Blog

Witamina B zdjęcie nr 2
22.12.2019

Zbrojenia oraz słupy konstrukcyjne

W artykule znajdziesz:

Zbrojenia oraz słupy konstrukcyjne

Witamina B zdjęcie nr 3
Zbrojenia oraz słupy konstrukcyjne

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się konstrukcje słupowo płytowe, w których słupy są podstawowymi elementami przenoszącymi obciążenia pionowe na fundamenty budynku (program na komputer). W projektowaniu, słupy żelbetowe rozpatruje się jako elementy poddane ściskaniu tzw. mimośrodowemu, najczęściej podparte w węzłach górnym i dolnym. Słupy wbudowane w ściany nośne znacznie poprawiają ich wytrzymałość (program na telefon).

Czy konieczne jest wstawienie w ścianę? Są alternatywną podporą stropów we wnętrzach bez podziałów. W większości wypadków są niezbędne w ściankach kolankowych (program egzamin ustny). Pełnią funkcję podpór konstrukcyjnych, a czasem także są elementami dekoracyjnymi. Wbudowane w ściany nośne znacznie poprawiają ich wytrzymałość. Słupy przede wszystkim pozwalają szybciej zrealizować inwestycję w stanie surowym i skracają czas ogólny trwania całej budowy. Poza tym eliminują konieczność prac szalunkowych i zbrojarskich w obrębie inwestycji dla tych elementów (opinie o programie).

Słupy mogą zostać wyposażone w akcesoria dodatkowe takie jak szyny czy tuleje czy akcesoria indywidualne, dopasowane do planu konstrukcji. Są to pionowe elementy w budynku przejmujące obciążenia z wyższych partii konstrukcji i sprowadzające je bezpośrednio na fundamenty lub niższą kondygnację. Powstają zazwyczaj na placu budowy, zawsze według projektu, który określa ich kształt oraz konieczne zbrojenie (segregator aktów prawnych).

Rozróżnienie podpór konstrukcyjnych

Słupy zaprojektowane jako wzmocnienie przegrody mają zazwyczaj przekrój kwadratowy albo prostokątny. Tam, gdzie są wyeksponowane jako podpory dla stropów czy balkonów, projektuje się również słupy okrągłe, sześciokątne lub o innym nietypowym kształcie (promocja 3 w 1). Wykonanie ich z żelbetu, czyli betonu zbrojonego stalą, sprawia, że mają bardzo dużą nośność i są bardzo trwałym elementem konstrukcji.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Witamina B zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Witamina B zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Witamina B zdjęcie nr 8 Witamina B zdjęcie nr 9 Witamina B zdjęcie nr 10
Witamina B zdjęcie nr 11
Witamina B zdjęcie nr 12 Witamina B zdjęcie nr 13 Witamina B zdjęcie nr 14
Witamina B zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Witamina B zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Witamina B zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami