Blog

Materiały syntetyczne zdjęcie nr 2
30.05.2018

Zbrojenie budynku – jak wykonać?

W artykule znajdziesz:

Zbrojenie budynku – jak wykonać?

 
Materiały syntetyczne zdjęcie nr 3
Zbrojenie budynku – jak wykonać?

Chociaż beton jest materiałem bardzo chętnie wykorzystywanym w budownictwie, to jego wytrzymałość nie jest zbyt dobra (uprawnienia budowlane). Przede wszystkim jest on kruchy, dlatego wzmacnianie konstrukcji budynku w określonych miejscach jest niezbędne. Wzmocnienia wykonywane są ze stalowych prętów, które zatapiane są w betonie. Dzięki temu zarówno fundamenty, jak i stropy, słupy czy belki są znacznie bardziej wytrzymałe na obciążenia. Nie ma właściwie budowy, która mogłaby być się obejść bez żelbetu. Jest on wykorzystywany w określonych elementach konstrukcji oraz w całych konstrukcjach. W budynkach murowanych zbrojenie jest niezbędne w nadprożach okiennych i drzwiowych, lawach fundamentowych oraz wieńcach stropowych. Zbrojone muszą być także schody, tarasy, podjazdy czy balkony (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Stalowe druty lub pręty są też wykorzystywane w czasie układania gładzi cementowych oraz wykańczania podłóg. Odpowiednio zbrojony beton nie pęka na skutek skurczów powstających podczas wiązania materiału. Wszystkie elementy żelbetowe w budynku muszą być wykonane przez konstruktora posiadającego uprawnienia budowlane. Założeń projektowych nie może zmieniać wykonawca ani inwestor. Wykonywanie zbrojeń „na oko” to pierwszy krok ku katastrofie budowlanej.

 

W projekcie konstrukcyjnym oraz kosztorysie budowlanym muszą znaleźć się dokładne wytyczne dotycząc zbrojenia. Ponadto w dokumentacji muszą być informacje dotyczące klasy i gatunku stali do zbrojenia oraz długości i średnice potrzebnych w określonych miejscach prętów.W przypadku, gdy inwestor nie może nabyć elementów zbrojenia określonych w projekcie, konstruktor może dokonać stosownych zmian i pozwolić na zastąpienie innymi elementami o takiej samej wytrzymałości na obciążenia. Nigdy nie wolno stosować zamiennie prętów żebrowanych i gładkich (program uprawnienia budowlane na komputer). Niedopuszczalne jest także stosowanie stali zatłuszczonej, zardzewiałej czy pomalowanej farbą. Bez konsultacji osobą odpowiedzialną za projekt nie można używać prętów krótszych niż te, które są przewidziane w projekcie.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Materiały syntetyczne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Materiały syntetyczne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Materiały syntetyczne zdjęcie nr 8 Materiały syntetyczne zdjęcie nr 9 Materiały syntetyczne zdjęcie nr 10
Materiały syntetyczne zdjęcie nr 11
Materiały syntetyczne zdjęcie nr 12 Materiały syntetyczne zdjęcie nr 13 Materiały syntetyczne zdjęcie nr 14
Materiały syntetyczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Materiały syntetyczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Materiały syntetyczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami