Blog

Obciążenie kotła zdjęcie nr 2
07.10.2021

Żebra brzegowe

W artykule znajdziesz:

Żebra brzegowe

Obciążenie kotła zdjęcie nr 3
Żebra brzegowe

W przekroju łupina składa się ze sklepienia i dwu żeber brzegowych szerokości 1 m. Na końcach każdej łupiny przewidziano przepony stężające grubości 15 cm. Uzbrojenie łupiny krzyżowe, dwustronne, przy zastosowaniu wkładek
- średnicy 10 i 12 mm. Żebra brzegowe i przepony wymagają mocniejszego uzbrojenia wkładami 24 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dodatkową cechą łupin jest możliwość transportowania ich wodą, gdyż utrzymują się one na wodzie w stanie równowagi stałej przy zanurzeniu 70 cm;
- wolnej burcie ok. 60 cm. Zamki pomiędzy łupinami mogą być opracowane rozmaicie.

U dołu tarcze łupinowe opierają się o podwalinę, spoczywając przy wyrobionym w niej progu, przy czym możliwe jest jeszcze dodatkowe połączenie żeber brzegowych łupiny z podwaliną za pomocą wkładek wypuszczonych z żeber i wpuszczonych w otwory w podwalinie.
U góry tarcze łupinowe są zakotwione za pomocą stalowych ściągów w płytach kotwiących. Ściągi są dospawane do końcówek tej samej średnicy wypuszczonych z żebra łupiny. Żebro w tym miejscu musi być odpowiednio dozbrojone. Pozostałe szczegóły nie odbiegają od rozwiązań stosowanych zwykle w nabrzeżach oczepowych.
Nad wodą nabrzeże może otrzymać mur prefabrykowany kątowy lub oczep monolityczny.

Oczep monolityczny jest o tyle dogodniejszy, że stanowi usztywnienie nabrzeża. Musi on być połączony z górną przeponą łupiny np. za pomocą śrub lub specjalnych wkładek wypuszczonych z łupiny (gdy oczep jest monolityczny) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Całość może być obsypana kamieniem, tworzącym zasyp odciążający z filtrem odwrotnym (ewentualnie tylko nad podsypką).
Zalety nabrzeża są takie same jak opisanego poprzednio, z tym, że dochodzi jeszcze oszczędność stali i cementu.

Momenty gnące

Nabrzeża oczepowe stosuje się, gdy grunt jest stosunkowo mało zwarty i pozwala na wbicie ścianki szczelnej, stanowiącej główny element nabrzeża. Nabrzeża oczepowe stosowane są jedynie przy stosunkowo małych głębokościach, nie przekraczających zwykle 8 m (uprawnienia budowlane). Ponadto odpowiednie są przede wszystkim do obrzeży oraz do nabrzeży, na których nie przewiduje się ciężkiego ruchu.
Nabrzeża oczepowe mogą być wykonane jako ścianki szczelne wolno stojące, jedynie w budowlach podrzędniejszego znaczenia i płytkich (program egzamin ustny).

Momenty gnące, które ścianka ma przenieść, wzrastają według funkcji wyższego stopnia ze wzrostem swobodnej wysokości ścianki i podobnie też wzrasta potrzebny wskaźnik wytrzymałości przekroju. Już przy niewielkich wysokościach uskoku naziomu (3-4 m) wskaźnik ten osiąga wartości, które wymagałyby stosowania zbyt ciężkich, nieekonomicznych i trudnych do operowania profilów ścianek. Poza tym, co może ważniejsze, ścianki niezakotwione wymagają znacznych głębokości wbicia w grunt, uzależnionych zresztą całkowicie od jego rodzaju.
Dalszą formą są ścianki szczelne podparte od przodu, tzn. od strony wody, rzędem pali ukośnych (opinie o programie).

Ponieważ pale te dla przeniesienia dużych nieraz sił, wywieranych przez grunt na ściankę, muszą mieć zwykle znaczny ukos, a to w nabrzeżach przystaniowych w nowoczesnych portach jest niedopuszczalne, przeto sposób ten jest godny polecenia jedynie w obrzeżach.
W nabrzeżach przystaniowych, zwłaszcza o większych głębokościach, stosowane są jako nabrzeża oczepowe ścianki szczelne zakotwione, które są najwyższym, na razie, produktem ewolucji omawianego typu nabrzeży (segregator aktów prawnych).

W najogólniejszym zatem wypadku nabrzeża oczepowe składają się z trzech zasadniczych części, których wzajemny układ może być rozmaicie rozwiązany:

a) ze ścianki szczelnej,

b) z oczepu i ewentualnie nadbudowy,

c) z zakotwienia lub podparcia. Niekiedy dodatkowo występują tu: d) urządzenia odciążające (promocja 3 w 1).
Są to ściany z wzdłużnych elementów drewnianych, żelbetowych lub stalowych, nazywanych brusami, zapuszczanych (najczęściej wbijanych) w grunt ściśle jeden obok drugiego.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Obciążenie kotła zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Obciążenie kotła zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Obciążenie kotła zdjęcie nr 8 Obciążenie kotła zdjęcie nr 9 Obciążenie kotła zdjęcie nr 10
Obciążenie kotła zdjęcie nr 11
Obciążenie kotła zdjęcie nr 12 Obciążenie kotła zdjęcie nr 13 Obciążenie kotła zdjęcie nr 14
Obciążenie kotła zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obciążenie kotła zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obciążenie kotła zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami