Blog

Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 2
27.07.2020

Zbrojenie fundamentów

W artykule znajdziesz:

Zbrojenie fundamentów

Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 3
Zbrojenie fundamentów

Zbrojenie fundamentów i płyt fundamentowych. Łączenie płyt żelbetowych prefabrykowanych z elementami zbrojenia samonośnego. Największe wymiary płyt przyjęto 2,5×5,0 m przy ciężarze 3,0-3,5 T, dążąc do uzyskania jak najmniejszej liczby płyt typowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Płyty i elementy stalowe obliczono na ciężar masy betonowej. Jeżeli szerokość fundamentów nie przekracza 1.5-2,0 m, to przyjmowano, że szkielety
zbrojenia będą obciążone masą betonową na całej wysokości fundamentu. Natomiast w miejscach, gdzie szerokość fundamentów była znaczna, obciążenie przyjmowano pasami przy ich wysokości 1,2-2,0 m, odpowiednio do grubości warstwy betonu, którą układa się w ciągu 4 godzin. Przyjęto przy tym, że grubość warstwy betonu wykonanej w ciągu jednej godziny będzie wynosić 0,3 do 0,5 m przy zastosowaniu wibrowania (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zespoły zbrojenia samonośnego i płyty obliczono również na obciążenie w czasie ich podnoszenia i transportu. Do montażu zespołów zbrojenia i płyt oraz do betonowania wykorzystano suwnice zainstalowane w hali, w której wykonywano fundamenty (uprawnienia budowlane).

Dzięki zastosowaniu opisanej konstrukcji fundamentów uzyskano oszczędność drewna 65 do 70% i w znacznym stopniu przyśpieszono postęp robót, przenosząc znaczną część robót poza plac budowy. Deskowania do jednorazowego użycia i rozbieralno-przestawne zwykłe. Deskowanie tradycyjne ścian wykonuje się w ten sposób, że do słupków pionowych przybija się poziomo deski, rozpierając i wiążąc ściągami drucianymi obie ścianki.
Deskowanie ścian o zarysie krzywoliniowym, ale małej krzywiżnie, otrzymuje się przez wygięcie desek na odpowiednio ustawionych słupkach. Przy dużej krzywiżnie deski przybija się pionowo do krążyn. Przykłady tego rodzaju deskowań podano w dalszej treści pracy.

Ponieważ grubości ścian na ogół powtarzają się. można zamiast rozporek drewnianych i ściągów drucianych stosować ściągi inwentaryzowane (program egzamin ustny). U nas do zwykłych deskowań nie są one stosowane, ale np. w Anglii używa się ściągów różnych typów od najprostszych do bardziej złożonych spełniających jednocześnie rolę rozporki. Ściągi te owija się papą lub wkłada w specjalne rurki tekturowe zabezpieczające ściąg przed związaniem z betonem.

Ściany wysokie

Ściany wysokie, daje się oprócz słupków pionowych poziome kleszcze i podpiera deskowanie zastrzałam (opinie o programie). Naroża w tym przypadku otrzymuje się przez powiązanie kleszczy, które muszą mijać się jak bale w ścianach wieńcowych. Deski zbija się za pomocą nakładki skrajnej.
W celu zabezpieczenia deskowania przed przyczepnością do betonu ściany, zbija się deskowanie na kryte gwoździe lub przynajmniej - zagłębiając główki gwoździ. Ten drugi sposób jest o tyle gorszy, że niszczy deski.

Przy deskowaniu ścian zewnętrznych wyższych kondygnacji nastręczają się trudności w ustawieniu zewnętrznej ścianki deskowania. Jednym ze sposobów pokonania tych trudności jest podwieszenie słupków i dolnych kleszczy na specjalnie wbetonowanych prętach oraz usztywnienie ściany zastrzałami i ściągiem. Łatwiejsze w wykonaniu jest podwieszenie ścianki na sworzniach wkładanych w otwory pozostawione pod stropem, nad którym ustawia się deskowanie.
Szyby dźwigowe, wieże itp. budowle deskuje się bez zastrzałów, gdyż deskowanie jest stateczne (segregator aktów prawnych).

Tylko wewnętrzne ścianki wymagają rozparcia.
Otwory okienne i drzwiowe wykonuje się w ten sposób, że między ścianki deskowania wstawia się odpowiedniej wielkości skrzynkę. Do boków jej można od razu przybić - jak to jest pokazane na rysunku - klocki dla umocowania ościeżnic.

Bruzdy w ścianach na przewody instalacyjne formuje się przez przybijanie do ścianki deskowania odpowiedniej wielkości szablonów. Powinny być one zbijane ze struganych desek powleczonych smarem lub wapnem, aby można je było wyjąć bez zniszczenia materiału (promocja 3 w 1). Podobnie wykonuje się przejście poziome w ścianach wylewanych z betonu.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 8 Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 9 Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 10
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 11
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 12 Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 13 Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 14
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zjawisko przemarzania zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami