Blog

20.07.2022

Znaki kierunkowe

W artykule znajdziesz:

Znaki kierunkowe

Pionowanie powierzchni wykonuje układacz V kategorii za pomocą układam IV kategorii, który zakłada znaki (płytki) kierunkowe. Znaki kierunkowe wykonane z zaprawy używanej do licowania mogą być pozostawione na stałe. Należy w takim wypadku obficie porysować boczne powierzchnie placka kierunkowego i przed licowaniem zwilżyć je, aby uzyskać lepszą przyczepność zaprawy do placków kierunkowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Po założeniu znaków kierunkowych przystępuje się do właściwego licowania, wyrównując i sprawdzając okładzinę łatą według dwóch sąsiednich znaków kierunkowych. Powierzchnia okładziny powinna dokładnie zgadzać się z powierzchnią znaków kierunkowych; niedopuszczalne są odchylenia w jakimkolwiek kierunku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Z powyższego wynika, że licowanie według znaków kierunkowych (wyważone) wymaga skrupulatnej roboty przygotowawczej. Od dokładności wyznaczenia i założenia znaków kierunkowych zależy dokładność samego licowania. Licowanie według znaków kierunkowych jest łatwiejsze niż układanie za pomocą łaty (uprawnienia budowlane). Aby otrzymać regularną powierzchnię, należy przy tym drugim sposobie zwracać uwagę na prawidłowe położenie każdej płytki; przy licowaniu zaś według znaków kierunkowych ma się do czynienia z płaszczyznami kierunkowymi i należy jedynie dbać o to, aby przy wyrównywaniu powierzchni łata dotykała znaków lub płytek kierunkowych. Licowanie wyważone uważane jest za najdroższe, gdyż wymaga oprócz kosztów założenia znaków kierunkowych dość dużego zużycia zaprawy na usunięcie wszelkich nierówności i doprowadzenie powierzchni do położenia ściśle pionowego lub poziomego. Licowanie wyważone stosuje się w wypadkach, kiedy wymagana jest robota bardzo dokładna i staranna; a więc przy wykańczaniu budynków reprezentacyjnych (program egzamin ustny).

Kierunkowy znak śrubowy

Przy mniej ważnych robotach zakłada się niekiedy znaki kierunkowi według naciągniętego sznura ‘bez użycia pionu lub poziom nicy. Należy wówczas ‘dbać jedynie o to, aby sznur nigdzie nie dotykał ściany i aby grubość warstwy okładzinowej wypadła dostateczna (około 15 - 18 mm). W tym wypadku nie przestrzega się zupełnie ściśle pionu lub poziomu; ściany mogą mieć pewne odchylenie od pionu, sufity zaś od poziomu (opinie o programie).

Taki sposób wykonywania roboty nazywa się „do sznura" i stosowany jest w celu zaoszczędzenia siły roboczej i materiału oraz dla przyspieszenia roboty. Do robót okładzinowych zaleca się stosowanie śrubowych znaków kierunkowych i sznura z haczykami według pomysłu stachanowca Krawcowa.

Kierunkowy znak śrubowy składa się z dwóch części:

  • haka ze stali okrągłej o średnicy 6 - 8 mm z gwintem,
  • uchwytu rchomątka ze stali płaskiej 2X16 mm z umocowanym w dolnej części niewielkim haczykiem z drutu o średnicy 1,5 - 2 mm oraz okrągłym otworem nagwintowanym odpowiednio do średnicy haka - w części górnej (segregator aktów prawnych).

Przy licowaniu potrzebne są dwa takie uchwyty z hakami, cztery bolce metalowe i dwa odcinki drutu do wiązania o długości równej mniej w:ęcej wysokości powierzchni okładziny. Odcinki drutu (struny) zakończone są na obu końcach pętlami, które zaczepia się o bolec i hak osadzony na uchwycie.

Sznur różni się tym od zwykłego, że zaopatrzony jest na obu końcach w cienkie haczyki z drutu, które zaczepia się o struny. Aby można było zmieniać długość sznura, jeden haczyk jest przesuwny, drugi zamocowany jest nieruchomo (promocja 3 w 1).

Robota za pomocą opisanego przyrządu wykonywana jest w następującej kolejności. W jednym z rogów licowanej ściany wbija się metalowy bolec 1 w odległości 5-6 cm od krawędzi ściany. Jeżeli posadzka nie jest ułożona,, bolec wbija się poniżej dolnej krawędzi cokolika. Jeżeli posadzka jest już ułożona, wbija się go na wysokości 5-8 cm od poziomu posadzki.. Strunę (drut) zaczepia się jednym końcem (pętlą) o wbity bolec, drugim zaś o haczyk z drutu przymocowany do uchwytu, po czym naciąga się go w górę. Następnie przez górny hak uchwytu przesuwa się bolec 2 i wbija się go w ścianę w odległości 2-3 cm od rogu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami