Blog

15.07.2020

Zbrojenie główne prefabrykatów żelbetowych

W artykule znajdziesz:

Zbrojenie główne prefabrykatów żelbetowych

Zbrojenie główne prefabrykatów żelbetowych

Zbrojenie główne prefabrykatów żelbetowych zaprojektowano ze stali 34GS o Qr = 4200, a pomocnicze ze stali StO o Qr = 2500.
Należy stwierdzić, że na 44 elementy różnie zbrojone), przypada tylko 8 różnych przekrojów i 13 typorozmiarów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Niewielka liczba przekrojów, a jednocześnie nieskomplikowane kształty elementów i przekrojów, to cechy mające duże znaczenie dla potanienia prefabrykacji. Płyty żelbetowe żebrowe produkowane są w jednym typorozmiarze (587 X 149 X 30 cm), bez względu na różne przeznaczenia (np. stropowe, stropodachowe), są pełne lub z różnego rodzaju otworami i o różnym zbrojeniu. Podciągi żelbetowe, podwaliny i płatwie zaprojektowane są w kształcie odwróconej litery U i wymiarach 25 X 25 oraz 25 X 35 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Krokwie prefabrykowane zaprojektowano o przekroju 12,5 X 20-25 cm (zmienna wysokość na długości) do stosowania w rozstawie co 1,5 m. Wzdłuż krokwi umocowana jest łata drewniana o wymiarach 6,3 X 5 cm, do której przybijane są łaty pod pokrycie z płyt falistych azbestowo-cementowych. Krokwie opierają się na płatwiach przy pomocy specjalnych występów (uprawnienia budowlane).

Słupy jednokondygnacjowe o przekroju 25 X 30 cm zakończone są głowicami jedno- lub dwustronnymi, słupy zaś piętrowe mają przekrój na parterze 25 X 30 cm, a wyżej nad wspornikami 25 X 25 cm. Głowice i wsporniki służą do oparcia podciągów i płatwi. Wszystkie słupy mają wypuszczone z głowic pręty do połączeń montażowych z belkami i płatwiami, marki stalowe z kątowników w miejscach przewidzianych do umocowania okien lub parapetów okiennych, oraz otwory na wylot (w dłuższych bokach) o średnicy 2 cm rozmieszczone co 50 cm i służące do umocowania elementów wyposażenia budynków (program egzamin ustny). Dolnym końcem słupy zamocowane są w fundamentach kielichowych.

Ściany osłonowe z gazobetonu odmiany 06 posadowione są nie na własnym fundamencie, lecz na podwalinie, która opiera się na kielichowych fundamentach stopowych za pośrednictwem poduszek betonowych. Należy zwrócić uwagę, że elementy gazobetonowe powinny być chronione przed nad-
miernym zawilgoceniem przez danie izolacji przeciwwilgociowej od spodu oraz z boków (na wysokość 45-50 cm). Najlepiej jest, jeżeli opierają się cne na cofniętym cokole oraz mają okap.

Osadzenia skrzydeł bram

W szkielecie do osadzenia skrzydeł bram stosuje się specjalne prefabrykowane słupki żelbetowe, a poza tym nad otworami bramowymi stosuje się nadproże prefabrykowane.
Połączenia elementów prefabrykowanych przewidziano głównie „na mokro”. Połączenie płyt stropodachowych lub stropowych na podciągach lub dźwigarach. Zbrojenie podłużne żeber płyt wypuszczone na zewnątrz (na czołach płyt) jest zamocowane w nadbetonie podciągu. Poza tym podłużne spoiny między płytami zalewa się masą betonową.
Połączenie slupów z podciągami wykonuje się przez zalanie masą betonową wycięć w podciągach, w które wchodzi zbrojenie wystające z głowic slupów (opinie o programie).

Inne połączenia wykonywane są jako spawane, a mianowicie:
a) połączenie platwi ze słupami oraz krokwi z płatwiami połączenia te stosowane są w budynkach typu D (z użytkowym poddaszem),
b) połączenia podokienników ze słupami - przez spawanie wystających prętów zbrojenia podokienników z markami na słupie,
c) umocowanie okien żelbetowych do słupów (segregator aktów prawnych).

Połączenie krokwi w kalenicy stosuje się przegubowe z obustronnymi nakładkami stalowymi o przekroju 5 X 50 mm i długości 300 mm. Poza tym krokwie są ściągnięte śrubami montażowymi 0 16 mm zakładanymi w otworach 0 18 mm dla umożliwienia odkształceń złączy pod obciążeniem. Nakładki są ze sobą zespawane przy pomocy przepony służącej jednocześnie za oparcie przegubowe dla końców krokwi.

Jako stężenie podłużne połaciowe stosuje się pręty stalowe 0 12 mm łączące 2 krokwie ze sobą (promocja 3 w 1). Ważne jest właściwe osadzenie wywietrzników w stropodachach. Obsadzenie wywietrznika AUW 50, jego ocieplenie i potrzebne obróbki dekarskie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami