Blog
Zgrzewanie
W artykule znajdziesz:
Warstwa pasty asfaltowej w pewnym stopniu stanowi też warstwę zabezpieczającą folię przed uszkodzeniem wskutek drobnych nierówności podłoża betonowego. Ponieważ folia dostarczana jest na budowę w postaci tzw. rękawów, rękaw taki należy przed zastosowaniem folii przeciąć wzdłuż jednej z linii złożenia folii. Duże rozmiary uzyskanych w ten sposób arkuszy umożliwiają przy niewielkich wymiarach izolowanych powierzchni wykonanie całej izolacji z jednego kawałka folii polietylenowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeśli folia stanowi izolację poziomą chroniącą przed kapilarnym podciąganiem wody lub izolację chroniącą znajdujące się pod nią warstwy izolacji termicznej lub akustycznej przed zawilgoceniem w czasie układania dalszych warstw ,,na mokro” (np. warstwy zaprawy cementowej), a wymiary arkuszy nie pozwalają na wykonanie izolacji z jednego płata folii, należy folię układać ,,na sucho”, na zakłady szerokości co najmniej 15 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W izolacjach parochronnych i wodoszczelnych konieczne jest uzyskanie trwałych połączeń folii polietylenowej na zakładach. Można to osiągnąć przez zgrzewanie cieplne folii. Zgrzewanie folii. Folie zgrzewa się na zakład szerokości 50-60 mm. Zgrzewanie polega na dociskaniu do folii, przez określony czas, listwy metalowej ogrzanej do określonej temperatury. W celu zabezpieczenia spawu przed przyklejeniem się do gorącej listwy metalowej pokrywa się ją uprzednio specjalną folią izolacyjną (np. taśmą teflonową)(uprawnienia budowlane).
Listwa metalowa zgrzewarki ma szerokość ok. 3 mm i zostawia spaw tej samej szerokości. W kraju brak ręcznych zgrzewarek przydatnych na budowie. Do tego celu nadaje się np. zgrzewarka produkcji NRD. Zgrzewarka składa się z przyrządu sterującego ZIS-178/1 i z przycisku ręcznego impulsów cieplnych ZIS-178/2. Ręczny przycisk daje zgrzew długości 200 mm. W celu zapewnienia ciągłości szwu przy zgrzewaniu dowolnych długości należy krzyżować poszczególne odcinki szwu (program egzamin ustny).
Czas zgrzewania
Czas zgrzewania i temperaturę zgrzewania nastawia się na aparacie sterującym. Zależą one od grubości folii i ustala się je doświadczalnie. Dla folii polietylenowej szerokiej grubości 0,2 mm czas zgrzewania nastawia się na regulatorze czasu na czwartą po- działkę (4 sek.), temperaturę zgrzewania - w połowie między siódmą a ósmą podziałką regulatora temperatury (co odpowiada około 165 V na wskaźniku napięcia) (opinie o programie).
Aby zapewnić równomierność zgrzewu (szwu), stosuje się pod zgrzewaną folię podkładkę z bardzo miękiej gumy (o twardości poniżej 44° Shore’a) grubości 6-8 mm, przyklejoną do równej, starannie wyszlifowanej płytki metalowej, najlepiej aluminiowej. Podkładkę taką, np. długości 1 m i szerokości 20 mm, należy przygotować przed przystąpieniem do zgrzewania folii.
Folia izolacyjna na ręcznym przycisku (tkanina teflonowa) może po dłuższym używaniu zgrzewarki ulec zniszczeniu i wymaga wówczas wymiany na nową (segregator aktów prawnych). W tym celu należy przy zakupie zgrzewarki zaopatrzyć się w zapasową folię izolacyjną. W przypadku mniejszych wymagań w zakresie szczelności połączeń folii można zgrzewanie wykonać przy użyciu elektrycznej kolby lutowniczej o mocy 200 W, specjalnie do tego celu przystosowanej.
Kolba musi mieć termoregulację (taką samą jak w żelazkach do prasowania), a końcówka grzejna kolby musi być zaokrąglona (r = 2 mm) i gładko oszlifowana. Zgrzewanie folii za pomocą kolby lutowniczej wykonuje się w następujący sposób. Brzegi łączonych folii układa się na podkładce z miękkiej gumy na zakład szerokości 4-5 mm, przykrywa paskiem cienkiej folii celofanowej, po której przesuwa się ogrzaną (do temperatury 180-190°C) końcówkę kolby lutowniczej ruchem ciągłym, z szybkością 1-5 mm/sek. Kolbę prowadzi się wzdłuż zakładu przy prowadnicy, dociskając końcówkę lutownicy do folii. Po ostygnięciu zgrzanego szwu celofan zdejmuje się z folii (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32