Blog

19.10.2020

Zbiorniki okrągłe

W artykule znajdziesz:

Zbiorniki okrągłe

Zbiorniki okrągłe

Zbiorniki okrągłe przekrywa się najczęściej kopułami lub powłokami stożkowymi, monolitycznymi i prefabrykowanymi. Stosuje się też (przede wszystkim do zbiorników prostokątnych) wszelkiego rodzaju przekrycia prefabrykowane i monolityczne oparte na słupach, jak: płyty grzybkowe, krzyżowo zbrojone, dachy namiotowe, łupiny walcowe, sklepienia klasztorne itp.

Przy większych rozpiętościach pomiędzy słupami opłaca się stosować elementy sprężone: podciągi, żebra, łupiny i płyty (program uprawnienia budowlane na komputer). Układ podciągów i słupów w zbiornikach okrągłych jest zwykle koncentryczny i wtedy elementy przekrycia są trapezowe. W przeważającej części zbiorniki są ocieplane albo grubą i ciężką warstwą żużla i ziemi (do 1 m), albo cienką i lekką warstwą materiału izolacyjnego. Fakt ten musi być uwzględniony w projektowaniu przekrycia, gdyż np. kopuła o grubości łupiny przyjętej z obliczeń przy nierównomiernym zasypywaniu ziemi może załamać się. Lekkie ocieplenie, obecnie coraz częściej używane, pozwala na stosowanie lżejszych rozwiązań, np. dachu wiszącego opartego na centralnym slupie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kopułowe i stożkowe przekrycia wywołują znaczny rozpór, który przejmuje się za pomocą pierścienia sprężonego, oddzielonego od ściany dylatacją, lub stanowiącego górne pogrubienie ściany. Otwory kontrolne oraz wywietrzniki najlepiej umieszczać w tym przypadku w środku przekrycia, gdyż wtedy w pracy statycznej powłoki nie występują zaburzenia. Ściany zbiorników sprężonych, monolityczne, coraz częściej wykonuje się w deskowaniu przestawnym lub przesuwnym obejmującym pewną część ściany. W czasie wykonywania poszczególnych sekcji ściany przesuwa się deskowanie wewnętrzne, ustawia się zbrojenie a następnie deskowanie zewnętrzne. Jedynie przy wysokich zbiornikach o mniejszej średnicy stosuje się deskowanie ślizgowe obejmujące cały obwód.

Dla zmniejszenia wpływu skurczu betonu betonuje się niekiedy co drugą sekcję ściany zbiornika, a następnie, w drugiej kolejności, betonuje się sekcje opuszczone. W zbiornikach sprężonych kablami zostawia się pomiędzy sekcjami niewielkie przerwy na wąskie odcinki ściany z pilastrami (uprawnienia budowlane).

Zwilżanie i osłanianie

Przerwy pomiędzy poszczególnymi sekcjami daje się albo grubości kilku milimetrów i wtedy są one wypełnione warstwą bitumu naniesioną na ścianę już zabetonowanej sekcji, albo o grubości kilkunastu centymetrów i wtedy są wypełniane betonem na cemencie bezskurczowym lub ekspansywnym, specjalnie zagęszczanym, np. przez odpowietrzanie.
W celu uzyskania szczelnego betonu w ścianie stosuje się odpowiednie uziarnienie kruszywa oraz dodatki uszczelniające, np. pyły kamienne (program egzamin ustny).

Prócz tego zagęszcza się beton przez wibrowanie lub odpowietrzanie. Dla zmniejszenia skurczu ogranicza się ilość cementu, stosuje się cementy wolniej wiążące oraz bardzo starannie pielęgnuje się wykonany beton przez długotrwałe zwilżanie i osłanianie przed operacją słoneczną (opinie o programie). Obecnie, dzięki możliwości zastosowania sprężania coraz częściej w zbiornikach do wysokości 10 m stosuje się ściany składane z elementów prefabrykowanych. Oczywiście przygotowanie elementów w położeniu poziomym pozwala na dużo lepsze zagęszczenie betonu oraz wygładzenie i uszczelnienie powierzchni.

Sposób ten umożliwia również przyspieszenie budowy, wykonanie elementów w dogodniejszych warunkach, zaoszczędzenie drewna itd. Na ogół poszczególne elementy przewidziane są do zastosowania w zbiorniku o określonych wymiarach (segregator aktów prawnych). Istnieją jednak również takie typy rozwiązań, które pozwalają na montaż z tych samych elementów zbiorników o różnych średnicach.

Połączenia elementów prefabrykowanych wykonuje się przez zabetonowanie szczeliny. Może być ona nieuzbrojona, uzbrojona wypuszczonymi strzemionami lub też wzmocniona przez zespawanie poprzez płaskowniki płytek wypuszczonych z czoła elementów i przyspawanych do zbrojenia. Szczelina powinna mieć co najmniej grubość 8-10 cm, a beton wypełniający powinien być wykonany najlepiej z cementu ekspansywnego i odpowietrzony (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami