Blog

08.11.2021

Zbiorniki na wodę

W artykule znajdziesz:

Zbiorniki na wodę

Zbiorniki na wodę

W niektórych przypadkach zamiast ciężkiej izolacji bitumicznej z wkładkami stosuje się jako izolację wewnętrzną asfalt lany, który wprowadza się do szczeliny o prześwicie 2-10 cm między izolowaną konstrukcją a konstrukcją dociskową wewnętrzną. Izolacja z asfaltu lanego bywa stosowana przy budowie szybów górniczych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ponieważ izolacje z folii metalowych oraz z tworzyw sztucznych są niewrażliwe na utratę docisku, mogą one z powodzeniem być zastosowane wówczas, gdy wykonanie ich okaże się tańsze od wykonania specjalnych konstrukcji dociskowych z kotwami talerzowymi.

Zbiorniki na wodę, osadniki ścieków, baseny kąpielowe, kanały, zbiorniki na przetwory jarzynowe lub owocowe i inne obiekty podlegają parciu cieczy wypełniających te konstrukcje (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Od przeznaczenia i sposobu użytkowania tych obiektów narażonych na działanie przechowywanych w nich cieczy zależy sposób wykonania warstwy ochronnej izolacji oraz jej wykończenie zewnętrzne. W przypadku gdy powierzchnie ścian i dna tych obiektów nie są narażone na uszkodzenia mechaniczne, gdy można izolację w razie potrzeby łatwo uzupełnić lub naprawić oraz jeśli nie odgrywają roli względy architektoniczne, może ona nie mieć warstwy ochronnej (uprawnienia budowlane). Do tego rodzaju obiektów należą np. zbiorniki, w których ciecz jest przechowywana lub przepływa ze stosunkowo małą prędkością i do których ludzie wchodzą jedynie dla kontroli, dokonania napraw itp. czynności nie zagrażających uszkodzeniem mechanicznym izolacji. Często wyprawy wodoszczelne są jednocześnie warstwą wykończeniową zewnętrzną.

W przypadku gdy chodzi o estetyczne wykończenie ściany i dna zbiorników, wykłada się je płytkami glazurowymi, terakotowymi itp.
Do basenów kąpielowych pływackich, kanałów, akweduktów, sztolni itp. należy w zasadzie zastosować warstwę ochronną izolacji (program egzamin ustny).

Baseny kąpielowe

Baseny kąpielowe i pływackie w budynkach, tzw. kryte, bywają najczęściej wykładane płytkami glazurowanymi, terakotowymi itp.
Szczególną uwagę należy zwrócić na izolację zbiorników w celu zabezpieczenia przed chemikaliami takimi, jak kwasy, oleje mineralne itp. Zastosowana izolacja musi być odporna na działanie chemikaliów, a więc np. do zbiorników na oleje mineralne nie mogą być stosowane izolacje bitumiczne (opinie o programie). Jeżeli temperatura cieczy jest wyższa od tej, jaką przeważnie wytrzymują materiały bitumiczne, to należy zastosować materiały, które bez wywołania w nich zmian zniosą wymaganą temperaturę, np. folie z mas plastycznych.
W wielu przypadkach, gdy absolutna szczelność konstrukcji i zabezpieczenie przed agresywnym chemicznym działaniem wody lub cieczy nie są konieczne, konstrukcję wykonuje się jedynie z betonu wodoszczelnego. Konstrukcje tego typu nie mogą wykazywać rys lub pęknięć, które stałyby się przyczyną nieszczelności.

Zbiorniki otwarte na wodę (przeciwpożarowe) oraz baseny kąpielowe i pływackie zagłębione w ziemi wykonuje się w zasadzie w konstrukcji żelbetowej z dostatecznie szczelnego betonu. Nie wymagają one dodatkowej izolacji, drobne bowiem nieszczelności w tym przypadku najczęściej nie mają istotnego znaczenia. Nie dotyczy to przypadków, gdy wskutek drobnych nieszczelności mogłoby nastąpić osłabienie wytrzymałości gruntów (segregator aktów prawnych). W razie potrzeby można izolację wodoszczelną wykonać stosując pod konstrukcją podłoże z asfaltu lanego o grubości 2-3 cm na warstwie mastyksu asfaltowego wykonanego przy zastosowaniu gruboziarnistego kruszywa o wielkości ziaren do 1,5 cm. Czasami zewnętrzną powierzchnię betonu powleka się powłoką uszczelniającą, np. z kazeiny z cementem. Powłoka taka wprawdzie nie jest odporna na powstawanie w niej rys, ale stwarza pewne dodatkowe zabezpieczenie betonu przed przesiąkaniem.

Innym rodzajem zabezpieczenia konstrukcji przed przesiąkaniem jest wykonanie na ich wewnętrznych powierzchniach tynków wodoszczelnych. W celu zwiększenia wodoszczelności i równocześnie zabezpieczenia przed wpływami chemicznymi stosuje się izolacje lekkie bitumiczne bez wkładek (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami