Blog

24.11.2021

Żel krzemionkowy

W artykule znajdziesz:

Żel krzemionkowy

Żel krzemionkowy

Żel krzemionkowy może adsorbować 0,4 gróna H20 na 1 gram adsorbenta. Podobną rolę może spełnić węgiel aktywowany, jednakże nawet przy jego rozdrobnieniu, równym rozdrobnieniu koloidowej krzemionki, pochłanianie wody przez węgiel będzie bez porównania mniejsze. Jest to dowodem, że sorpcja zależy w znacznym stopniu również od chemicznych właściwości danego sorbenta. Zależność wielkości sorpcji od powierzchni jest proporcjonalna jedynie przy założeniu, że aktywność chemiczna tych dwóch ciał jest jednakowa (program uprawnienia budowlane na komputer).
Sorpcja ma znaczny związek- z procesami korozji, co jest zrozumiałe, gdyż jest podstawowym elementem w mechanice zawilgocenia materiałów.

Interesujący jest również związek adsorpcji z katalizą.
Katalizatory są to substancje, które przyspieszają reakcje chemiczne, nie ulegając przy tym zasadniczym zmianom, przeciwieństwem katalizatorów są substancje, które zmniejszają szybkość procesów chemicznych. Nazywają się one opóźniaczami lub inhibitorami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Jeżeli katalizator lub inhibitor w stosunku do układu katalizowanego występuje w różnych fazach, katalizę nazywamy niejednorodną. Kataliza niejednorodna ma związek z procesami adsorpcji.

Adsorpcja przy niejednorodnym katalizatorze przyspiesza przebieg reakcji w warstwie granicznej sprzyjając wydzielaniu się dużych ilości ciepła i tworzeniu się (w procesie chemisorpcji) związków ułatwiających przebieg właściwej reakcji. W analogii do katalizatorów inhibitory przez działanie odwrotne odpowiednio hamują procesy chemiczne zatrzymując korozję materiałów budowlanych (uprawnienia budowlane).
Zawilgocenie sorpcyjne zależy od temperatury i wilgotności powietrza. Między wilgotnością powietrza i wilgotnością materiału następuje z czasem równowaga. Wilgotność sorpcyjna materiałów jest zatem funkcją temperatury i ciśnienia pary wodnej w powietrzu, a także zależy od indywidualnych właściwości materiału (program egzamin ustny).
Zależność między wilgotnością sorpcyjną materiału i wilgotnością względną powietrza co w stałej temperaturze można wyrazić graficznie w postaci krzywych, tak zwanych izoterm sorpcyjnych.

Krzywe sorpcji

Krzywe sorpcji dla niektórych materiałów wg danych CNIPS. Widać z nich, że przy temperaturze powietrza około 20°C i wilgotności względnej 60% (latem) wilgotność masowa cegły zwykłej wynosi 0,15%, cegły wapienno-krzemowej 0,40% i bloków żużelobetonowych 1,6%. Wielkość zawilgocenia sorpcyjnego materiałów budowlanych w zależności od temperatury i wilgotności względnej powietrza (wg Fokina) (opinie o programie).
Jak widać z powyższego, ściana gazobetonowa pomimo, że ma współczynnik K mniejszy od grubej ściany ceglanej, jest gorsza pod względem stateczności cieplnej.

Na jej wewnętrznej powierzchni może wykraplać się para wodna. Stosunkowo małą różnicę temperatur na wewnętrznych powierzchniach tych przegród tłumaczyć można tym, że w obu przykładach przyjęto wewnętrzne przegrody o jednakowej i dużej stateczności cieplnej.
Zdolność przenikania powietrza przez materiały budowlane ma duże znaczenie dla naturalnej wentylacji, a więc i tym samym sprzyja osuszaniu ścian i stropów. Należy przez to rozumieć, że powietrze z zewnątrz może przenikać przez przegrodę budowlaną, i odwrotnie powietrze z pomieszczenia może przejść na zewnątrz budynku (segregator aktów prawnych).

Porowatość materiału zwiększa przepuszczalność powietrza; jednakże nie ma prostej zależności pomiędzy tymi właściwościami (w przypadku zamknięcia porów). Poza tym wskutek wilgotności pory wypełnione są wodą, wobec czego przepuszczalność powietrzna materiału zmniejsza się.

Przepuszczalność powietrza zależy nie tylko od rodzaju porów materiału, lecz również od szczelności połączeń elementów konstrukcyjnych. Otynkowanie ścian i stropów, a szczególnie pomalowanie farbą klejową znacznie obniża stopień przepuszczalności powietrza (promocja 3 w 1). Pomalowanie przegród budowlanych farbą olejną, wyłożenie płytkami glazurowanymi lub inną szczelną okładziną w zupełności przekreśla ich przepuszczalność dla powietrza.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami