Blog

01.12.2022

Zdolność stropów prefabrykowanych

W artykule znajdziesz:

Zdolność stropów prefabrykowanych

Zdolność stropów prefabrykowanych do przejęcia sił rozciągających Nh sprawdza się w przekroju przez złącze poprzeczne, zakładając, że całość sił rozciągających przejmowana jest przez tarczę stropową. Szerokość pracującą stropu Bs określa się zgodnie z zasadami zilustrowanymi, uwzględniając długość budynku, sposób usztywnienia ścianami podłużnymi oraz osłabienie przekroju stropu otworami o szerokości przekraczającej 0,1 B (program uprawnienia budowlane na komputer). Obliczenia sprawdzające należy przeprowadzać w przekroju, w którym występuje maksymalna siła rozciągająca lub w najbliżej położonym przekroju o istotnym osłabieniu tarczy stropowej otworami.

W układach o asymetrycznym rozmieszczeniu wewnętrznych usztywniających ścian podłużnych obecność w stropach dodatkowych sił podłużnych od skręcania należy uwzględniać mnożąc siły Nh od zginania przez współczynnik a określony ze wzoru (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy sprawdzaniu zdolności złącza do przejęcia sił rozciągających wyróżnia się dwa stany graniczne:

  1. wystąpienie w złączu wydłużeń u > 0,5 mm (stan graniczny użytkowy, charakterystyczny dla małych nacisków wywieranych przez ściany na złącze),
  2. utrata nośności przez przyzłączową strefę ściany w wyniku jej rozerwania (uprawnienia budowlane).

Deformacje postaciowe układu konstrukcyjnego y nie mogą przekraczać wartości dopuszczalnych ydop na zarysowanie ścian osłonowych. Potrzeba sprawdzania deformacji postaciowej zachodzi w przypadku układów usztywnionych wyłącznie odcinkami ścian wewnętrznych oraz na terenach górniczych w przypadku układów usztywnionych ciągłą ścianą wewnętrzną (program egzamin ustny).

Dopuszczalne wartości deformacji postaciowych

Dopuszczalne wartości deformacji postaciowych uzależnia się od typu ścian osłonowych oraz konstrukcji ścian osłonowych piwnic. Dla ścian osłonowych w kondygnacjach nadziemnych przyjmuje się następujące wielkości ydop: 1/400-i-1/600 dla ścian osłonowych odkształcalnych, dopasowujących się do odkształceń układu bez widocznych rys (ściany murowe z bloczków gazobetonowych lub innych drobnych elementów), 1/8004-1/1200 dla ścian osłonowych sztywnych wykonanych z elementów trój warstwowych lub w postaci elementów pasmowych, wiotko połączonych z konstrukcją (większe wartości można przyjmować przy ścianach pasmowych) (opinie o programie).

Przyjęte powyżej wartości ydop ustalono na podstawie fragmentarycznych doświadczeń z praktyki; brakuje obecnie odpowiednich specjalnych badań w tym zakresie. Duża odkształcalność ścian murowanych ze znaczną ilością zaprawy, jak i ich korzystne zachowanie się przy dużych odkształceniach (znaczna liczba małych rys), uzasadnia przyjęcie większych wartości dla ścian odkształcalnych.

Podane wartości ydop ustalono przez teoretyczną interpolację wyników badań nad zachowaniem się prefabrykowanych ścian piwnic przy znacznych odkształceniach. Badania te przeprowadzono na budynkach w skali naturalnej (segregator aktów prawnych).

Dla monolitycznych ścian betonowych przyjmuje się ydop = 1/2500. Przy przyjętych dopuszczalnych deformacjach postaciowych rysy w ścianach piwnic nie powinny przekraczać 0,5 mm, a w ścianach osłonowych wyższych kondygnacji 0,3 mm.

Przy sprawdzaniu deformacji postaciowych układów na terenach górniczych należy zmniejszyć podane wartości dopuszczalne o 50%. Zalecenie to podyktowane jest tym, że na terenach górniczych często występują przypadki wielokrotnego przejścia niecki pod budynkiem. W przypadku elementów słabo zbrojonych, jakimi są ściany osłonowe piwnic i wyższych kondygnacji, może występować sumowanie się części odkształceń występujących w każdej z faz przejścia niecki, co prowadzić będzie do wzrostu szerokości rozwarcia rys.

Obliczenia sił w prętach ramy wykonano na EMC ODRA-1204, wykorzystując program pozwalający uwzględnić skokowo zmienną sztywność prętów na zginanie oraz uwzględnić odkształcenia podłużne prętów. Wykresy sił w prętach ramy, w przekrojach działania maksymalnej siły poprzecznej i momentu zginającego oraz wykresy sił poprzecznych i momentu zginającego w pręcie odwzorowującym część podziemną (promocja 3 w 1).

W przypadku układu usztywnionego jedną wewnętrzną ścianą podłużną zestawione siły poprzeczne są siłami działającymi w ścianie usztywniającej, a siły podłużne w ryglach siłami działającymi w tarczach stropowych. Siłę poprzeczną i moment zginający w części podziemnej należy rozłożyć na dwie ściany piwnic proporcjonalnie do ich sztywności. Przy sprawdzaniu stanu konstrukcji należy uwzględnić fakt, że w czasie przejścia niecki siły te zmieniają swój znak. Chodzi tu o siły podłużne w stropach i moment zginający w części podziemnej.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami