przy oknach piwnicznych, wsypów, wyciągów i schodów zagłębionych poniżej poziomu terenu, kanałów wewnętrznych i innych zagłębień poniżej poziomu najniższej kondygnacji o powierzchni przekroju pionowego w obrysie zewnętrznym mniejszej lub równej 0,5 m2, ramp wspornikowych nie osłoniętych dachem, daszków i podcieni wspornikowych o wysięgu mniejszym lub równym 1,0 m lub wysokości przekraczającej 1 kondygnację (promocja 3 w 1).
Sumaryczną kubaturę budynku podaje się w podziale na:
- kubaturę podziemia (piwnic) oraz części niepodpiwniczonej, znajdującej się poniżej wierzchu posadzki kondygnacji nadziemnej (parteru),
- kubaturę nadziemia wraz z wykuszami zamkniętymi oraz otwartymi wnękami (loggiami), podcieniami i galeriami (krużgankami), znajdującymi się w obrysie budynku,
- kubaturę poddasza użytkowego,
- kubaturę pozostałych fragmentów budynku zaliczanych w 100 lub 50% oraz kubaturę poddasza nieużytkowego.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32