Blog

22.01.2021

Zewnętrzne taśmy do ścian

W artykule znajdziesz:

Zewnętrzne taśmy do ścian

Zewnętrzne taśmy do ścian

W przypadku stosowania tzw. taśm zintegrowanych montuje się je za pomocą specjalnych klamerek bezpośrednio do zbrojenia płyty fundamentowej.
Zewnętrzne taśmy do ścian mocowane są do deskowania ściennego za pomocą gwoździ. Kotwy na ramionach taśmy należy zamocować do zbrojenia ścian za pomocą uchwytów do taśm. Podczas montażu należy zwrócić uwagę na dokładne przyleganie taśmy do powierzchni płyty deskowania (program uprawnienia budowlane na komputer). Szerokość taśm oferowanych przez producentów wynosi od 20 do 50 cm, grubość 4 mm.

Podczas rozdeskowania należy zwrócić uwagę, aby nie wyciągnąć taśmy ze zbyt świeżego betonu. Wskazane jest opóźnienie czasu rozpoczęcia demontażu form.
Charakterystyka procesu dojrzewania betonu
Pielęgnacja betonu jest ostatnim zabiegiem występującym w złożonym procesie betonowania. Obejmuje czynności wspomagające proces wiązania i twardnienia cementu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Polegają one na utrzymywaniu odpowiedniej temperatury oraz kontrolowaniu migracji wilgoci, zarówno z betonu, jak i do betonu. Jednocześnie jest to jeden z najważniejszych zabiegów dokonywanych na świeżym betonie, który, niestety, nie zawsze w praktyce jest prawidłowy. W wyniku tego procesu ułożona w deskowaniu mieszanka betonowa zmienia stan skupienia - przechodzi w stan stały. Ogół zjawisk związanych z tymi przemianami nazywa się procesem dojrzewania. Jakość zabiegów dokonanych podczas procesu dojrzewania decyduje o większości przyszłych parametrów betonu, o trwałości wykonywanej konstrukcji (uprawnienia budowlane). Celem tego procesu jest wspomaganie hydratacji cementu i tworzenie struktury wewnętrznej betonu. Wymieszanie cementu z wodą rozpoczyna proces hydratacji cementu, w wyniku którego mieszanka betonowa początkowo zmienia swoje parametry Teologiczne, takie jak lepkość, czy tiksotropowość, następnie zmienia stan skupienia, a potem jako ciało stałe zwiększa swą sztywność i wytrzymałość.

Prenorma ENV 13670-1:2000 określa celowość pielęgnowania i chronienia betonu we wczesnym okresie:
• aby zminimalizować skurcz plastyczny,
• aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość powierzchniową, aby zapewnić trwałość strefy powierzchniowej,
• przed zamarzaniem,
• przed szkodliwymi drganiami, uderzeniami lub uszkodzeniami.

Wyniki badań wytrzymałości betonu

W badaniach laboratoryjnych przyjmuje się, że temperatura dojrzewania betonu powinna mieścić się w zakresie 18 ± 2°C. Wynika to z tradycji, gdyż pierwsze badania nad betonami były wykonywane w klimacie umiarkowanym i miały, podobnie jak i obecnie, dostarczać informacji o zachowaniu się betonu w temperaturze właściwej temu klimatowi (program egzamin ustny). W warunkach klimatu Polski beton jest wykonywany i układany w konstrukcjach w szerokim zakresie temperatury: w temperaturze ujemnej, a także w okresie letnim w temperaturze powyżej +30°C.

Przy niskich temperaturach otoczenia następuje spowolnienie procesu wiązania betonu, przy czym proces ten jest wyraźnie widoczny, gdy temperatura jest niższa niż + I0°C. Dlatego też okres, podczas którego średnia dobowa temperatura jest niższa od + 10°C, uznano w wielu krajach za okres zimowy, wymagający specjalnej troski przy wytwarzaniu i układaniu betonu (opinie o programie).
Analizując wyniki badań wytrzymałości betonu dojrzewającego w różnej temperaturze, można stwierdzić, że górna, bezpieczna temperatura dojrzewania wynosi około +32°C. W tej temperaturze obniżenie wytrzymałości betonu po 28 dniach w stosunku do betonu dojrzewającego w warunkach normowych wynosi zaledwie kilka procent, powyżej tej temperatury obniżenie wytrzymałości jest zdecydowanie większe (segregator aktów prawnych).

Uwzględniając klimat panujący w Polsce, wyodrębniono trzy podstawowe rodzaje warunków, w jakich może dojrzewać beton:
• Warunki naturalne, gdy średnia temperatura dobowa nie jest niższa niż + 10°C, a jednocześnie minimalna temperatura w ciągu doby nie jest niższa niż + 5°C. Jako górną granicę temperatury dojrzewania betonu przyjęto + 35°C.
• Warunki niskiej temperatury otoczenia, gdy minimalna temperatura w ciągu doby jest niższa niż +5°C oraz gdy średnia temperatura dobowa jest niższa od  10°C. W tych warunkach wymagane jest stosowanie specjalnych środków pielęgnacji betonu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami