Blog
Zgarniarki
W artykule znajdziesz:
Zgarniarki
Do podstawowego wyposażenia zgarniarki zalicza się: mechanizm podnoszenia i opuszczania skrzyni, zasłonę przednią i mechanizm opróżniania skrzyni. Pełny cykl pracy zgarniarki składa się z 4 faz (program uprawnienia budowlane na komputer). W fazie I następuje ścinanie gruntu za pomocą noża. znajdującego się w dnie skrzyni, i napełnianie się skrzyni gruntem, który po nożu jest wpychany do wnętrza skrzyni; w fazie II - transport urobku w napełnionej i zamkniętej skrzyni; w fazie III - wyładunek gruntu i rozścielenie go w warstwie grubości 10-MO cm; w fazie IV - powrót opróżnionej zgarniarki na miejsce pobierania gruntu.
Zgarniarka w czasie pracy posuwa sic zawsze do przodu, należy jej zatem zapewnić zarówno w wykopie, jak i na nasypie miejsce do nawracania szerokości nie mniejszej m/ 10 m. Zgarniarki mają szerokie zastosowanie, a przede wszystkim przy wykonywaniu:
- wykopów i nasypów dróg komunikacyjnych.
- robót ziemnych powierzchniowych.
- szerokoprzestrzennych wykopów pod budowle i obiekty inżynierskie.
- robot ziemnych budownictwa wodnego.
Zgarniarki robót ziemnych odkrywkowych oraz przy eksploatacji złóż piasku, żwiru itp. Zgarniarki mogą być użyte do robót w gruntach od I do IV kategorii, ale grunty III i IV kategorii należy uprzednio spulchnić. Praca zgarniarek jest najbardziej ekonomiczna w gruntach piaszczystych i gliniastych o normalnej wilgotności, można bowiem w tych przypadkach skrzynie napełnić ponad jej geometryczna objętość (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W zależności od pojemności skrzyni wielkości ekonomicznej odległości przewozu wahają się dla zgarniarek z ciągnikiem gąsienicowym w granicach od kilkunastu do 100 m a z ciągnikiem kołowym do 1500 m: w zależności od typu zgarniarek podstawowe dane ich charakterystyki technicznej wahają się w szerokich granicach i przedstawiają się, jak następuje:
- pojemność geometryczna skrzyni 0.75-24.00 nr,
- pojemność skrzyni łącznic z nadsypem 0.90-32.00 nr,
- szerokość skrawania
- największe głębokości skrawania 0.15-0.50 m.
- największe wysokości rozgarniania 0.20+0.80 m.
Wydajność pracy zgarniarek przy wykonywaniu podstawowych robót ziemnych, podobnie jak i spycharek, zależy przede wszystkim od pojemności skrzyni, odległości przewozu, rodzaju przewożonego gruntu, ukształtowania powierzchni terenu ruch w poziomie terenu, pod górę lub ze spadkiem i prędkości ruchu i wahać się może w bardzo szerokich granicach od kilkunastu do paruset nr h (uprawnienia budowlane).
Równiarki
Maszyny te służą do profilowania robót ziemnych oraz do wykonywania niektórych robót pomocniczych przy robolach ziemnych, np. do poprzecznego transportu urobku, profilowania jezdni dróg gruntowych itp. Podstawowymi częściami składowymi równiarki są: podwozie kołowe, elementy robocze w postaci lemiesza i zrywaka, urządzenia sterujące oraz silnik napędowy przy równiarkach samobieżnych lub ciągnik przy równiarkach przyczepnych (program egzamin ustny). Zadaniem lemiesza jest odspojenie warstwy gruntu i w tym stanie przemieszczenie go na dowolną stronę równiarki lub na niewielką odległość do przodu, równiarki bowiem jest przede wszystkim przystosowana do poprzecznego transportu urobku.
Zależnie od kategorii gruntu i rodzaju wykonywanych robot można dokonywać zmian położenia lemiesza względem trzech osi równiarki, tj. zmieniać kąt przesuwu lemiesza kąt skrawania i kąt zgarniania (opinie o programie).
Zastosowanie równiarek w robotach ziemnych jest następujące:
a) wyrównywanie skarp wykopów i nasypów oraz korony torowiska ziemnego.
b) usuwanie humusu i zachwaszczenia.
c) wyrównywanie i rozgarnianie gruntu.
d) wykonywanie koryta w gotowym korpusie ziemnym przy robotach drogowych.
e) wykonywanie rowów.
Koparki są to maszyny powszechnie stosowane w robotach ziemnych do odspajania i wydobywania gruntu oraz do ładowania go na środki transportowe lub na odkład (segregator aktów prawnych). Koparki stosuje się do wykonywania wszelkiego rodzaju wykopów, szerokoprzestrzennych i wąskoprzestrzennych, do formowania skarp, do robót odkrywkowych w kopalniach piasku i żwiru oraz do wydobywania tych materiałów. Istnieje wiele rodzajów i typów koparek, które można różnie klasyfikować (promocja 3 w 1).
Najbardziej ogólnie, w zależności od ciągłości pracy tych maszyn, możemy podzielić je na:
- koparki o pracy cyklicznej-jednoczerpakowe,
- koparki o pracy ciągłej - wieloczerpakowe.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32