Blog
Żelbetowe elementy prefabrykowane
W artykule znajdziesz:
W mieszkaniowym budownictwie wielorodzinnym od wielu lat jest stosowana metoda wznoszenia budynków z płaskich wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych betonowych i żelbetowych. W latach osiemdziesiątych tą metodą przedsiębiorstwa państwowe będą realizowały nadal większość swych zadań. W przyszłości w budownictwie mieszkaniowym przewiduje się rozwój prefabrykowanych konstrukcji szkieletowych lub konstrukcji słupowo-płytowych (program uprawnienia budowlane na komputer). W budownictwie użyteczności publicznej od wielu lat również jest stosowana metoda budowania z wielkowymiarowych elementów prefabrykowanych betonowych i żelbetowych, szczególnie z wykorzystaniem konstrukcji szkieletowych. Betonowe i żelbetowe elementy prefabrykowane są przygotowywane głównie metodami fabrycznymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do podstawowych systemów budownictwa ogólnego można zaliczyć:
- systemy wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego z wielkopłytowych elementów prefabrykowanych OWT, WUF i szczeciński,
- systemy wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego z wielkowymiarowych (płytowych i wielkopłytowych) elementów prefabrykowanych W-70 i Wk-70 (uprawnienia budowlane).
zintegrowany system szkieletowego budownictwa ogólnego ZSBO. Wszystkie te systemy są rozwijane, doskonalone i mają wiele odmian, np. OWT-67, OWT-67N, OWT-75. Szczegółowa charakterystyka elementów i konstrukcji budynków jest omówiona i przedstawiona w książce „Systemy budownictwa mieszkaniowego i ogólnego", zaś podstawowe uwarunkowania uprzemysłowionych i przemysłowych form produkcji prefabrykatów w książce „Procesy przemysłowe w budownictwie mieszkaniowym" (program egzamin ustny). Poza wymienionymi systemami istnieje też wiele rozwiązań regionalnych o zbliżonej charakterystyce konstrukcyjno-materiałowej i podobnych metodach produkcji elementów oraz wznoszenia budynków.
Sprecyzowanie zasad unifikacyjnych
Od wielu lat są prowadzone prace w zakresie rozwiązania problemu dotyczącego międzysystemowej unifikacji elementów i wyrobów dla budownictwa powszechnego. Ustalono ujednolicone parametry wymiarowe, obciążeniowe i fizykochemiczne oraz ustalono zasady kształtowania i zestawiania elementów i prefabrykatów budowlanych. Podjęto wiele prac projektowych, mających na celu sprecyzowanie zasad unifikacyjnych. Prace te umożliwiają doprowadzenie do unifikacji metod produkcyjnych, transportu i wznoszenia budynków przy założeniu zunifikowanych maszyn i urządzeń (opinie o programie). Systemy ostatniej generacji, czyli W-70, Wk-70 i ZSBO zostały już objęte działaniami unifikacyjnymi, systemy podatne na unifikację zaś mogą być w ramach ich doskonalenia odpowiednio korygowane w zakresie rozwiązań technicznych.
Z badań ogólnych i cząstkowych dokumentacji projektowych uprzednio wymienionych systemów budownictwa - przeprowadzonych według jednolitej metody oceny technologiczności z wykorzystaniem zestawu kryteriów w zakresie produkcji, transportu oraz montażu elementów prefabrykowanych - wynikają następujące wnioski i stwierdzenia:
- Niektóre z dotychczasowych rozwiązań systemowych wymagają (z punktu widzenia obecnych wymagań jakości technologicznej) doskonalenia i zmian (segregator aktów prawnych).
- Istnieje potrzeba i celowość unifikacji tych rozwiązań o podobnej funkcji w budynku lub w prefabrykacie (bez szkody dla walorów użytkowych, konstrukcyjnych i estetycznych), które są zróżnicowane w poszczególnych systemach i mają różne oceny jakości technologicznej. Wybór rozwiązań o największej wartości technologicznej jest szczególnie cenny, przyczynia się bowiem do ujednolicenia metod produkcji i realizacji, unifikacji maszyn oraz urządzeń niezbędnych do wyprodukowania i wznoszenia budynków, jak również do zastosowania racjonalnej mechanizacji robót.
- Istnieją możliwości techniczne i organizacyjne doskonalenia rozwiązań w przypadkach dokonywania bieżących korekt dokumentacji technicznej oraz zużycia dotychczasowych maszyn i urządzeń w wytwórni prefabrykatów.
Prowadzone prace w zakresie jakości technologicznej potwierdzają poglądy, że odpowiedni poziom technologiczności rozwiązań wiąże się przede wszystkim z:
- obniżeniem nakładów robocizny przy wykonywaniu procesów technologicznych,
- zmniejszeniem ilości braków produkcyjnych i podnoszeniem poziomu jakości wyrobów,
- uproszczeniem operacji roboczych i możliwością maksymalnej ich powtarzalności, co sprzyja ich mechanizacji,
- obniżeniem kapitałochłonności urządzeń produkcyjnych i montażowych przez właściwą dyscyplinę kształtowo-wymiarową prefabrykatów,
- skracaniem cykli realizacji budynków,
- podniesieniem poziomu gospodarki materiałowej,
- poprawą warunków ergonomicznych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32