Blog

16.09.2022

Żelbetowe elementy prefabrykowane

W artykule znajdziesz:

Żelbetowe elementy prefabrykowane

W mieszkaniowym budownictwie wielorodzinnym od wielu lat jest stosowana metoda wznoszenia budynków z płaskich wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych betonowych i żelbetowych. W latach osiemdziesiątych tą metodą przedsiębiorstwa państwowe będą realizowały nadal większość swych zadań. W przyszłości w budownictwie mieszkaniowym przewiduje się rozwój prefabrykowanych konstrukcji szkieletowych lub konstrukcji słupowo-płytowych (program uprawnienia budowlane na komputer). W budownictwie użyteczności publicznej od wielu lat również jest stosowana metoda budowania z wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych betonowych i żelbetowych, szczególnie z wykorzystaniem konstrukcji szkieletowych. Betonowe i żelbetowe elementy prefabrykowane są przygotowywane głównie metodami fabrycznymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Do podstawowych systemów budownictwa ogólnego można zaliczyć:

  1. systemy wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego z wielkopłytowych elementów prefabrykowanych OWT, WUF i szczeciński,
  2. systemy wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego z wielkowymiarowych (płytowych i wielkopłytowych) elementów prefabrykowanych W-70 i Wk-70 (uprawnienia budowlane).

zintegrowany system szkieletowego budownictwa ogólnego ZSBO. Wszystkie te systemy są rozwijane, doskonalone i mają wiele odmian, np. OWT-67, OWT-67N, OWT-75. Szczegółowa charakterystyka elementów i konstrukcji budynków jest omówiona i przedstawiona w książce „Systemy budownictwa mieszkaniowego i ogólnego", zaś podstawowe uwarunkowania uprzemysłowionych i przemysłowych form produkcji prefabrykatów w książce „Procesy przemysłowe w budownictwie mieszkaniowym" (program egzamin ustny). Poza wymienionymi systemami istnieje też wiele rozwiązań regionalnych o zbliżonej charakterystyce konstrukcyjno-materiałowej i podobnych metodach produkcji elementów oraz wznoszenia budynków.

Sprecyzowanie zasad unifikacyjnych

Od wielu lat są prowadzone prace w zakresie rozwiązania problemu dotyczącego międzysystemowej unifikacji elementów i wyrobów dla budownictwa powszechnego. Ustalono ujednolicone parametry wymiarowe, obciążeniowe i fizykochemiczne oraz ustalono zasady kształtowania i zestawiania elementów i prefabrykatów budowlanych. Podjęto wiele prac projektowych, mających na celu sprecyzowanie zasad unifikacyjnych. Prace te umożliwiają doprowadzenie do unifikacji metod produkcyjnych, transportu i wznoszenia budynków przy założeniu zunifikowanych maszyn i urządzeń (opinie o programie). Systemy ostatniej generacji, czyli W-70, Wk-70 i ZSBO zostały już objęte działaniami unifikacyjnymi, systemy podatne na unifikację zaś mogą być w ramach ich doskonalenia odpowiednio korygowane w zakresie rozwiązań technicznych.

Z badań ogólnych i cząstkowych dokumentacji projektowych uprzednio wymienionych systemów budownictwa - przeprowadzonych według jednolitej metody oceny technologiczności z wykorzystaniem zestawu kryteriów w zakresie produkcji, transportu oraz montażu elementów prefabrykowanych - wynikają następujące wnioski i stwierdzenia:

  1. Niektóre z dotychczasowych rozwiązań systemowych wymagają (z punktu widzenia obecnych wymagań jakości technologicznej) doskonalenia i zmian (segregator aktów prawnych).
  2. Istnieje potrzeba i celowość unifikacji tych rozwiązań o podobnej funkcji w budynku lub w prefabrykacie (bez szkody dla walorów użytkowych, konstrukcyjnych i estetycznych), które są zróżnicowane w poszczególnych systemach i mają różne oceny jakości technologicznej. Wybór rozwiązań o największej wartości technologicznej jest szczególnie cenny, przyczynia się bowiem do ujednolicenia metod produkcji i realizacji, unifikacji maszyn oraz urządzeń niezbędnych do wyprodukowania i wznoszenia budynków, jak również do zastosowania racjonalnej mechanizacji robót.
  3. Istnieją możliwości techniczne i organizacyjne doskonalenia rozwiązań w przypadkach dokonywania bieżących korekt dokumentacji technicznej oraz zużycia dotychczasowych maszyn i urządzeń w wytwórni prefabrykatów.

Prowadzone prace w zakresie jakości technologicznej potwierdzają poglądy, że odpowiedni poziom technologiczności rozwiązań wiąże się przede wszystkim z:

  1. obniżeniem nakładów robocizny przy wykonywaniu procesów technologicznych,
  2. zmniejszeniem ilości braków produkcyjnych i podnoszeniem poziomu jakości wyrobów,
  3. uproszczeniem operacji roboczych i możliwością maksymalnej ich powtarzalności, co sprzyja ich mechanizacji,
  • obniżeniem kapitałochłonności urządzeń produkcyjnych i montażowych przez właściwą dyscyplinę kształtowo-wymiarową prefabrykatów,
  • skracaniem cykli realizacji budynków,
  • podniesieniem poziomu gospodarki materiałowej,
  • poprawą warunków ergonomicznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami