Blog

22.12.2019

Zbrojenia oraz słupy konstrukcyjne

Zbrojenia oraz słupy konstrukcyjne

Zbrojenia oraz słupy konstrukcyjne

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się konstrukcje słupowo płytowe, w których słupy są podstawowymi elementami przenoszącymi obciążenia pionowe na fundamenty budynku (program na komputer). W projektowaniu, słupy żelbetowe rozpatruje się jako elementy poddane ściskaniu tzw. mimośrodowemu, najczęściej podparte w węzłach górnym i dolnym. Słupy wbudowane w ściany nośne znacznie poprawiają ich wytrzymałość (program na telefon).

Czy konieczne jest wstawienie w ścianę? Są alternatywną podporą stropów we wnętrzach bez podziałów. W większości wypadków są niezbędne w ściankach kolankowych (program egzamin ustny). Pełnią funkcję podpór konstrukcyjnych, a czasem także są elementami dekoracyjnymi. Wbudowane w ściany nośne znacznie poprawiają ich wytrzymałość. Słupy przede wszystkim pozwalają szybciej zrealizować inwestycję w stanie surowym i skracają czas ogólny trwania całej budowy. Poza tym eliminują konieczność prac szalunkowych i zbrojarskich w obrębie inwestycji dla tych elementów (opinie o programie).

Słupy mogą zostać wyposażone w akcesoria dodatkowe takie jak szyny czy tuleje czy akcesoria indywidualne, dopasowane do planu konstrukcji. Są to pionowe elementy w budynku przejmujące obciążenia z wyższych partii konstrukcji i sprowadzające je bezpośrednio na fundamenty lub niższą kondygnację. Powstają zazwyczaj na placu budowy, zawsze według projektu, który określa ich kształt oraz konieczne zbrojenie (segregator aktów prawnych).

Rozróżnienie podpór konstrukcyjnych

Słupy zaprojektowane jako wzmocnienie przegrody mają zazwyczaj przekrój kwadratowy albo prostokątny. Tam, gdzie są wyeksponowane jako podpory dla stropów czy balkonów, projektuje się również słupy okrągłe, sześciokątne lub o innym nietypowym kształcie (promocja 3 w 1). Wykonanie ich z żelbetu, czyli betonu zbrojonego stalą, sprawia, że mają bardzo dużą nośność i są bardzo trwałym elementem konstrukcji.

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami