Blog
Zewnętrzne izolacje przeciwwodne
W artykule znajdziesz:
Zewnętrzne izolacje przeciwwodne należy wyprowadzać na wysokość co najmniej 50 cm ponad maksymalny poziom występowania wody gruntowej. W tym przypadku można w górnych partiach izolowanych ścian zmniejszyć liczbę warstw papy, ponieważ izolacja zabezpiecza je już tylko przed wilgocią i wodami opadowymi wnikającymi w grunt (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy izolacjach asfaltowych podposadzkowych, układanych w pomieszczeniach tzw. mokrych, należy pamiętać wyprowadzeniu warstw izolacyjnych na ściany (i inne elementy pionowe konstrukcji) do wysokości co najmniej 15 cm ponad poziom nawierzchni posadzkowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla szczelności izolacji bardzo ważne jest nie tylko dokładne sklejenie warstw papy czy ewentualnie przyklejenie ich do podłoża, lecz również sposób wykonania połączenia jej z wpustami odwadniającymi, uszczelnienia przebić instalacyjnych i przejść przewodów rurowych, zabezpieczenie szczelności izolacji w obrębie dylatacji konstrukcyjnych itp.
Warstwy ochronne. Izolacje papowe przeciwwodne należy chronić przed uszkodzeniem. Warstwy ochronne powinny być wykonywane:
- z muru ceglanego (wg PN-68/B- -10020) grubości nie mniejszej niż 6,5 cm, przy zastosowaniu cegły pełnej (wg PN-68/B-12001) klasy nie niższej niż 100
- zaprawy cementowej marki nie niższej niż 80;
- z betonu zwykłego (wg PN-75/B- -06250) grubości ścianki nie mniejszej niż 6 cm, przy zastosowaniu betonu marki nie niższej niż 90 (uprawnienia budowlane).
Dopuszczalne jest również wykonywanie warstwy ochronnej z zaprawy cementowej marki nie niższej niż 50, w postaci tynku dwuwarstwowego o grubości nie mniejszej niż 3 cm, zbrojonego siatką stalową, zamocowaną do ściany powyżej izolacji, a dołem w warstwie zaprawy ochronnej ułożonej na izolacji poziomej. Na powierzchniach poziomych i pochyłych warstwę ochronną może stanowić gładź cementowa. Izolacje pionowe przeciwwilgociowe ścian fundamentowych nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia, z tym że przy zasypywaniu wykopów należy wypełniać je suchym, sypkim gruntem, os- ‘rożnie ubijając go warstwami, tak aby nie uszkodzić papy (program egzamin ustny).
LBS). Powłoki te, zwane też powłokami asfaltokauczukowymi, dopuszczone są do stosowania w budownictwie świadectwem ITB nr 217/75. Przed przystąpieniem do ich wykonywania po raz pierwszy należy porozumieć się z Centralnym Ośrodkiem Badawczo- -Rozwojowym Przemysłu Izolacji Budowlanej w celu zapewnienia sobie instruktażu i fachowego nadzoru w okresie przyuczania brygady wykonawczej realizującej roboty izolacyjne ww. metodą.
Powłoki asfaltokauczukowe
Powłoki asfaltokauczukowe zależnie od potrzeb mogą służyć jako:
- izolacje typu lekkiego, chroniące przed wilgocią,
- izolacje typu średniego, chroniące przed wodą opadową i przesączającą się,
- izolacje typu ciężkiego, chroniące przed wodą naporową (opinie o programie).
Izolacje typu lekkiego wykonuje się jako powłoki izolacyjne grubości 0,5-0,8 mm, izolacje typu średniego jako powłoki grubości 1,5-2,0 mm, a izolacje typu ciężkiego jako powłoki grubości od 3 do 8 mm, zależnie od naporu wody. Przy szczególnie ważnych obiektach i niekorzystnych warunkach hydrogeologicznych izolacje typu ciężkiego należy wzmacniać wkładką z welonu szklanego.
Izolacje typu lekkiego wykonuje się z tworzywa zawierającego ok. 20% kauczuku (lateksu), izolacje średnie i ciężkie zawierają przeciętnie 30% kauczuku. Powłoki o wyższej zawartości kauczuku stosuje się tylko w specjalnie uzasadnionych przypadkach, głównie przy wymaganiu wysokiej odporności termicznej. Przy bardzo starannym wykonawstwie powłoki asfaltokauczukowe wytrzymują stosunkowo łatwo duży napór wody (segregator aktów prawnych).
Przy wykonywaniu powłok asfaltokau- czukowych należy pamiętać, że:
- powłoki asfaltokauczukowe grubości poniżej 3,0 mm nie stanowią izolacji przed wodą naporową,
- powłoki asfaltokauczukowe grubości co najmniej 3,0 mm stanowią izolację przed naporem wody do wysokości 2,0 m,
- powłoki asfaltokauczukowe grubości co najmniej 4,0 mm stanowią izolację przed naporem wody do wysokości 4,0 m,
- powłoki asfaltokauczukowe grubości co najmniej 5,0 mm stanowią izolację przed naporem wody do wysokości 6,0 m,
- powłoki asfaltokauczukowe grubości co najmniej 6,0 mm stanowią izolację przed naporem wody do wysokości 10,0 m (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32