Blog
Zbrojenie z drutu ciągnionego
W artykule znajdziesz:
Zbrojenie z drutu ciągnionego na zimno dzieli się na następujące rodzaje:
- drut zbrojeniowy (zwykły i o wysokiej wytrzymałości);
- zbrojenie z drutu skręconego (sploty i liny);
- wyroby zbrojeniowe z drutu (spawane siatki zbrojeniowe, tkane i spawane siatki do konstrukcji z siatkobetonu) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Według warunków dostawy rozróżnia się stal zbrojeniową w prętach i w kręgach. Pręty stalowe walcowane dostarcza się o średnicy od 10 mm i więcej w wiązkach do 5 ton. Długość prętów od 6 do 12 m; na specjalne zamówienie wykonuje się pręty o długości do 18, a nawet do 25 m, jak również o określonej długości (miarowej) w granicach wymienionych wymiarów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W kręgach (zwojach) lub na szpulach dostarcza się stal zbrojeniową o średnicy poniżej 10 mm, jak również drut zbrojeniowy skręcony. Średnicę wewnętrzną zwojów przyjmuje się, w zależności od cech wytrzymałościowych stali i średnicy zbrojenia, od 0,6 do 2,5 m, a ciężar - nie mniej niż 80 kG. Zbrojenie z drutu skręconego powinno mieć długość poszczególnych odcinków nie mniejszą niż 200 m.
Pręty stalowe dzieli się, w zależności od gwarantowanych cech wytrzymałościowych i plastyczności, na klasy ze znakowaniem umownym A dla walcowanego na gorąco, At dla ulepszonego termicznie i A z indeksem w, który stawia się po znakowaniu klasy zbrojenia wyjściowego walcowanego na gorąco, dla stali zbrojeniowej ulepszonej przez ciągnienie (np. A-III w) (uprawnienia budowlane).
Pręty stalowe klasy A-l produkuje się okrągłe gładkie, pręty innych klas - o profilu zmiennym. Średnice nominalne dn prętów o profilu zmiennym odpowiadają średnicom gładkich prętów okrągłych, równych pod względem wielkości powierzchni ich przekroju. Stale zbrojeniowe różnych klas o jednakowym rysunku profilu zmiennego rozróżnia się według koloru pomalowanych końców prętów. Dla stali klas A-IV i At-IV przyjęto kolor czerwony, dla klasy At-V - błękitny, klasy At-VI - zielony i dla klasy At-VII - żółty (program egzamin ustny).
Marki stali
Marki stali, z których walcuje się zbrojenie z prętów i jego asortyment wg GOST 5781-61. Drut zbrojeniowy dzieli się, w zależności od gwarantowanych cech wytrzymałościowych, na dwie klasy: zwykły drut zbrojeniowy (ze stali niskowęglowej) klasy W-I i drut zbrojeniowy o wysokiej wytrzymałości (ze stali węglowej) klasy W-II. Drut zbrojeniowy produkuje się gładki i o profilu zmiennym. Dla oznakowania drutu o profilu zmiennym dodaje się do litery W indeks r (rowkowany) (opinie o programie).
Drut zbrojeniowy zwykły dostarcza się z reguły gładki o średnicy od 3 do 5,5 mm (wg GOST 6227-53 od 3 do 8 mm), a o wysokiej wytrzymałości klasy W-IT (GOST 7348-63) i klasy Wr-II (GOST 8480-63) - o średnicy do 5 mm oraz w ilości ograniczonej od 6 do 8 mm. Zbrojenie z drutu skręconego dzieli się na sploty skręcone z drutu zbrojeniowego (nie rozkręcające się) klasy P (rys. 18-2c) i liny skręcono ze splotów klasy K. Liczbę drutów w splotach zbrojeniowych
Siatki zbrojeniowe zgrzewane (GOST 8478-66) produkuje się z prętów rozmieszczonych w dwóch wzajemnie prostopadłych kierunkach i połączonych za pomocą stykowego zgrzewania punktowego w miejscach ich krzyżowania się. Siatki produkuje się dwóch typów: zwinięte w rulon i płaskie (segregator aktów prawnych).
Siatki zwinięte w rulon produkuje się z prętami nośnymi w kierunku podłużnym lub poprzecznym, jak również z prętami nośnymi w obu kierunkach. Do ich produkcji stosuje się drut zbrojeniowy zwykły o średnicy 8-1-7 mm lub stal zbrojeniową walcowaną na gorąco o profilu zmiennym (średnicy 6-9 mm), klasy A-I1I. Długość siatek zbrojeniowych w rulonach jest ograniczona ich ciężarem, wynoszącym 100-500 kG, a szerokość siatek wynosi do 3500 mm.
Siatki płaskie produkuje się z prętami nośnymi podłużnymi lub w dwóch kierunkach z prętów zbrojeniowych klasy A-III, o średnicy 8-9 mm. Siatki takie wykonuje się o długości do 9 m i szerokości 1500-2650 mm. Pręty nośne w siatkach zgrzewanych rozmieszcza się co 100-200 mm (skok prętów), a pręty rozdzielcze - co 100-300 mm (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32